Dünyanın En Güçlü Pasaportları 2023 - Koçak Vize

Dünyanın En Güçlü Pasaportları 2023

Dünyanın en güçlü pasaportu 2023 yılı için belli oldu. Londra merkezli Passport Index, dünyanın en güçlü ve zayıf pasaportlarını belirledi. Listede son sırada yer alan ülke değişmezken ilk sırayı alan ise çok tahmin edilemeyecek bir ülke oldu. Türkiye’nin listedeki yeri ise dikkat çekti. İşte o merak edilen liste…

Anlık olarak pasaportlar hakkında güncel verilere ulaşılabilen sistemde aynı zamanda her yıl dünyanın en güçlü pasaportları açıklanıyor. Listede Türk pasaportu da yer alıyor.

Benzer bir listeyi Henley Pasaport Endeksi de yapıyor. Henley Pasaport Endeksi’nde ise pasaportun gücü vize almadan seyahat edilebilecek ülke sayısına göre belirleniyor.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ PASAPORTLARI 2023

1. Birleşik Arap Emirlikleri

Vizesiz: 121

Varışta vize: 59

2. Almanya

Vizesiz: 127

Varışta vize: 46

3. İsveç, Finlandiya, Lüksemburg, İspanya, Fransa, İtalya

Vizesiz: 126

Varışta vize: 47

4. Hollanda

Vizesiz: 125

Varışta vize: 48

5. İsviçre

Vizesiz: 123

Varışta vize: 50

PASAPORT GÜCÜ HANGİ TÜR PASAPORT ÜZERİNDEN HESAPLANIYOR?

Pasaport gücü verileri yeşil, siyah gibi özel pasaportlara göre değil; devlet hizmetinde çalışmayan her Türk vatandaşının umuma mahsus olarak edinebildiği bordo pasaportun gücü üzerinden yapılıyor.

1, 2 ve 3. dereceden devlet memurlarının yeşil pasaportları; diplomat ve milletvekillerinin kullandığı siyah pasaportlar ve hizmet pasaportları, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye için de değerlendirmeye alınmıyor.

Almanya ve Güney Kore pasaportları 190 ülkeye vizesiz seyahatle ikinci sıradaki yerlerini korurken, üçüncü sırada 189 ülkeye vizesiz seyahat şansıyla Finlandiya, İtalya, Lüksemburg ve İspanya yer alıyor.

Listenin en sonunda, yani 112’nci sırada, sadece 26 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlayan Afganistan pasaportu yer alıyor.

LİSTENİN SON SIRASI

97. AFGANİSTAN

Listenin son sırasında önceki yıllarda olduğu gibi Afganistan yer aldı. Afganistan pasaportuna sahip olanlar yalnızca 38 ülkeye girebiliyor. Bunların 5’i vizesiz girişe izin verirken, 33’ü kapıda vize istiyor. Toplamda 160 ülke ise vizesiz Afganistan vatandaşlarını sınırlarına almıyor.

54. SUUDİ ARABİSTAN, GUYANA, UMMAN

Suudi Arabistan, Guyana ve Umman 93 ülkeye sorunsuz giriş yapabiliyor. Suudi Arabistan ve Guyana’da 47 ülkeye vizesiz giriş sağlanırken, Umman da bu sayı 44. Bu ülkelerden vize isteyenlerin sayısı ise 105.

43. BOSNA HERSEK

Bosna Hersek pasaportuna sahip olanlar 118 ülkeye girişte sorun yaşamıyor. 72 ülkeye vizesiz girerken, 46’sı kapıda vizeyi uyguluyor. Vize isteyen ülke sayısı ise şu an için 80

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir