Dubai Evrak Tasdik İşlemleri - Koçak Vize

Dubai Evrak Tasdik İşlemleri

Birleşik Arap Emirlikleri Apostil İşlemleri

Dubai Evrak Tasdik İşlemleri, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Apostil Sözleşmesi’ne taraf olmayan ülkelerden biridir. Bu nedenle, Dubai’de kullanılacak belgeler için apostil işlemi yerine Dubai Konsolosluğu ve BAE Dışişleri Bakanlığı onayı gerekmektedir.

Apostil Gereksinimi

 • Noter Onayı
 • Valilik veya Kaymakamlık Onayı
 • Dışişleri Bakanlığı Onayı

Dubai Evrak Tasdik İşlemleri

Bir belgenin yeminli tercüman tarafından çevirisi noter onaylı yapılmış daha sonra Valilik yada Kaymakamlık tarafından apostili yapıldıktan sonra Dışişleri Bakanlığı onayına sunulur ve onaylanır. Daha sonra bu belge istenilirse Konsolosluklara götürülerek son işlem olarak evrak tasdiki yapılmış olur

konsolosluk evrak tasdikinin amacı, bir ülkede düzenlenen noterlik belgelerinin gerekli yasal etkiye sahip olmasını ve başka bir ülkedeki ilgili makamlar tarafından gerçek olup olmadıklarına dair hiçbir şüphe olmaksızın kabul edilmesini sağlamaktır.

Dubai Konsolosluk Evrak Tasdik İşlemleri

konsolosluk tasdik birimi

Dubai Konsolosluğu, Türkiye’den gelen belgelerin BAE’de geçerli olabilmesi için tasdik işlemlerini yapmaktadır. Bu işlem, belgelerin doğruluğunu ve geçerliliğini onaylar.

Gerekli Belgeler

 • Kimlik Fotokopisi
 • Apostil Şerhi (Noter Onaylı Belge)
 • Tasdik Edilecek Belgenin Aslı ve Fotokopisi

İşlem Süreci

 1. Belgelerin Hazırlanması
 2. Noter Onayı ve Apostil Şerhi
 3. Dubai Konsolosluğu’na Başvuru
 4. Tasdik İşleminin Tamamlanması

Birleşik Arap Emirlikleri Evrak Tasdik İşlemleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kullanılacak belgelerin resmi olarak tanınması için BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan onay alınması gerekmektedir.

Hangi Belgeler Onaylanabilir?

 • Ticari Belgeler
 • Eğitim Belgeleri
 • Sağlık Raporları
 • Evlilik, Doğum ve Ölüm Belgeleri

İşlem Aşamaları

 1. Belgelerin Hazırlanması ve Çevirisi
 2. Türkiye’deki Resmi Kurumlardan Onay Alınması
 3. BAE Dışişleri Bakanlığı’na Başvuru
 4. Onay İşleminin Sonuçlanması

Dubai Diploma Tasdik İşlemleri

evrak tasdik

Dubai’de eğitim alanında geçerli olacak diplomaların tasdik edilmesi gerekmektedir. Bu işlem, diplomanın resmi ve geçerli bir belge olarak tanınmasını sağlar.

Diploma Tasdik Süreci

 1. Diplomanın Hazırlanması
 2. Noter Onayı ve Apostil Şerhi
 3. Dubai Konsolosluğu’na Başvuru
 4. Tasdik İşleminin Tamamlanması

Dubai Konsolosluk Evrak Onayı

Dubai Konsolosluğu’na başvurarak belgelerin onaylanması, belgelerin BAE’de resmi işlemlerde kullanılabilmesi için gereklidir. Bu onay, belgelerin doğruluğunu ve geçerliliğini teyit eder.

Başvuru İçin Gerekli Adımlar

 1. Randevu Alınması
 2. Gerekli Belgelerin Hazırlanması
 3. Konsoloslukta Başvurunun Yapılması
 4. Onay İşleminin Tamamlanması

Konsolosluk Tasdiki  İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir ?

Konsolosluk tasdiki yapılacak belge kesinlikle T.C. resmi kurum veya T.C. faaliyet gösteren firmalara ait olmalıdır. Aynı zamanda T.C. uyruklu şahıs belgeleri de konsolosluk tasdiki için uygundur. Yurt dışından temin edilen ve bir başka ülke için kullanılacak belgeler için konsolosluk tasdiki yapılamaz.  Yurt dışından temin edilen belge, öncelikle belgenin düzenlendiği ülke konsolosluğu tarafından onaylanmalıdır.

 • Belgedeki imzanın sahibi olan kişinin, imzalama yetki belgesi (imza sirküsü) Valilik veya kaymakamlıklarda bulunmalıdır. Örneğin; Ticaret odaları, Noterler, Bakanlıklar v.b. gibi kurumlar adına imzalayan kişilerin imza örnekleri, il valiliği veya kaymakamlıklarda olmalıdır.
 • Tercüme yapılan bir belgeye konsolosluk tasdiki almak için işlemler sırası ile tercüme, tercüme bürosu tasdiki, noter tasdiki, il valiliği veya kaymakamlık onayı, T.C. Dışişleri Bakanlığı konsolosluklar şubesi tasdiki alınır. Sonrasında ilgili ülke konsolosluk onayına sunulur.
 • Konsolosluk onayı için belgenin gönderileceği ülkenin Lahey anlaşmasını imzalayan veya taraf olan ülkelerden birisi olmaması gereklidir. Aksi takdirde apostil yeterli olur.
 • Konsolosluk tasdiki yapılacak ülkeler listesi; Türkiye’nin iş yaptığı ve apostil tasdikini kabul etmeyen, Konsolosluk tasdiki isteyen ülkeler ve bu ülkelerin tasdik hizmeti bilgileri aşağıda sıralanmıştır

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Dubai’de Hangi Belgeler Tasdik Edilebilir?

Dubai’de ticari belgeler, eğitim belgeleri, sağlık raporları, evlilik, doğum ve ölüm belgeleri gibi birçok belge tasdik edilebilir.

Apostil İşlemi Neden Gereklidir?

Apostil işlemi, belgelerin uluslararası alanda geçerliliğini sağlar. Ancak, Birleşik Arap Emirlikleri Apostil Sözleşmesi’ne taraf olmadığı için belgelerin Dubai Konsolosluğu’ndan tasdik alınması gerekmektedir.

Dubai Konsolosluğu’na Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başvuru yaparken belgelerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olunmalı, gerekli tüm ek belgeler hazırlanmalı ve randevu alınarak başvuru yapılmalıdır.

Belgelerin Tercümesi Nasıl Yapılmalıdır?

Belgelerin Arapça’ya tercüme edilmesi gerekmektedir. Tercüme işlemi yeminli tercümanlar tarafından yapılmalı ve noter tarafından onaylanmalıdır.

Dubai Diploma Tasdik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Dubai’de geçerli olacak diplomaların tasdik işlemleri, diplomanın hazırlanması, noter onayı ve apostil şerhi alınması, ardından Dubai Konsolosluğu’na başvurulması ve tasdik işleminin tamamlanması ile gerçekleştirilir.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir