Schengen Vizesi Nasıl Uzatılır? - Koçak Vize

Schengen Vizesi Nasıl Uzatılır?

Schengen Bölgesindeyken Schengen Vizesi Nasıl Uzatılır?

Schengen Bölgesindeyken Schengen Vizesi Nasıl Uzatılır? Avrupa’yı ziyaret edenlerin Schengen vize geçerliliklerinin sonunda endişe duydukları ana şeylerden biri, Avrupa’da kalış sürelerini uzatmanın bir yolu olup olmadığıdır.

Schengen Vizesi Nasıl Uzatılır?

İster Avrupa’yı daha fazla deneyimlemek isteyen bir gezgin, ister vizelerinin sona ermesinden sonra yapacak öngörülemeyen işleri olan bir iş adamı veya Schengen Bölgesi’nin bir veya daha fazla üye ülkesinde devam etmesi gereken tıbbi tedavi arayan bir hasta olun. tıbbi tedavileri için, Schengen vizenizin süresi dolduktan sonra, uzatmadığınız sürece Avrupa’da kalmanıza izin verilmeyecektir.

Schengen kurallarına göre , altı aylık bir süre içinde en fazla üç ay süreyle Avrupa için kısa süreli vize alınabilir. Bununla birlikte, birçok yabancı için 90 gün, özellikle her biri zengin kültür ve gelenekleri ile ilginç bir cazibe merkezi olan 28 Schengen Üye Devletinin tamamını ziyaret etmek isteyen gezginler için yeterli değildir ve bu gezginlerin ayrılmak istememesine neden olur.

Birçoğu kısa süreli Schengen vizesini uzatmanın imkansız olduğuna inansa da , bu aslında oldukça mümkündür. Çok zor, ancak başvurunuzu dayandırmak için güçlü bir nedeniniz varsa, o zaman vize uzatma şansınız oldukça yüksektir. Ancak, altı aylık bir süre içinde her zaman en fazla üç ay için vize hesaplayıcıyı kontrol edebilirsiniz.

Schengen Vize Geçerliliği

schengen-vize

Schengen vizenizi uzatmak için başvurmaya karar vermeden önce, sahip olduğunuz vizenin geçerliliğini ve sahip olduğunuz vize türünü öğrenin. Kısa süreli bir Schengen vizesi şunlardan biri olabilir:

 • Tek giriş – bu, Schengen’de kalmak için sınırlı sayıda gününüz olacağı ve ayrıldıktan sonra geri dönme hakkınız olmayacağı anlamına gelir
 • Çift girişli  vize, yukarıda belirtilen politikanın aynısı için geçerlidir, ancak Schengen Bölgesine iki kez girmenize izin verilir, yani vizenizin izin verdiği belirli bir süre boyunca Schengen Bölgesine girebilir, herhangi bir sorun yaşamadan ayrılabilir ve tekrar girebilirsiniz. . İkinci kez ülke dışına çıktığınızda vizeniz sona erer.
 • Çoklu giriş – bu, altı aylık bir süre içinde 3 aylık sınırı aşmadığınız sürece, Schengen üye devletlerinden herhangi birine istediğiniz kadar giriş yapmanıza izin veren bir vize alacağınız anlamına gelir.

Her durumda, kalmak istemeniz için güçlü bir nedeniniz varsa, vize uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu makalenin altında, bir Schengen vizesinin nasıl uzatılacağı, uzatmanın hangi gerekçelerle verilebileceği, ayrıca gerekli belgelerin neler olduğu ve kısa süreli Schengen vizesinin uzatılması için nasıl başvurulacağı ile ilgili nihai kılavuzu bulabilirsiniz. .

Schengen Vize Uzatma

Kısa süreli Schengen vize uzatmalarına, Avrupa Parlamentosu ve Konsey’in (AT) 13 Temmuz 2009 tarih ve 810/2009 sayılı ve Topluluk Vize Yasası oluşturan yönetmeliği (Journal of the EU Laws of Laws of 2009 L243/1) tarafından izin verilmektedir. . Ancak, başvurunuzun temeli olarak güçlü bir nedeniniz yoksa, bir tane alma şansınız çok düşük olacaktır.

Schengen vize politikasına göre, kısa süreli Schengen vizesini uzatmak için kabul edilebilir nedenler yalnızca şunlardır:

Geç Giriş

Tek girişli kısa süreli vizeniz varsa, vize uzatma başvurunuzu bu nedene dayandırabilirsiniz. Ancak bu, vizenizi uzatmak için en iyi durumunuzdur. Vizeniz geçerlilik kazandıktan sonra Schengen’e girdiyseniz, bu vize uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Yani vizeniz 1 Ağustos’ta geçerli olduysa ve 15 Ağustos’ta Schengen’e girdiyseniz, iki haftalık vize uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz ve bunu alma ihtimaliniz çok yüksektir.

İnsani Nedenler

Schengen vize politikası, üçüncü ülke vatandaşları için zorlukları önlemek veya üstesinden gelmek için kısa süreli Schengen vizesinin uzatılmasını mümkün kılmıştır. Tıbbi tedaviye devam etmek, bir aile üyesinin ani ölümü sonrasında cenazeye katılmak, destek vermek için üye devletlerden birinde kalmanız gerekiyorsa, insani nedenlerle kısa süreli vize uzatması verilecektir. size yakın bir kişiye, bir tür zorluk vb.

Mücbir Sebep

Vizenizin sona ermesinden önce, ülkenizde bir çatışma veya savaş, hatta ülke genelinde şiddetli protestolar, aşırı hava koşulları, art arda gelen depremler veya başka nedenlerle uçuş bağlantısının olmaması gibi beklenmedik bir şey aniden meydana geldiyse, o zaman siz Schengen kısa süreli vize uzatması almak için iyi bir şansınız var. Birkaç hafta veya kendi ülkenizdeki durum değişene kadar size ek süre verilecektir. Durum değişmezse, Schengen’de kalabilmek için kısa süreli vize yenileme için bir kez daha başvurmanız gerekecektir.

Önemli Kişisel Nedenler

Riskli, ancak başka şansınız yoksa yine de denemelisiniz. Schengen Üye Ülkelerinden birinde bitmemiş bir işiniz varsa, planlanmamış bir düğün (akrabanızın) vb. varsa, uzatma için başvurabilirsiniz. Göçmenlik makamları daha sonra size vize uzatma hakkı verilip verilmeyeceğine karar verecektir.

Schengen Vize Uzatma Başvuru Süreci

Vizenizi uzatmak ve Schengen Bölgesi’nde daha uzun süre kalmak istiyorsanız, normal bir Schengen vize başvurusundan farklı olarak başvurunuz için hazırlanmaya başlayın . Yapmanız gereken ilk şey, Schengen vize yenileme başvurusunu hangi nedenle yapmak istediğinize karar vermektir. Bunu anladıktan sonra diğer adımlara geçebilirsiniz.

Kısa Süreli Vize Uzatma Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Vizenizin süresi dolmadan, zamanında başvuru yapmanız çok önemlidir. Vizenizin süresi dolduktan sonra, hatta bir gün sonra bile başvurursanız, gerekçelerinize rağmen vizenizi aştığınız için sınır dışı edilirsiniz. Bu nedenle mevcut Schengen kısa süreli vizenizin süresi dolmadan en az bir hafta önce başvurmaya özen gösterin.

Schengen Vizesini Uzatmak İçin Nereye Başvurulur?

Şu anda ikamet etmekte olduğunuz Üye Devlete bağlıdır. Başvuru yapılacak ülke söz konusu olduğunda bilmeniz gereken en önemli şey, vizenizin uzatılması durumunda vizenizi alana kadar o ülkede kalmanız gerekeceğidir. Bu nedenle, başka bir ülkede değil, kalmanız gereken ülkedeki göçmenlik makamlarına (veya onların eşdeğerlerine) başvurmanız şiddetle tavsiye edilir.

Schengen Vize Uzatma Gereksinimleri

Başvurunuza esas teşkil edecek nedenleri, nereye ve ne zaman başvuracağınızı belirledikten sonra diğer adım olan gerekli evrakların toplanmasına geçin. Schengen vizesi için gerekli belgeleri toplamanın aksine, vize uzatma için çok daha az belge göndermeniz gerekir.

Schengen vize uzatma başvurusu yaparken ihtiyacınız olan belgelerin listesi aşağıdaki gibidir:

 • Schengen’e girdiğiniz geçerli vizeye sahip olması gereken pasaport
 • Kısa süreli Schengen vizesinin uzatılması için başvuru formu
 • Tüm kriterleri ve vize fotoğrafı gereksinimlerini karşılayan bir fotoğraf .
 • Vize uzatma başvurusunda bulunduğunuz süre boyunca mali açıdan kendinizi koruyabileceğinizi gösteren Gelir Belgesi
 • Seyahat Sağlık Sigortası – tüm Schengen Bölgesini ve vizenizi uzatmak için başvurduğunuz tüm süreyi kapsar.
 • Durumunuzu kanıtlayan belgeler ve vize uzatma ihtiyacı

Bu belgeleri topladıktan sonra, göçmenlik makamlarında (veya onların eşdeğerlerinde) çevrimiçi bir görüşme randevusu ayarlayın. Bazı üye ülkelerde, bir görüşme planlamanız gerekmeyebilir, ancak bunun şu anda ikamet ettiğiniz ülke için geçerli olup olmadığını kontrol etmeye çalışın.

Bir görüşme planlamanız gerekiyorsa, bunu yapın ve görüşme gününde gerekli tüm belgelerle birlikte zamanında orada gösterin. Mülakat, başvuran ülkelerde vize uzatması almak için çok önemlidir, çünkü mülakat sırasında vizenizi gerçekten uzatmanız gerekip gerekmediğine ve sunduğunuz nedenlerin doğru olup olmadığına veya sadece biraz kalmaya çalıştığınıza karar verecektir. Ülkede daha uzun.

Vize Uzatma İşlem Süresi

Genellikle vize uzatma başvurunuzun ilgili makamlar tarafından işleme koyulması birkaç gün, bir aya kadar sürebilir. Bu süre zarfında, vizenizin süresi dolduktan sonra bile başvurunuzu yaptığınız ülkede kalmanıza izin verilir, ancak diğer Schengen ülkelerine seyahat etmenize izin verilmez.

Size vize verilirse kalabilirsiniz, yoksa vize almak için bir veya iki gününüz olur.

Schengen Kısa Süreli Vize Uzatma Ücreti

Schengen Vize Ücreti

Schengen vize uzatma ücreti, Schengen Bölgesi’ne seyahatinizden önce başvurduğunuz normal Schengen vize ücretinden farklıdır . Kısa süreli Schengen vizenizi uzatma başvurunuzun nedenlerine ve başvurduğunuz ilk veya ikinci uzatma olup olmadığına bağlı olarak, bir ücret ödemeniz gerekebilir veya olmayabilirsiniz.

İlk Vize Uzatma Ücreti

Schengen kısa süreli vize uzatma başvurusunu ilk kez yapıyorsanız, başvurunuz aşağıdaki nedenlere dayanıyorsa herhangi bir ücret ödemeniz gerekmeyecektir:

 • insani nedenler
 • sebepler

Başvurunuzu aşağıdaki nedenlerden birine dayandırdıysanız, 30 Euro’luk bir ücret ödemeniz gerekecektir:

 • önemli kişisel nedenler
 • geç giriş nedeniyle

İkinci Vize Uzatma Ücreti

Vizenizi zaten bir kez uzatmışsanız, ancak gerçekten bir kez daha uzatmanız gerekiyorsa, hangi nedenle olursa olsun, bir ücret ödemeniz gerekecektir. İkinci Schengen vize uzatma ücretinin maliyeti, başvuru sahibinin yaşına aşağıdaki şekilde bağlıdır:

 • Küçüklerin 30 Euro’luk bir ücret ödemesi gerekiyor
 • Yetişkinler 60 Euro’luk bir ücret ödemek zorunda

Unutmayın, tıpkı normal bir Schengen vizesine başvururken olduğu gibi, başvurunuz reddedilirse paranızı geri alamazsınız.

İlgili bilgi:

Schengen Bölgesindeyken Schengen Vizesi Nasıl Uzatılır? yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir