Çin Vizesi - Çin Vizesi Nasıl Alınır? - Koçak Vize

Çin Vizesi

Merhabalar! Çin vizesi sayfamıza hoşgeldiniz. Çin vizesi hakkındaki tüm bilgileri sizin için yazdık.

Çin vizesi sitesi web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kaliteli güvenli ve garantili vize hizmeti almak ve vize işlemlerini yapmak için bizim ile iletişime geçiniz.

TELEFON: 0545 571 7 571    Email: info@kocakvize.com

Bilgilendirme

Elçiliğe gitmeden vize alabilirsiniz. Hangi şehirde olursanız olun! yapmanız gereken bizi aramanız yeterli olacak.

Çin Vizesi Nedir? Çin Vizesi Hakkında

Çin Vizesi

Çin ülkesine seyahat edecek Türk ve diğer vatandaşların Çin’ya gitmek için aldıkları vizedir. Vize pasaportun içine işlenmekte olup bir nevi izin belgesidir.

Çin vizesi, Çin vize makamları tarafından Çin kanun ve yönetmeliklerine göre Çin’e giriş, çıkış veya Çin üzerinden transit geçiş yapan yabancılara verilen bir izin belgesidir. Çin vize makamları tarafından yabancıların kimlik bilgileri, Çin’e ziyaret amaçları ve pasaport çeşitleri doğrultusunda ayrı olarak diplomatik vize, nezaket vizesi, resmi vize yada normal vize verilir.

Çin Vizesi nereden ve nasıl alınır?

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının, ÇHC’ne gelmeden önce ilgili Çin temsilciliğinden Çin vizesi almaları gerekmektedir. Hong Kong ve Makau’ya seyahat eden vatandaşlarımız ise vizeden muaftır. Hong Kong ve Makau’dan ÇHC anakarası için vize almak mümkün değildir.

Çin Vizesi

ÇHC vize rejimine göre, hamili oldukları vize kategorisini (X,Z,F,L, vb…) değiştirmek isteyen yabancıların, Çin’den çıkış yaparak istedikleri türde vize için tekrar başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Çin vize başvuruları 2018 yılından itibaren konsolosluk tarafından geçilen yeni uygulama doğrultusunda internet üzerinden alınacak randevu ile başlatılmaktadır. 01 Ocak 2018 yılında vize başvuruları yeni uygulamasına geçtiğini belirten Çin Büyükelçiliği yüksek güvenlik, hizmetlerde kolaylık ve hızlı sonuç elde etme amacıyla bu uygulamaya geçildiğini duyurmuştur. Yapılacak olan başvurular Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Çin Vizesi Veren Kurumlar:

1.Çin Halk Cumhuriyeti’nin yurt dışında bulunan büyükelçilikleri ve konsoloslukları ya da Çin Dışişleri Bakanlığı’nın vekalet vermiş olduğu yurt dışında bulunan diğer kurumları yabancılara giriş vizesi vermekten sorumludur.
2.Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından kendi görev kapsamları çerçevesinde ilçe seviyesi ve üzeri emniyet müdürlükleri bünyesindeki hudut giriş-çıkış idare organlarına ve ilçe seviyesi ve üzerindeki dışişleri bürolarına yabancıların yurt içine giriş, ülkede kalış ve ikamet izni başvurularını kabul etmek üzere vekalet verilir.
3.Hong Kong Özel İdari Bölgesi Göçmenlik Departmanı: Yabancıların Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne giriş ve çıkış işlerinden sorumludur.

4.Makao Özel İdari Bölgesi Asayiş Emniyet Müdürlüğü: Yabancıların Makao Özel İdari Bölgesi’ne giriş ve çıkış işlerinden sorumludur.

Cin Vize Türleri

Çin Vizesi

C

Vizesi

Çin mürettebat vizesi (C vize) uluslararası ulaşım araçlarını kullanan yabancı mürettebat için verilir: uçak, tren, gemi, sınır ötesi ulaşım faaliyetlerinde bulunan motorlu taşıt sürücüleri ve gemi personelinin birlikte seyahat ediyorlarsa aile bireyleri
D

Vizesi

Çin’de sürekli oturma izni alacak kişiler (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
F

Vizesi

Karşılıklı değişim, ziyaret, araştırma ve benzeri amaçla Çin’e

gidecek kişilerin başvurduğu vize tipi.

L

Vizesi

Turist vizesi alarak grup Çin’e gidecek kişilerin başvurduğu

vize.

M

Vizesi

Ticari faaliyetlerde bulunmak amacıyla Çin’e gidecek kişilerin başvurduğu vize tipi
Q1

Vizesi

Aile birleşimiI- Aile birleşimi için başvurulan vize türü

1- Çin vatandaşının aile bireyi

2- Çin’de sürekli oturma izni olan yabancıların aile bireyleri; mesela eş, anne, baba, çocuk, çocukların eşleri, kardeş, babaanne, anneanne, dede, torun, eşin ailesi (Çin’e e girişten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapılmalıdır.)

EvlatlıkII- Evlatlık alınan kişinin vize başvurusu

(Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)

Q2

Vizesi

Çin’e kısa süreli ziyaret amaçlı giriş (180 günden az); Ziyaret amacıyla, Çin’de yaşayan Çin vatandaşlarının  akrabaları ve süresiz olarak Çin’de otuma iznine sahip olan yabancı uyruklu kişilerin akrabaları için verilen vize tipi
S1

Vizesi

Ziyaret amacıyla Çin’de uzun süreli kalma (180 günden fazla); Ziyaret amacıyla Çin’de çalışan, öğrenim gören, ikameti olan yabancı uyrukluların eşleri, anne babaları, onsekiz yaşından küçük çocukları ve eşlerinin anne-babası ve başka özel işler için Çin’e gitmesi gereken kişiler. (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
S2

Vizesi

Ziyaret amacıyla, Çin’de kısa süreli kalma (180 günden az);  Çin’de çalışan, öğrenim gören, ikameti olan yabancı uyrukluların eşleri, çocukları, çocuklarının eşleri, anne babaları, ve eşlerinin anne-babası, kardeşleri, torunları  ve başka özel işler için Çin’e gitmesi gereken kişilerin başvurduğu vize türü
Çin’e sağlık amacıyla gidecek hasta ve ona refakatçi olmak amacıyla gidecek kişilerin başvurduğu vize tipi. (Bir hasta için en fazla iki kişi refakatçi vizesi başvurusunda bulunabilir: Eşler, anne-baba, evlat, evladın eşleri, kardeşler, anneanne, babaanne, dede, torun, eşin annebabası)
X1

Vizesi

Çin’e uzun süreli (180 günden fazla) öğrenim görmek amacıyla giden kişilerin başvurduğu vize tipi.  (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
X2

Vizesi

Kısa sureli (180 günden az) öğrenim görme amacıyla giden kişilerin başvuracağı vize tipi.
Z

Vizesi

Çin’e çalışma amaçlı gidecek kişilerin başvurduğu vize tipi.  (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
  ÇİN VİZE BAŞVURU FORMLARI

Çin kanun ve yönetmeliklerine göre Çin Büyükelçiliği’ne (İstanbul Başkonsolosluğu’na) yapılan tüm vize işlmelerinde başvuruda bulunacak kişiler parmak izi vermelidir.

Aşağıda belirtilen kişiler parmak izinden muaftır: 1) 14 yaşından küçük, 70 yaşından büyük olanlar,

2) Diplomatik, hususi, hizmet  pasaportu sahipleri,

3) 5 sene içerisinde başvuru yaptığı temsilcilikte parmak izi alınmış olanlar,

4) Parmak izi alınamayacak bedensel engeli bulunanlar.

KONSOLOSLUK BÖLÜMÜ ÇALIŞMA SAATLERİ

Çin Büyükelçiliği Vize Başvuru Kabul Günleri

Pazartesi, Salı, Perşembe 09:30 – 12:00 arasında vize başvurusu ve parmak izi alınır, aynı günler öğleden sonra 15:00 – 17:00 arasında vize dağıtımı yapılır

ÇİN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR :   

 • Pasaport ( tur dönüş tarihi itibariyle en az 6 Ay geçerli, en az 2 vize sayfası boş olmalı ) 
 • Çin Şirketinden alınmış olan davetiyenin aslı veya net taraması.
 • Davet eden firmanın faaliyet belgesi fotokopisi ve faaliyet belgesi üzerinde belirtilen kanuni temsilcisinin kimlik fotokopisi ( önlü, arkalı olmalıdır )
 • Nufus Cüzdanı Fotokopisi ( önlü, arkalı, mümkün ise renkli, değil ise çok net siyah beyaz )
 • 2 adet vesikalık resim (Gözlüksüz, arka zemin beyaz kıyafet koyu renk olacak şekilde)
 • Faaliyet Belgesi son 6 ay içinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası vs. Odalar’dan alınan faaliyet belgesi Aslı ( son 6 aya, ıslak imzalı ve kaşeli  ait olmalıdır )
 • Vergi Levhası fotokopisi ( 2018 onaylı olanı )
 • Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe imzalı dilekçe aslı Dilekçe örneği ektedir. ( İçindeki bütün boş bölümleri- tarih, adı soyadı, pasaport no, görev, cep telefonu ve aylık net gelir- mutlaka bilgisayarda doldurunuz.)  
 • E-Devlet üzerinden Sabıka Kaydı kopyası ( “sabıka kaydı yoktur” ibaresi altında “arşiv kaydı yoktur” ibaresi de yazmalı )
 • E-Devlet üzerinden SGK Hizmet dökümü ( çalışan için 4A veya işveren için 4B-barkodlu olması gerek )
 • E- Devlet üzerinde Tam Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Pasaport  sahibine ait bilgi formu doldurulmalıdır. ( Aşağıdaki ektedir )

Çin Vize ücreti nedir? Çin Vize ücreti ne kadardır?

Vize Ücretleri ( Türk Pasaportları İçin)

Çin vize ücreti seçilecek olan Çin vize kategorisine, kısa ve uzun süreli Çin vize süresine göre değişecektir. Çin vize ücretlerini Çin Konsolosluğu veya Çin vizesi için danışmanlık eden kurumlar aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Çin vize ücretleri, Türkiye Çin Başkonsolosluğu ve Türkiye Çin Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir.

Giriş SayısıGeçerlilik SüresiÜcret (dolar)
Tek giriş3 ay150
Çift giriş6 ay200
6 ay çok giriş6 ay250

1- Başvurunuz reddedilirse vize ücreti iade edilmez.

2- Çok girişli başvurularının ve ekspres vize başvurularının konsolosluğun

onayından geçmesi gerekir.

Çin vizesi işlem süresi. Çin vizesi kaç günde çıkar?

Normal İşlem süresi:7 iş günüdür.

Ekspres servis: Ekstra 25 dolar ödeyerek başvurudan itibaren dördüncü iş gününde alınabilir.

VİZE BAŞVURU GENEL YÖNTEMLERİ

1- Başvuru sahibi (http://cova.cs.mfa.gov.cn) web sitesinden kayıt yapmalı ve randevu almalıdır.

2) Çin Vizesi Online Başvuru Formu ve “Teyit Formu” indirilmeli.

3) Vize tipine göre tüm başvuru evrakları hazırlanmalı.

4) Başvuru sahibi randevu tarihi ve saatine göre konsolosluk bölümüne gelerek evraklarını teslim etmeli ve parmak izi vermeli.

5- ICBC Bank’a giderek “Pick Up Form Numarasını” vererek “TR580010900002008107390002″ numaralı ibana vize ücretini ödemeli.

6- Pick Up Form ve Banka Dekontu ile Büyükelçiliğe gelerek pasaportunu ve vizesini almalıdır.

 YARARLI LİNKLER

1- Çin Vizesi Online Başvuru Formu (http://cova.cs.mfa.gov.cn)

2- Gerekli Evrak Listesi: F Tipi Vize, L Tipi Vize, M Tipi Vize, Q1/Q2 Tipi Vize, S1/S2 Tipi Vize, X1/X2 Tipi Vize, Z Tipi Vize

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DİĞER HUSUSLAR

1) Başvuru sahibi bizzat vize bölümün gelerek evraklarını teslim etmeli ve parmak izi vermelidir.

2- Başvuru evrakları mutlaka usule uygun olmalı, evrakların usule uygun olmadığı veya sahte olduğu tespit edilirse, Çin’e giriş amacı ve başvurusu birbirine uygun değilse başvuru kabul edilemez.

3- İlgili ulusal yasalar ve uluslararası anlaşmalar gereğince, herhangi bir egemen ülke ülkesine giriş-çıkış konusunda karar verme yetkisine, kendi ülkesinin kurallarına göre vize verme, vize vermeme, vize verip bunu iptal etme yetkisine sahiptir. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği (İstanbul Başkonsolosluğu) kanun ve ilgili yönetmeliklere göre vize tipine, giriş-çıkış sayısına, geçerlilik süresine ve kalış süresine, başvuruyu reddetme hakkına ve verilen vizeyi iptal etme yetkisine sahiptir.

İŞVERENLER için VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Gerekli olan vize başvuru formlarını indirerek bizimle 0545 571 75 71 numaradan  iletişime geçiniz.
 İŞVEREN için MÜNFERİT VİZE EVRAKLARI İŞVEREN için GRUP VİZESİ EVRAKLARI
    Münferit Vize Genel Başvuru Evrakları    Grup Vizesi Genel Başvuru Evrakları
    Şirket Dilekçe Örneği    Şirket Dilekçe Örneği
    Bilgi Formu     Bilgi Formu

Çin’e Giderken Alınması Gerekenler

 • Pasaport
 • Gidiş-Dönüş Uçak bileti rezervasyon
 • Otel rezervasyon
 • Hava durumuna göre hazırlanmış giysiler
 • Firma tanıtım belgeleri
 • Fotoğraf makinesi
 • Kimlik kartı, ehliyet
 • Yurtdışı çıkış pulu
 • Bavulunuzun ağırlığı 32 kg geçmesin
 • Kartvizit katalog vb.
 • İlaçlarınız
 • Elektronik aletler(şarj kablosu, usb bellek, power bank, laptop vb. )

İyi yolculuklar! Vize sahipleri için notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Vize Acentasına bildiriniz!

Adım Adım Çin Vize Başvuru

Çin Vizesi Almanın Kolay Yolu

1. Adım: Bizimle İletişime Geçiniz

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Fransa vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırınız

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Fransa vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

 1. Adım: Vize Başvurusu Yapıyoruz

Siz gelmeden Çin vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

İyi yolculuklar! Vize sahipleri için notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Vize Acentasına bildiriniz!

Yanlış  ya’da eksik bilgi için info@kocakvize.com mail adresimize yazınız.

Tüm Vizeler için tıklayınız.

Çin vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı