İngiltere Vize Sisteminde Değişikliğe Gidiyor - Koçak Vize

İngiltere Vize Sisteminde Değişikliğe Gidiyor

İngiltere iş gücü açığını kapatmak için vize sisteminde değişikliğe gidiyor.

İngiltere vize sisteminde değişikliğe gidiyor… İngiltere iş gücü açığını kapatmak için vize sisteminde değişikliğe gidiyor.

İngiltere bazı kilit sektörlerde yaşanan iş gücü açığını kapatmak için vize sisteminde köklü bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Planlanan değişiklikte dil bilgisindeki yeterlilik şartı da gevşetilebilir.

İngiltere Başbakanı Liz Truss, ülkede bazı kilit sektörlerdeki akut iş gücü açığını kapatmak için vize sisteminde değişikliğe gidileceğinin sinyalini verdi.

Truss’ın bu girişimi iş dünyasınca memnuniyetle karşılandı. Ancak hükümetteki bazı Brexit yanlısı isimlerin plana muhalif olduğu bildiriliyor.

Financial Times gazetesinin haberine göre Başbakan Truss, geçtiğimiz haftalarda yapılan seçim sonucu lideri seçildiği Muhafazakar Parti içindeki göçmenlik karşıtı kabine üyelerini karşısına almak pahasına bazı değişiklikler yapmayı planlıyor.

İş gücü açığı listesi gözden geçirilecek

Bu kapsamda öncelikle “iş gücü açığı bulunan meslekler listesinin” değiştirilmesi öngörülüyor. Bu şekilde kilit bazı sektörlerin personel alımına imkan sağlanması amaçlanıyor. Bu sektörlerin başında ülkedeki internet altyapısının geliştirilmesi için geniş bant teknisyenleri başta olmak üzere iletişim teknolojileri alanında çalışanların yer alması bekleniyor.

Bir diğer değişiklik kapsamında mevsimsel tarım işçileri için uygulanan iş gücü tavan sınırının yükseltilmesi bekleniyor. Şu andaki vize sisteminde mevsimsel tarım işçileri için yalnızca 38 bin vize için kota bulunuyor. Ancak sektör temsilcileri ihtiyaç duydukları çalışan sayısının çok daha yüksek olduğunu belirterek bu sınırın yükseltilmesini talep ediyor.

Dil bilgisindeki yeterlilik şartı gevşetilebilir

Firmaların yabancı ülkelerden iş gücü istihdam edebilmesini kolaylaştırmak için İngilizce dil bilgisi yeterlilik şartının da gevşetilmesi gündemde.

Yüksek vize ücretleri ve iş yerlerinin belirtilen iş için yerel çalışanın bulunamadığına dair kanıt sunması şartı yabancı işçi alımını zorlaştırıyor. İçişleri Bakanlığı’nın iş gücüne ihtiyaç duyan meslekler ya da sektörler listesinin genişletilmesi sayesinde bu zorlukların ortadan kaldırılması ve bu alanlarda çalışan ve İngiltere’ye göç etmek isteyenlerin başvurularını kolaylaştırması bekleniyor.

Uzun vadede de İngiltere’de yerleşmek için ülkeye geldikten beş yıl sonra yılda en az 35,800 sterlin gelire sahip olma şartının da kaldırılması öngörülüyor.

Yabancı Dil ve Yüksek Vize Ücreti Şartları Değiştirilecek!

Firmaların yabancı ülkelerden iş gücü istihdam edebilmesini kolaylaştırmak için İngilizce dil bilgisi yeterlilik şartının da gevşetilmesi konuşuluyor. Yüksek vize ücretleri ve iş yerlerinin belirtilen iş için yerel çalışanın bulunamadığına dair kanıt sunması şartı yabancı işçi alımını zorlaştıran nedenler arasında.

İçişleri Bakanlığı’nın iş gücüne ihtiyaç duyan meslekler ya da sektörler listesinin genişletilmesi sayesinde bu zorlukların ortadan kaldırılması ve bu alanlarda çalışan ve İngiltere’ye göç etmek isteyenlerin başvurularını kolaylaştırması da hedefleniyor.

Uzun vadede de İngiltere’de yerleşmek için ülkeye geldikten beş yıl sonra yılda en az 35,800 sterlin gelire sahip olma şartının da kaldırılması gündemde. İngiliz Ticaret Odası tarafından yapılan ve bin 700 iş yerini kapsayan bir ankette Birleşik Krallık’taki firmaların yüzde 60’ının daha fazla personele ihtiyaç duyduğu, ancak dörtte üçünün istihdam etmekte zorlandığı açıklanmıştı.

İş dünyası memnuniyetle karşıladı

İngiltere Başbakanı Liz Truss

Hükümetin vize sistemini yeniden gözden geçireceği haberi iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yaz aylarında İngiliz Ticaret Odası tarafından yapılan ve bin 700 iş yerini kapsayan bir ankette Birleşik Krallık’taki firmaların yüzde 60’ının daha fazla personele ihtiyaç duyduğu, ancak dörtte üçünün istihdam etmekte zorlandığı ortaya çıktı

Öte yandan İngiliz The Times gazetesi, Liz Truss’ın kabinesinde Brexit yanlısı bazı önemli isimlerin iş gücü açığının kapatılmasını amaçlayan ancak sınır kontrollerini gevşetecek olan bu değişikliklere muhalefet ettiğini aktardı.

Aralarında İçişleri Bakanı Suella Braverman, Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ve iş dünyasından sorumlu bakan Jacob Rees-Mogg gibi önemli bakanların bulunduğu grubun, öneriler sayede kişi başına gayrisafi milli hasılanın yükseleceğinin kanıtlanması halinde değişikliklere destek verebilecekleri belirtildi.

Kaynak: Euronews’in Financial Times

İngiltere vizesi nasıl alınır yazımızı okumak için tıklayınız.

İngiltere Vizesi

 

İngiltere aile birleşimi vizesi nasıl alınır öğrenmek için tıklayınız.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi (UK Family Visa)

İngiltere uçak bileti için tıklayınız

İngiltere vizesi almak için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir