Suudi Arabistan Kapıda Vize - Koçak Vize

Suudi Arabistan Kapıda Vize

Suudi Arabistan kapıda vize, ülkeyi ziyaret edecek ABD, İngiltere ve Schengen vizesi/oturumu sahibi Türk vatandaşlarına kapıda vize alma uygulaması başlattı.

Suudi Arabistan Kapıda Vize

Suudi Arabistan, 2030 turizm açılımı çerçevesinde uygulamaya koyduğu “kapıda vize” uygulaması ile tüm dünyadan turistleri ağırlamaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda kapıda vize uygulamasından ABD, İngiltere ve Schengen vizesi/oturumu sahibi Türk vatandaşları da yararlanabilecek. Elektronik vize, “https://visa.visitsaudi.com/” internet sitesi üzerinden alınabilecek.

TELEFON HATTI  0545  571  7  571 – 0539  666  66  62 
suudi arabistan vizesi
suudi arabistan vizesi

Suudi Arabistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan kapı vizesi, elektronik vize olup internet sitesi üzerinden alınmaktadır. Elektronik vize, “https://visa.visitsaudi.com/” internet sitesi üzerinden alınabilecek.

Ayrıca Suudi Arabistan Elçiliği ve Konsolosluğu üzerinden de alına bilinmektedir.

Kapıda vize almak için 18 yaşından küçüklere yetişkin birinin eşlik etmesi gerekiyor. Yolcuların gidiş-dönüş uçak bileti alma şartının bulunduğu turistik vize, 1 yıllık geçerli olacak ve tek seferde maksimum 90 gün ülkede kalış hakkı verilecek.

Suudi Arabistan Kapı Vizesi

Suudi Arabistan, ülkeyi ziyaret edecek ABD, İngiltere ve Schengen vizesi/oturumu sahiplerine kapıda vize alma uygulaması başlattı. Bu kapsamda kapıda vize uygulamasından ABD, İngiltere ve Schengen vizesi/oturumu sahibi Türk vatandaşları da yararlanabilecek.

Bu kapsamda kapıda vize uygulamasından ABD, İngiltere ve Schengen vizesi/oturumu sahibi Türk vatandaşları da yararlanabilecek. Elektronik vize, “https://visa.visitsaudi.com/” internet sitesi üzerinden alınabilecek.

Kapıda vize almak isteyen yolcularda, belirtilen ülkelerden en az bir kez vize almış ve pasaportlarının en az 6 ay geçerli olması şartı aranacak. Vize için ülkeye girişte sağlık sigortası satın alınması ve ülkede kalınacak süreyi kapsayacak şekilde otel rezervasyonu yapılması da istenecek.

Kapıda vize almak için 18 yaşından küçüklere yetişkin birinin eşlik etmesi gerekiyor. Yolcuların gidiş-dönüş uçak bileti alma şartının bulunduğu turistik vize, 1 yıllık geçerli olacak ve tek seferde maksimum 90 gün ülkede kalış hakkı verilecek.

Suudi Arabistan Kapıda Vize ücreti

Vize ücreti, sigorta dahil 128 dolar olarak belirlendi.

ÖNEMLİ NOTLAR

“Kapıda Vize” uygulaması için ödeme sadece Kredi Kartları ve MADA ile kabul edilir.. Turistin seyahatine çıktığı ülkedeki kontuar görevlisi, turistin elektronik platformda mevcut olan uygun uluslar listesinde bulunduğundan emin olmalıdır. (https://visa.visitsaudi.com/) Vize prosedürleri Suudi Arabistan’a varışta pasaport görevlisi veya self-servis makineleri kullanılarak tamamlanacaktır.

Vize Şartları

Suudi Arabistan ile diğer ülkeler arasında pasaport doğrulaması ile ilgili anlaşmalar dikkate alınarak en az 6 ay geçerli bir pasaport (örnek: ABD vatandaşları). Suudi Arabistan’a gelen turist, bir ebeveyn veya vasi eşlik etmedikçe (18) yaşından küçük olmamalıdır. Konsolosluk Vizesi için ek bilgi veya belgeler istenebilir. Lütfen en yakın Suudi Arabistan Büyükelçiliği ile iletişime geçiniz.

Suudi Arabistan Kapıda Vize

Türk vatandaşlarının yararlanabileceği söz konusu uygulamaya yönelik olarak kapıda vize almak isteyen yolcularda, belirtilen ülkelerden en az bir kez vize almış ve pasaportlarının en az 6 ay geçerli olması şartı aranmaktadır. Vize için ülkeye girişte sağlık sigortası satın alınması ve ülkede kalınacak süreyi kapsayacak şekilde otel rezervasyonu yapılması talep edilmektedir.

Diğer taraftan, yolcuların gidiş-dönüş uçak bileti alma şartının bulunduğu bahse konu vize türü 1 yıllık geçerli olmak üzere tek seferde ülkede maksimum 90 gün kalışa izin vermektedir. Bununla birlikte vize ücreti, sigorta dâhil 128 dolar olarak belirlenmiştir.

Öte yandan Türk Hava Yollarının (THY) Suudi Arabistan’da Cidde, Medine, Riyad, Dammam kentlerine haftada toplam 80 sefer icra ettiği öğrenildi.

suudi arabistan vizesi
suudi arabistan vizesi

UYGUNLUĞU OLAN ÜLKELER*

AVRUPA ÜLKLERİ

İsviçre
İrlanda
Lihtenştayn
Litvanya
Monako
Andorra
Rusya
Malta
Karadağ
San Marino
Ukrayna
İngiltere
Portekiz
Polonya
Avusturya
Belçika
Bulgaristan
Romanya
Slovakya
Hırvatistan
Kıbrıs
Çek Cumhuriyeti
ispanya
İsveç
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Norveç
Lüksemburg
Fransa
Almanya
Yunanistan
Slovenya
Hollanda
Macaristan
İzlanda
İtalya
Letonya

ASYA ÜLKELERİ

Brunei
Japonya
Singapur
Malezya
Güney Kore
Kazakistan
Hong Kong ve Makao dahil Çin

ÜLKELERİ

Amerik Birleşik Devletleri
Kanada

 

Avustralya
Yeni Zelanda

* Kapıda vize alabilecek olan ülkeler ve e-Visa başvurusu yapabilecek olan ülkeler

Konsolosluktan Alınan Vize

Uygun ülkeler listesinde ülkelerden gelmeyen turistler, Suudi Arabistan Büyükelçilikleri Ve Konsoloslukları aracılığıyla vizelerine başvurmalıdır.

Kapıda Vize

Aşağıdaki koşullardan herhangi biri geçerli olduğunda, turist Suudi Arabistan’ın giriş noktalarından birinde Kapıda Vize * uygulaması için başvurabilir:

  • Turist, uygun ülkeler listesindeki ülkelerden birinden geliyor ise.
  • Turistin ABD, İngiltere veya Schengen vizesi var ise. Yukarıdaki koşullar aşağıdaki gereksinimleri karşılıyor ise geçerlidir:
  • Geçerli bir vizesi var ise
  • Vize türü turistik veya ticari amaçlı ise
  • Vize en az bir kez kullanılmış ve veren ülkenin giriş damgasına sahip ise
  • Seyahat, SAUDIA veya Suudi Arabistan’ın ulusal hava taşıyıcılarından herhangi biri ile yapılmış ise.

evize

SUUDİ ARABİSTAN E- VİZE

Uygunluğu olan ülkelerden gelen turistler, seyahatlerinden önce e-Vize portalı aracılığıyla internet üzerinden turist vizesine başvurabilirler.

E-VİZE İÇİN BAŞVURUN

Suudi Arabistan’a Seyahat Edecek Vatandaşlarımızın Dikkatine!

 Suudi Arabistan’a Seyahat Edecek Vatandaşlarımızın Dikkatine!Suudi Arabistan’a turistik seyahat, Hac, Umre, toplantı veya Suudi Arabistan’da kain Uluslararası Kuruluşların düzenledikleri toplantılara katılacak vatandaşlarımızın Suudi Arabistan vizesi alabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir:

1. Umre veya Hac için yapılan vize başvuruları Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB)’na veya Büyükelçilikçe belirlenen seyahat acentalarına yapılmalıdır. Mevcut uygulamada,  Hac için kişisel başvuru yapılması mümkün değildir. Halihazırda, yıllık Hac vizeleri, DİB ile Suudi Arabistan Hükümeti arasında yapılan bir anlaşmayla tespit edilmektedir. Büyükelçiliğin bu konuda bir müdahalede bulunması veya ek kontenjanını temin imkanı da bulunmamaktadır.

Bu nedenle, Hac veya Umre vizeleriyle ilgili taleplerin DİB veya Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığına iletilmesi uygun olacaktır.

2. Suudi Arabistan’da kain veya ülkede temsilciliği mevcut Uluslararası Kuruluşların düzenledikleri toplantı veya konferanslara katılacak kişilerin vize başvurularının davet eden kuruluş tarafından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığına iletilmesi gerekmektedir. Büyükelçilik sözkonusu toplantılara katılacak kişilere ancak Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından alacağı talimat uyarınca vize verebilmektedir.

Pasaport türüne bakılmaksızın, resmi görevle Suudi Arabistan’a giden resmi görevlilerden herhangi bir harç tahsil edilmemektedir.

Suudi Arabistan vizesi ile diğer yazımızı okumak için tıklayınız.

Suudi Arabistan Vizesi

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir