Rusya Vizesi - Koçak Vize

Rusya Vizesi

Başvuru Süreci ve Gerekli Olan Belgeler

Rusya vizesi, Rusya’ya seyahat edecek olan yabancı ziyaretçilerin alması gereken bir seyahat belgesidir. Rusya’ya seyahat etmek isteyen herhangi bir kişinin öncelikle gerekli belgeleri toplaması ve başvuru yapması gerekir. Rusya, turizm açısından oldukça popüler bir destinasyondur. Ancak, Türkiye’den Rusya’ya seyahat etmek isteyen ziyaretçilerin Rusya vizesi almaları gerekmektedir.

Rusya, tarihi ve kültürel zenginlikleri, büyüleyici manzaraları ve muhteşem şehirleriyle gezginlerin ilgisini çeken bir ülkedir. Ancak, Rusya’ya seyahat etmek bazı zorluklarla da beraber gelebilir. Vize alımı, uçak bileti, tercümanlık, danışmanlık ve taksi hizmetleri gibi konularda yaşanan sıkıntılar, seyahat planlarınızı olumsuz etkileyebilir. Neyse ki, şimdi yeni anlaşmalarımız ve sunduğumuz hizmetlerle bu sınırları aşıyor ve Rusya seyahatlerinizi daha kolay hale getiriyoruz.

Rusya vizesi almak için başvuru süreci de gözünüzü korkutmasın. Rusya vizesi nasıl alınır anlatacağım. Rusya vizesi hakkındaki tüm bilgileri sizin için yazdık.

Rusya vizesi sitesi web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Haydi Rusya vizesi alma sürecini keşfetmeye başlayalım!

Kaliteli güvenli ve garantili vize hizmeti almak ve vize işlemlerini yapmak için bizim ile iletişime geçiniz.

WhatsApp Hattı HEMEN BAŞVUR
EVRAKSIZ RUSYA VİZESİ ALMAK İÇİN HEMEN BİZİ ARAYINIZ! TEL:0545 571 75 71
SADECE PASAPORT VE FOTOĞRAF İLE RUSYA VİZESİ ELÇİLİĞE GİTMEDEN VİZE ALIMI

TELEFON: 0545 571 7 571             Email: info@kocakvize.com

İçindekiler

Rusya

Rusya, yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük, nüfus bakımından ise dokuzuncu büyük ülkesidir. Doğu Avrupa ve Kuzey Asya’da kıtalararası bir ülkedir. Rus nüfusunun yaklaşık %77’si ülkenin batı, Avrupa kısmında yaşıyor. Başkenti Moskova, dünyanın en büyük şehirlerinden biridir.

Rusya soğuk iklimi, votkası, harika edebiyatı, eşsiz mimarisi, güzel doğası ve ayılarıyla tanınır. Bu nedenle Rusya’daki yabancı turist sayısı her yıl artıyor. 2017 yılında 24,5 milyon yabancı turist Rusya Federasyonu genelinde geziler yaptı. Çoğu, seyahatlerini yapmadan önce Rusya’ya vize almak zorunda kaldı.

Rusya Vizesi

Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, öncelikle bir Rusya vizesi almaları gerekmektedir. Rusya vizesi başvurusu, Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki konsoloslukları aracılığıyla yapılmaktadır.

Rusya vizesi almak için ilk adım, Rusya’nın ülkeniz için hangi vize türlerini kabul ettiğini belirlemektir. Rusya turist vizesi, iş vizesi, öğrenci vizesi ve transit vizesi gibi çeşitli tiplerde sunulmaktadır. Her vize türü için gereksinimler ve başvuru süreçleri biraz farklıdır.

Rusya Vizesi nedir?

Rus vizesi, seyahat pasaportuna yapıştırılmış bir çıkartma şeklinde bir izindir. Sahibinin belirli bir süre içinde Rusya’ya girmesine, kalmasına ve Rusya’dan ayrılmasına izin verir. Aşağıdaki bilgileri içerir:

 • giriş ve çıkış tarihleri
 • hayati bilgiler,
 • pasaport detayları
 • size davetiyeyi gönderen kişi veya taraf (vize sahibi) hakkında bilgi.

Rusya’ya Vize Var Mı?

Rusya’ya vize var mı daha doğrusu Rusya ziyaretlerinizde vize zorunluluğu var mı sorusu çok sorulur. Bunun nedeni 1 Ocak 2021 öncesinde, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşma sebebiyle 30 günden kısa seyahatler için vize muafiyeti bulunmaktaydı. Bu yüzden de birçok kişi bu muafiyetin devam ettiğini ve Rusya ziyaretlerinde vize alma zorunluluklarının olmadığını düşünebilir. Ancak ne yazık ki yeni düzenleme ile birlikte Rusya ziyaretleriniz için vize almanız gerekir.

 • Diplomatik (Siyah) pasaport: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.
 • Hizmet (Gri) pasaport: 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.
 • Husisi (Yeşil) pasaport: sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.
 • Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Rusya Vize İstiyor mu?

Rusya vize istiyor mu? Rusya’ya vize var mı? Rusya vize gerekiyor mu? Rusya vize ister mi? Rusya yeşil pasaporta vize istiyor mu? Rusya vize gerekiyor mu?

 • Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.
 • Rusya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Rusya vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. Rusya vize başvurusu Rusya vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir ve buradan gerçekleştirilen vize başvurusu konsolosluğa gönderilir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi nasıl alınır derseniz Rusya vizesi Rusya vize merkezine vize başvurusu yapılır? Daha sonra Rusya vize merkezi Rusya Konsolosluğuna evrakları teslim eder. Rusya Konsolosluğu evrakları inceleyere olum yada olumsuz cevap verir. Tekrar evraklar Rusya vize merkezine gönderilir. Sizlere vize merkezine gelerek pasaportu teslim alırsınız.

Rusya’ya seyahat gerçekleştirmek için ilk önce yetkili vize ofisleri üzerinden Rusya vize başvuru merkezinden ve Rusya Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Rusya vizesi için gerekli evrakları ve Rusya vizesi için istenilen belgeleri hazırladıktan sonra ve Rusya vize ücretini yatırdıktan sonra Rusya için 1 aylık Rusya vizesi, 3 aylık Rusya vizesi, 6 aylık Rusya vizesi, 1 yıllık Rusya vizesi alabilirsiniz.

 • Pasaport ( Rusya vizesi alabilmeniz için en az 6 aylık süreli pasaporta sahip olmalısınız)
 • Pasaportunuzda iki boş sayfa olmalıdır.
 • Pasaport orijinali ve son 5 yıla ait vizeli sayfaların fotokopisi
 • Rusya vize başvuru formu (Buradan İndirebilirsiniz)
 • 2 adet 35×45 mm boyutunda biyometrik fotoğraf (Detayları burada açıklanmıştır)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Otel rezervasyonu ya da varsa davetiye mektubu
 • Gidiş-dönüş uçak (ulaşım) rezervasyonu
 • Seyahat amacını kanıtlar nitelikte ek davetiye ve belgeler

Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Rusya Vizesi Nereden Alınır?

Rusya vizesi yetkili vize ofisleri üzerinden başvuru yapılarak alınabilir. Vize ofisleri sizin adınıza vize başvurusu yapma yetkisine sahiptirler.

Ayrıca Rusya vize başvurusu merkezi üzerinden de yapabiliriler.

Rusya Vizesine Nasıl Başvurulur?

Rusya vizesi başvurusu için gereken belgeler şunlardır:

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olan)
 • Başvuru formu (çevrimiçi veya yazılı)
 • Fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş, beyaz arka planlı)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Davetiye (eğer gerekliyse)
 • Başvuru ücreti

Başvuru süreci genellikle 10-15 iş günü sürer, ancak yoğunluğa bağlı olarak daha uzun sürebilir. Başvuru sürecinde konsolosluk veya elçilik yetkilileri sizden ek belgeler veya bilgiler talep edebilirler.

Rusya Vizesi için başvuru süreci aşağıdaki gibidir:

 1. Davetiyeyi Alın (Vize Desteği).  Bu, Rusya’ya vize almak için atmanız gereken ilk adımdır. Rusya’ya turizm amaçlı seyahat etmeyi planlıyorsanız, davetiyenizi bir seyahat acentesinden veya bir otelden alabilirsiniz. Başka amaçlarla seyahat ediyorsanız, davetlinizin davetiyeyi Rusya İçişleri Bakanlığı Göç Genel Müdürlüğü’nden alması gerekir.
 2. Çevrimiçi başvuru formunu doldurun. Rusya için vize başvuru formu, Rusya Dışişleri Bakanlığı (MID) web sitesi visa.kdmid.ru adresinde mevcuttur . Gerekli tüm bilgileri doğru ve dürüst bilgilerle verin.
 3. Gerekli belgeleri toplayın. Rusya vizesi için gerekli belgeleri toplamaya devam edin. Gerekli belgelerin bir ülkeden diğerine farklılık gösterdiğini unutmayın. Belgeler ayrıca başvurduğunuz vize türüne de bağlıdır. Rusya büyükelçiliğinden/konsolosluğundan veya ikamet ettiğiniz ülkedeki Rusya’yı temsil eden vize merkezinden gerekli belgelerin bir listesini almalısınız.
 4. Bir Rus Konsolosluğu / Rusya Vize İşlem Merkezine Şahsen Başvurun. Tüm bu belgelerle birlikte Rus konsolosluğuna veya Rusya vize merkezine gitmeniz gerekecektir. Kayıt dışı başvurular kabul edildiğinden önceden randevu alınmasına gerek yoktur. Belgelerinizi teslim ettiğinizde vize başvurusu ücretlerini de ödemeniz gerekecektir.
 5. Göçmen kartını al. Rusya vizenizi aldıktan sonra ülkeye özgürce seyahat edebilirsiniz. Ancak yine de tamamlamanız gereken bazı görevler var. Rusya’ya girer girmez pasaport kontrolü sırasında göçmen kartını doldurmanız gerekecektir. Kart, her ikisini de doldurmanız gereken iki özdeş parçadan oluşur. Sınır polisi kartın bir bölümünü tutacaktır. Diğerini de yanına almalısın.
  Daha sonra ülkeyi terk ettiğinizde bu kartı sınır polisine iade etmeniz gerekecektir.
 6. Vizenizi kaydedin. Rusya’ya vardığınızda, vizenizi kaydetmek için 7 iş gününüz vardır. Vize kaydetmenin iki yolu vardır. İlk olarak, kaldığınız otelde. İkincisi, konaklamanız için kiraladığınız dairenin mülk sahibi veya arkadaşlarınızın ikamet ettiği (sizi davet eden) aracılığıyla. Vizenizi kaydettirmek için göçmen kartınıza ve pasaportunuza ihtiyacınız olacak.
Rusya Vizesi Nereden Alınır
Rusya Vizesi Nereden Alınır

Rusya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Rusya vizesi başvuruları için elçilik ya da konsolosluktan randevu almak gerekmektedir. Randevunun, seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınması tavsiye edilmektedir.
 • Elçilik ya da konsolosluktan alınan randevu sonrasında istenen belgelerin tamamı elden teslim edilmektedir.
 • Pasaportun ve önceki vizelerin tüm kopyalarının seyahat tarihinden önce en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Pasaportlarda ise en az iki boş sayfa bulunmalıdır.
 • 10 yıldan daha eski olan pasaportlarla Rusya’ya seyahat etmek mümkün değildir.

Rusya Vize Türleri

 • Turistik vize (Turizm vizesi)
 • Ticari Vize (iş ve fuar vizesi)
 • Çalışma vizesi
 • Aile ve Arkadaş ziyaret vizesi
 • Eğitim Vizesi
 • Tır Şoförü vizesi
 • Rusya Diplomatik vize. Diplomatik pasaport sahibi yabancı bir vatandaşa verilen vizedir. Yani devlet başkanları, hükümet başkanları, resmi delegasyon üyeleri vb.
 • Rusya Servis vizesi. Hizmet (konsolosluk, resmi, özel) pasaportu bulunan yabancı uyruklu kişilere verilen vizedir. Yani resmi delegasyon üyeleri, diplomatik misyonların idari ve teknik ve hizmet personeli vb.
 • Rusya Normal vizeler.
  • Rusya Özel Vizesi. Bu vize, Rusya’ya kısa bir ziyaret için seyahat eden kişilere bir davet mektubu temelinde verilir.
  • Rusya Ticari Vizesi. Bu vize, Rusya’ya iş için seyahat eden kişilere verilir.
  • Rusya Turist Vizesi . Bu vize, bir Rus tur operatörü tarafından bir davet mektubu olan yolculara verilir.
  • Rus Öğrenci vizesi . Bu vize, eğitim amacıyla Rusya’ya seyahat edenlere verilir.
  • Çalışma Vizesi . Bu vize, belirli bir süre için Rusya’ya çalışmak için seyahat etmek isteyen yabancılara verilir.
  • Rusya İnsani Vizesi . Bu vize, Rusya’yı bilimsel, kültürel, siyasi veya spor ziyareti için ziyaret eden yabancı vatandaşlara verilir. Ayrıca dini iletişim ve temaslar, hac, sadaka veya insani yardımın teslimi için.
 • Rusya Transit Vizesi . Bu vize, gidecekleri ülkeye ulaşmak için Rusya topraklarından transit geçiş yapması gereken kişilere verilir.
 • Rusya Çıkış Vizesi . Rusya topraklarında bulunan ve ayrılmadan önce vize süresi dolan yabancılar, Rusya’dan ayrılabilmek için Çıkış Vizesi başvurusunda bulunurlar.
 • Rusya eVisa . Bu vize Cezayir, Bahreyn, Brunei, Çin, Hindistan, İran, Japonya, Kuzey Kore, Kuveyt, Meksika, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Singapur, Tunus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları için geçerlidir. Sadece Rusya Uzakdoğu’daki bölgeleri 8 günden az ziyaret etmek için geçerlidir.

Öte yandan, tek bir vize ile Rusya’ya kaç kez girmek istendiğine bağlı olarak, aşağıdaki gibi vize türleri vardır:

 • Tek giriş
 • Çift giriş
 • Çoklu giriş

Rusya Vize (D Tipi – Uzun Dönem )

90 gün üzeri vize tipidir. Rusya’da 90 günden fazla kalınacak ise D-tipi vizeleri almaları gerekmektedir.   Çalışma, Mesleki Eğitim, Araştırma, Üniversite Eğitimi, Staj, Dil Kursu için alınan vize tipidir

 • Çalışma vizesi
 • Mesleki Eğitim, Araştırma, Üniversite Eğitimi vizesi
 • Staj vizesi
 • Dil Kursu

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya da çalışma izni almak ve burada çalışmak isteyenlerin başvurması gereken vize türü çalışma vizesidir. Rusya’da yer alan firmalarda çalışmak isteyen kişilerin, bunu yapabilmesi için önce çalışma vizesi alması sonrasında da oturma iznine başvurması gerekir. Bu vize için kişilerin bireysel olarak Rusya Konsolosluğuna başvurması gerekir. Bu alanda yetkili kurumlar, Rusya İstanbul Başkonsolosluğu ve ayrıca Rusya Ankara Büyükelçiliği’dir. Rusya çalışma vizesi için gerekli evraklar şöyledir:

 • Rusya’da bulunan noterden onaylı diploma fotokopisi
 • Sağlık sigortası
 • Firmadan davetiye mektubu
 • Kişinin Rusya’da çalışacağı alanla ilgili olarak yeterlilik belgesi

Bunların yanı sıra klasik vize başvurusu için talep edilen belgeler yer almalıdır.

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

rusya
Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

Rusya Vizesi İstenilen Belgeler

Rusya Vize Başvurusu için Gerekli Temel Evraklar

 1. Pasaport
 2. Başvuru Formu
 3. Fotoğraf
 4. Davetiye yada Otel den Voucher belgesi
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Vize harcı

1.  Pasaport

Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Rusya ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.

18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

2. Başvuru Formu

Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu)   –  Gerekli Tüm Formlar

3. Biometrik Fotoğraf

Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Örnek Fotoğraf Tablosu

Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için VFS Global ofislerinden destek alabilirsiniz

4. Seyahat Sağlık Sigortası

En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Rusya ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

Seyahat sağlık sigortası bilgi notu için tıklayınız.

5. Vize Harcı

Başvurunuz esnasında Rusya vize başvuru merkezinde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. (Ücret Tablosu)

Rusya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Ruya Tursit vizesi için gerekli evraklar, En çok başvuruda bulunulan vize türlerinin başında turistik vize gelmektedir. Yalnızca turistik amaçlarla, 90 günden daha az süre ile yapılan seyahatleri içermektedir.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar
Rusya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar
 1. Pasaport
 2. Başvuru Formu
 3. Fotoğraf
 4. Davetiye yada Otel den Voucher belgesi
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Vize harcı

Eğitim Kültürel Sportif Erkinlik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya’ya gerçekleştirilecek kültürel ve sportif faaliyetler için 90 güne kadar geçerli kültürel vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

 1. Pasaport
 2. Başvuru Formu
 3. Fotoğraf
 4. Davetiye
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Vize harcı

Tır Şoförü Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Standart Evraklar

1.Pasaport

Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Rusya ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.

18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

2. Başvuru Formu

Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu)  

3. Biometrik Fotoğraf

Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Örnek Fotoğraf Tablosu

Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için VFS Global ofislerinden destek alabilirsiniz.

5. Seyahat Sağlık Sigortası

En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Rusya ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

Not 1 : AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Rusya vatandaşları hariç)

Not 2 : Transit vize (Rusya havaalanını Rusya dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

Seyahat sağlık sigortası bilgi notu için tıklayınız.

7. Vize Harcı

Başvurunuz esnasında Rusya vize başvuru merkezinde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. (Ücret Tablosu)

Vize Harcı
Vize Harcı

Meslek Ve Gidiş Amacına Göre Evraklar

Uluslararası Sürücü Belgesi

Türkiye ve uluslararası kullanımlara ait sürücü belgeleri gerekmektedir. (SRC ve Ehliyet)

SGK İşe Giriş Bildirgesi

Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi sunulmalıdır. SGK Bildirgesinde okunaklı ve Barkodu olması gerekmektedir. Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

SGK Hizmet Dökümü

SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrak detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi belirtmelidir.  Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK destek primi ödemelerini de ek olarak ibraz etmelidir. Sunulan tüm SGK evraklarında okunaklı QR Barkodu olması gerekmektedir. QR Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

Faaliyet Belgesi

Şirketinizin faaliyetine göre kayıtlı bulunduğu odalardan temin edebileceğiniz Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti  fotokopisi 6 aydan eski olmayacak şekilde sunulmalıdır.

Buna ek olarak şirketinizin faaliyetine göre kayıtlı bulunduğu odalardan temin edebileceğiniz Faaliyet Belgenizin fotokopisi 6 aydan eski olmayacak şekilde sunulmalıdır.

Ortaklık Teyit Belgesi

Ortaklık var ise bunu kanıtlayıcı teyit belgesi ve her iki şirketinde imza sirküleri sunulmalıdır.

Güncel Vergi Levhası

Son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisi sunulmalıdır.

C2 Yetki Belgesi

Nakliye şirketi tarafından temin edilebilen taşımacılık yetki belgesi ibraz edilmelidir.

Şöför Listesi

Nakliye şirketinin araç ve şoförlerinin bilgilerini içeren antetli kağıtta bilgileri gerekmektedir.

Araç Listesi

Nakliye şirketine ait araçları gösteren tam liste ibraz edilmelidir.

Firma Dilekçesi

Aşağıdaki bilgileri içeren Türkiye´de ki işveren firmanın yazısı;

Başvuru sahibinin Ad Soyad ve görev tanımı,

Ticari ilişkinin detayları,

Seyahat masraflarının karşılanacağına dair ibare,

Örnek Firma Dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kiralık Araç/Şoför ile gerçekleştirilecek olan Nakliyatlar için örnek Firma Dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

Nakliye şirketine kayıtlı geçerli Rusya vizesi bulunan şoförlerin listesi.

Rusya Firması İle Ticari İlişki Belgeleri

Rusya ile olan iş ilişkisini gösteren son 5 nakliye işine ait aşağıda sıralanan belgeler;

CMR Belgesi

Transit Refakat Beyannamesi (T1)

Rusya Firmasından Teyit Yazısı

Başvuru tarihinden önce son 12 ay içinde Rusya’ya herhangi bir nakliye işi üstlenmemiş nakliye firmaları aldıkları işi alıcıya teyit ettirmelidir.

Türkiye´de şoför olarak bir işveren adına çalışıyor, fakat yabancı uyrukluysanız, bir Rusya Vizesi almak zorundasınız. Asıl gideceğiniz ülke Rusya ise Rusya’ya bağlı temsilciliklerden vize almalısınız. Eğer bir yıllık vize talebinde bulunacaksanız da lütfen aşağıdaki belgeleri de ilave ediniz:

Son kalış süresini belgeleyen bilgi formu

Rusya Vizesi Başvuru Formları

Rusya Vize Başvuru Formu. visa.kdmid.ru adresinde mevcuttur

Rusya Vize Ücreti

rusya

Rusya vize ücret tarifesi aşağıdaki gibidir. Evraksız Rusya Vize Ücreti

VİZE GEÇERLİLİK SÜRESİGİRİŞ SAYISIÇIKMA SÜRESİRUSYA VİZE ÜCRETİ
30 Gün TuristikTek Giriş7-12 İş Günü + Kargo Süresi160 $
30 Gün Turistik EkspresTek Giriş4 İş Günü + Kargo Süresi240 $
30 Gün Turistikİki Giriş7-12 İş Günü + Kargo Süresi240 $
30 Gün Turistik Ekspresİki Giriş4 İş Günü + Kargo Süresi400 $
90 Gün DavetiyeliTek Giriş7-12 İş Günü + Kargo Süresi160 $
90 Gün Davetiyeli EkspresTek Giriş4 İş Günü + Kargo Süresi240 $
90 Gün Davetiyeliİki Giriş7-12 İş Günü + Kargo Süresi220 $
90 Gün Davetiyeliİki Giriş4 İş Günü + Kargo Süresi350 $
90 Gün Davetiyesiz (Davetiyeyi Biz Sağlıyoruz)Tek Giriş7-14 İş Günü + Kargo Süresi260 $
90 Gün Davetiyesiz (Davetiyeyi Biz Sağlıyoruz)İki Giriş15 İş Günü + Kargo Süresi320 $
1 Sene DavetiyeliÇok Giriş15 İş Günü + Kargo Süresi360 $
1 Sene Davetiyesiz (Davetiyeyi Biz Sağlıyoruz)Çok Giriş15 İş Günü + Kargo Süresi500 $

Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında dış temsilcilikler (Konsolosluk/Elçilik) adına tahsil edilmektedir.

Vize ücreti, sadece Euro kabul edilmektedir. Vize ücretinin tam ve hazır getirilmesi rica olunur.

 • Zorunlu seyahat sağlık sigorta ücretleri aşağıda paylaşılmıştır.
 • Rusya vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • Rusya vizesi için yapılması gereken konsolosluk ödemesi Euro ve Nakit olarak yapılmalıdır. Başvuru merkezi ve zorunlu kargo ödemesi TL olarak nakit veya kart ile ödenebilir.
 • Rusya vize başvurusunda bulunacak Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşlarının aile bireyleri ile birlikte seyahat etmeleri ya da seyahat sırasında buluşacaklarsa, konsolosluk vize harcından muaftır.
 • Öğrenci gezileri için öğrencilere refakat eden öğretmenler konsolosluk vize harcından muaftır.
 • Rusya’ya seyahat edecek engelliler ve refakatçısı başvuru merkezi ödemesinden muaf olup, vize harcını ödemesi gereklidir

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Aşağıdaki sigorta ücretleri konsolosluk vize başvuru isteklerine uygun olarak ve Covid-19 teminatı içeren sigorta poliçeleri içindir. 80 yaş üzeri sigorta primleri için bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

GÜN SAYISI     ÜCRETLENDİRME (0-80 YAŞ)

1 – 16 Gün12,00 €
1 Ay15,00 €
3 Ay20,00 €
6 Ay25,00 €
1 Yıl35,00 €

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya Vizesi İşlem Süresi Ne Kadardır?

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar
Rusya Vizesi İşlem Süresi Ne Kadardır?

Rusya Vizesi İşlem Süresi, Rusya vizesi başvurusu yaptığınız günden sonra genellikle 4-5 iş gününde sonuçlanır. Bununla birlikte konsolosluğun belirtmiş olduğu süre 15 günüdür ve Bazı yoğun dönemlerde bu süre 15 iş gününü bulmaktadır. Bu sebepten 4-5 günü baz alarak işlem yapılmamasını öneriyoruz.

Uygun bulunan başvuru, yapıldığı tarihten itibaren 15 takvim günü içinde karara bağlanır.

Özellikle başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.

İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir.

Rusya Vizesi Randevu Alma

Rusya vizesi randevu alma işlemleri aşağıdaki linke tıklayarak alabilirsiniz.

Rusya Vize Başvuru Takip

Rusya vize başvurularını buradan takip etmek için tıklayınız

Rusya Covid 19 Uygulaması

Rusya Covid Aşı İstiyor mu? Rusya Covid PCR Testi İstiyor mu?

Rusya Federasyonu’na uluslararası seyahate izin verilmektedir, ancak şu anda sınırlı uçuşlar mevcuttur. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Son 48 saat içinde alınan negatif bir PCR testinin kanıtı ayrılırken sunulmalıdır. Test sertifikaları İngilizce, Rusça olmalı veya Rusça noter tasdikli tercümesi olmalıdır. Vatandaşlar ve sakinler bu gereklilikten muaf olabilir, ancak önlemler kısa sürede değişebilir. Tüm yolcuların ayrılmadan önce yerel Rus Büyükelçiliğine ve havayoluna danışmalarını öneririz.

Varışta test yaptırılır

Tüm yolcular varışta COVID-19 testine tabi olabilir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Ek belgeler gerekiyor

Tüm yabancı gezginler, ayrılmadan önce bir ‘seyahat formu’ doldurmalıdır.

Rusya Vizesi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar ve Öneriler

Turistik seyahat amacıyla yapacağınız vize başvurusu için yukarıda sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir.  Gerek duyulması halinde, Vize Bölümünce başka belgelerin de istenebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Yukarıda belirtilen belgelerin ibraz edilmiş olması, vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir.

Vize Bölümü, eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları hakkında, başvuru evrakı ilgili Konsolosluk/Elçilik vize bölümüne teslim edildikten sonra esasen 15 gün içerisinde karar vermek zorundadır. Bu nedenle seyahatinizden en geç 15 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak, seyahatinizden önce üç aydan daha da erken bir tarihte başvuruda bulunmamalısınız. Başvuru evrakının Rusya vize başvuru merkezinden Vize Bölümüne teslim edilmesi ve oradan tekrar geri gönderilmesi de ilaveten bir kaç gün sürebilir. Özellikle Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı  veya Rusya´nın dini Bayramları olan Paskalya ve Noel Bayramı öncesinde işlem süreleri uzayabilir.

25 Eylül 2014´ten beri Rusya vize başvurusunda 12 yaşını doldurmuş başvuru sahiplerinden parmak izi alınması gerekmektedir. Bu nedenle Rusya vize başvuru merkezinde vize başvurularını sadece randevuyla almaktadır. Parmak izi alımı için her başvuru sahibinin şahsen Rusya vize başvuru merkezine gitmesi gerekmektedir.

Seyahat etmek istediğiniz ülke Rusya ise, başvurunuzu tüm Rusya vize başvuru merkezi ofislerinden gerçekleştirebilirsiniz. Evraklarınız otomatik olarak ikamet ettiğiniz yere göre sizin bağlı olduğunuz Konsolosluk Vize Bölümüne iletilir. Rusya Bölgesinde farklı ülkelere de seyahatiniz olacak ise en uzun konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğinden başvurmanız gerekmektedir.

Pasaportlarda yer alan uzatma ibareleri vize başvuruları için geçerli değildir. Uzatma ibaresi yer alan pasaportların tekrar ilgili birim tarafından yenilenmesi gerekmektedir. Bu ibare ile başvuru yapılmak istenmesi durumunda başvuru kabul kararı tamamen dış temsilciliklere aittir.

İkamet ettiğiniz şehir ile başvuru yapmayı istediğiniz Rusya vize başvuru merkezi bulunduğu şehrin aynı diplomatik temsilciliğin (Elçilik veya Konsolosluk) yetki alanında olması gerekir. Eğer başvuru yapacağınız Rusya vize başvuru merkezi başvurunuzu inceleyecek diplomatik temsilciliğin yetki alanı dışında ise bu işlem için ayrıca dış şube hizmet ücreti talep edilecektir. Ücret detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya Vizesi İşlemleri İçin Yetkili Kurumlar ve Temsilcileri

Rusya Büyükelçiliği ve Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Rusya Ankara Büyükelçiliği

Adres: Andrey Karlov sokağı, No 5, 06692, Çankaya (P.K. 35 Kavaklıdere), Ankara, Türkiye

Tel.: +90 312 439 21 83

Faks: +90 312-438 39 52, +90 312 442 90 20

E-Posta: rus-ankara@yandex.ru, ankarakons@yandex.ru

Web Sitesi: https://turkey.mid.ru/tr/

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu, İstiklal Caddesi, 219-225a, 34430, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

Telefon: +90 212 292 51 01, +90 212 292 51 02

Faks: +90 212 249 05 07

E-Posta: stambul@mid.ru

Web Sitesi: https://istanbul.mid.ru/tr/

Rusya Antalya Başkonsolosluğu

Adres: Yenikapı Mah., Park Sk., No.30, Muratpaşa/ANTALYA

Telefon: +90 242 248 32 02

Faks: +90 242 248 44 68

E-Posta: ruskonsant@yandex.ru

Web Sitesi: https://antalya.mid.ru/tr/

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu

Adres: Consulate General of the Russian Federation in Trabzon, Refik Cesur Cad.6, Ortahisar, Trabzon, Turkey

Telefon: +90 462 326 26 00, +90 462 326 27 28

Görev telefon acil durumlarda acil durum iletişim için: +90 533 464 40 78, +90 530 520 18 00

Faks: +90 462 326 26 01 (ofis), +90 462 326 26 77 (muhasebe)

E-posta: trabzon@mid.ru, trabzon@yandex.ru

Web sitesi: https://trabzon.mid.ru

Rusya Vizesi Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

T.C. Vatandaşları için Rusya Vizesi Kalktı Mı?

Daha önce Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında karşılıklı imzalanan bir anlaşma sayesinde 30 günü geçmeyen ziyaretlerde vize muafiyeti vardı. 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle bu anlaşma sona erdirilmiştir. Bu sebeple, Rusya ziyaretinde bulunmak isteyen vatandaşların vize başvurusunda bulunması zorunludur.

Rusya Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Rusya vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da Rusya vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

Rusya vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. Rusya’da kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

Emekli olup Rusya’ya davetiye ile gidecekler için Rusya’da 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.

Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

Rusya Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Rusya vize ve eğitim vizesi başvurusu için Rusya vize başvuru merkezi resmi internet sitesinden randevu alınarak başvurulur.  Randevu işlemleri sekmesinden online olarak randevu almanız gerekmektedir.

Rusya Vize Başvurusunu Şahsen mi Yapmak Gerekir?

Rusya vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekiyorsa vize başvurusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Parmak izi vermediyseniz, vize başvurusunu sizler adına biz gerçekleştirebiliyoruz.

Rusya Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Son 59 ay içerisinde herhangi bir Rusya ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Son 59 içerisinde gerçekleştirdiğiniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Son 59 ayı hesaplarken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuz tarihten hesap yapılmalıdır.

Rusya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Rusya Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

Rusya vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. Rusya vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz. Rusya vize reddine itiraz, vize sonucunuzu aldığınız günden itibaren 1 ay içinde yapılmalıdır.

Rusya vize reddine itiraz için özel bir form yoktur. Rusya vize reddine itiraz vize red mektubunuzda yazan sebepleri açıklar nitelikte Rusya yazılmış bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçe içerisinde tarih, kişisel bilgileriniz (İsminiz, Pasaport ve TC numarası, doğum tarihi gibi) ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Bununla birlikte vize ret mektubunuzda yer alan numarayı da eklemelisiniz. Dilekçenizi muhakkak imzalamalısınız.

Bu dilekçeye ek olarak vize ret mektubunuz, ret kararının yanlış olduğunu düşündüğünüz evrakları Rusya’ya çevirerek eklemelisiniz (Vize başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz evrakları tekrar sunmanıza gerek yoktur).

Rusya vize ret dilekçenizi ve ret mektubunuzu ilgili Rusya konsolosluğuna posta, fax ya da e-posta yolu ile iletebilirsiniz. Rusya konsolosluk ve büyükelçilik iletişim bilgileri bu sayfanın devamında paylaşılmıştır.

Rusya vize reddine itiraz ücretsizdir ve bu süreç 3 ay kadar sürebilmektedir. İtiraz işlemi süresince başka bir Rusya için vize başvurusunda bulunamazsınız.

Rusya Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

Rusya vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine Rusya üzerinden olmalıdır. Rusya vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Rusya vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Rusya ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan Rusya vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

Rusya'ya gitmek için vizeye ihtiyacım var mı?

Evet, Rusya’ya gitmek için vizeye ihtiyacın var. Umuma mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidirler. Rusya’nın çok katı bir vize politikası vardır. Dünya ülkelerinin çoğunun turizm için bile Rusya’ya vize alması gerekmektedir. Hangi ülkelerin vatandaşlarının Rusya Vizesi şartından muaf olduğunu öğrenmek için burayı kontrol edin. 

Rusya vizesi, genellikle iki hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.  Ekspres vizeler ise 4-5 gün içerisinde çıkmaktadır.

Rusya vize ücretleri değişiklik göstermektedir.  Bir ay vize ücreti 150 usd

İyi Yolculuklar! Vize Sahipleri İçin Notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz.

Rusya vizesi web sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim. Haydi beraber Rusya vizesi başvuru yapalım. Rusya vizesi alma sürecini keşfetmeye başlayalım!

Vize iletişim Bilgileri için tıklayınız

 

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir