Almanya Vize Reddi İtirazı - Koçak Vize

Almanya Vize Reddi İtirazı

Almanya Vize Reddi İtirazı ve Tekrar Başvuru

Merhabalar! Almanya Vize Reddi İtirazı sayfamıza Hoş geldiniz! Sizlere yardımcı olmak amacıyla bu yazıyı yazdık. İlginiz içi teşekkür ederiz. İnşallah itirazlarınız kabul olur bir daha ki sefere bizim üzerimizden başvuru yaparak red almazsınız.

Almanya Vize Reddi Nedir?

Almanya Vize Reddi, Almanya Büyükelçiliği’nin ya da Almanya Başkonsolosluğu’nun vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra, çeşitli sebeplerle seyahatinizi uygun bulmaması sonucu verdiği karara vize reddi denilir. Turistik, ticari, aile ziyareti ya da eğitim amacı ile Almanya’ya gitmek için İDATA üzerinden başvurunuzu yaptınız ve size Almanya vize reddi geldi.

Başvuru evrakların eksikiz, hatalı veya aldatıcı bir şekilde hazırlanması  yada konaklama rezervasyonu, seyahat programınızın gerçek olmaması, mantıklı bilgiler içeren dosyanın  veya evrakların sunulmaması gibi sebeplerden dolayı vize başvurunuz onaylanmamıştır vize reddi almışsınızdır.

Almanya Vize Reddi İtirazı

Almanya Vize Reddi İtirazı, Vize başvurusu yapmadan önce İDATA yada Almanya Büyükelçiliği’nin web sayfaları ziyaret edilmeli. Web sitesi dikkatlice okunmalı. Vize türünüzü seçmelisiniz Vize türünüz ile ilgili gerekeli evraklar nelerdir bakılmalı eğer istenilen evrakları sağlıyorsanız vize başvurusu yapmalısınız. Vize prosedürünüz iyice öğrenmelisiniz. Daha sonra bu istenilen evrakları hazırlamalı vize başvuru formu doldurmalı ve vize randevusu almalısınız. Eğer yanlış yapmaktan korkuyorsanız anlamadığınız yerler var ise uzman birileri tarafından bu işlemleri yaptırmak istiyorsanız o zaman vize acentelarından yardım almalısınız.

Evraklarınızın başvuru formunuzun doğru olması, ve diğer belgeleriniz de olması durumda vize reddi aldınız. Peki Bu durumda ne yapabilirim mi diyorsunuz?

Vize Başvurum Reddedildi – Ne Yapabilirim?

Vize başvurunuz reddedilmiş ise ve bunun sebebini anlayamadıysanız, vize bölümünde verilmiş olan kararın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz. (resmi merciin vermiş olduğu karara itiraz etme hakkı) Ya şahsen itiraz edebilirsiniz veya başka birisini (örn. Avukat veya herhangi temsilci) yetkili kılabilirsiniz. Birisini yetkili kıldığınız takdirde sizin tarafınızdan imzalanmış bir vekaletname gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş ve daha küçük olan çocukların itirazı velayet sahibi veya sahipleri tarafından edilmesi gerekmektedir.

Red cevabında yasal düzenlemeye ilişkin bilgilendirme var ise (örneğin Schengen vizesinde) dikkat edilmesi gereken husus aşağıdaki gibidir:

– Red cevabının verilmesinin en geç bir ay sonrasında Vize bölümüne itiraz dilekçesi ulaşmış olması gerekmektedir.

– İtiraz dilekçesi Almanca dilinde yazılı ve şahsen imzalanmış olarak (Faks, posta yolu ile veya tarayıcıdan geçirilip elektronik postaya ek olarak) ibraz edilmesi gerekmektedir. Belirli bir form mevcut değildir. Ayrıca vize bölümüne göndermiş olduğunuz itiraz dilekçesini iliştirilebilmek için Red cevabında yer alan altı veya yedi haneli rakam kodu, isminizi, doğum tarihinizi ve elektronik posta adresini vermeniz rica olunur.

– İtiraz dilekçenizde bir açıklama bulunması uygundur. Size verilmiş olan red cevabında gösterilen sebeplere değinmeniz rica olunur. Yazınızda beyan etmiş olduğunuz sebepleri mümkün oldukça Almancaya tercüme edilmiş evraklarla belgeleyiniz. Vize bölümüne ibraz etmiş olduğunuz evrakların tekrar gönderilmesi gerekmemektedir.

– Yeniden ücret tahsis edilmemektedir.

Red cevabında yasal düzenlemeye ilişkin bilgilendirme yok ise dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

– Red cevabının verilmesinin en geç bir yıl sonrasında Vize bölümüne itiraz dilekçesi ulaşmış olması gerekmektedir.

– Schengen vizesine ilişkin 2 ve 4 No`lu şıklara bakınız

İtiraz dilekçenin gönderilmesinin ardından vize bölümü tarafından yapılan ayrıntılı inceleme bir kaç ay (genellikle 3 aya kadar) sürebilmektedir. İtiraz dilekçesinin incelenmesinin ardından sizinle irtibata geçilecektir. Eksik evrak veya seyahat süresinin geçmesi nedeniyle red edilen Schengen vize başvurularına itiraz etmek yerine, tamamlanmış evraklar ve ücrete mukabil yeni bir seyahat tarihi belirleyerek yeniden başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Red cevabına karşı mahkemede dava açılabilmektedir. Bu konuya ilişkin internette www.berlin.de/sen/justiz/gerichte/vg/.sayfasında bilgi edinebilirsiniz. Red cevabında yasal düzenlemeye ilişkin bilgi bulunması halinde dava açma süresi bilgilendirmenin tebligat tarihinden itibaren bir aydır. Red cevabında yasal düzenlemeye ilişkin bilgi bulunmaması halinde dava açma süresi tebligat tarihinden itibaren bir yıldır.

Almanya vize reddi alanlar bu noktada 2 seçeneğe sahiptirler

Bunlar:

  1. Kararı verilmiş olan vize reddine itiraz etmek.
  2. Tekrar yeni bir başvuru oluşturmak.

Kararı Verilmiş Olan Vize Reddine İtiraz Etmek

Ancak hangi adımı izlerseniz izleyin öncelikle yapılması gereken, önceki başvuruda alınan Almanya vize reddi sebepleri üzerine düzgün tespitler yaparak bu olumsuz koşulu düzeltmek olmalıdır. Almanya vize reddi sonrası olumlu sonuç alabilmek için yapılabilecek tüm alternatifleri sizler için açıklamaya çalışacağız.

Gelin sizi ile beraber vize reddi nedenlerine bakalım

Almanya Vize Reddi Nedenleri

Almanya vize reddi nedenleri, Almanya Büyükelçiliği’nin pasaportunuz ile birlikte size ulaştırdığı genellikle 2 sayfadan oluşan Almanca ve Türkçe açıklamaları bulunan bir mektupta yer alır. Toplamda 9 ana başlıkta toplanan Almanya vize reddi sebepleri, size gönderilen mektupta, sizinle ilgili olan maddeler işaretlenmiş halde gelir.

Ofisimizle iletişime geçerek her gün onlarca vatandaşımız evraklarının tam ve formunun hatasız olmasına rağmen Almanya vize reddi aldıklarını söylemekteler. Ancak burada açıklık getirilmesi gereken bir nokta var. Hatasız, tam ve doğru başvuru, maalesef sadece gerekli evrak listesindeki evrakların teminiyle gerçekleşmiyor. Her zaman söylediğimiz gibi her vize başvurusu tek ve benzersizdir.

Bir başvuran için yapılması doğru olan bir şey, diğer başvuran için yanlış olabilir. Dahası, tecrübesizlikten kaynaklı çelişki ve şüphe yaratan noktalar çoğu zaman ilk incelemelerimizde ortaya çıkmakta. Aslında vize retleri çoğu zaman bilmeden yapılan bu hatalar sonucunda ortaya çıkıyor. Sonuç olarak da karar mercileri belirli sebeplerle bu tip başvuruları reddediyorlar.

Vize reddi nedenleri bir veya birden çok maddeye dayanabilir. Yapılması gereken işaretli maddelerin çeşitli yollarla düzeltilmesini sağlamaktır. Bunun içim aşağıdaki bölümde Almanya vize reddi maddelerini olabildiği kadar genişleterek anlatmaya çalışacağız.

Almanya Vize Reddi 1. Madde

‘‘Es wurde ein falsches, gefälschtes oder verfälschtes Reisedokument vorgelegt‘’

Almanya vize reddi 1. maddenin Türkçe çevirisi: Sahte veya üzerinde oynanmış seyahat evrakı sunulmuştur.

Bu madde, en ciddi vize reddi sebeplerinden biridir. Şayet verdiğiniz evrakların orjinalliğinden eminseniz, destekleyeci belgelerle itiraz etmek mümkündür.

Almanya Vize Reddi 2. Madde

‘’Der Zweck und die Bedingungen des beabsichtigten Aufenthalts wurden nicht nachgewiesen.’’
Almanya Vize Reddi 2. Madde

Almanya vize reddi 2. madde Türkçe çevirisi:Öngörülen seyahat şartları ve amacı kanıtlanmamıştır. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Seyahatin amacının, sunulan evraklar tarafından anlaşılamaması,

Seyahatin amacı ile ilgili çelişkili bilgiler verilmiş olması,

Seyahat amacı ile verilen belge/sözlü ifadelerin uyuşmaması,

Akrabalık bağının kanıtlanamaması,

İş durumunun teyit edilememesi ya da belgelendirilememesi,

Başvurulan tarihlerin izin tarihinize uygun olmaması,

Daha önceki vizenizin Almanya ziyareti için kullanılmaması,

Otel ve uçak bileti rezervasyonlarının süreç içinde iptal olması.

Yukarıda belirtilen sebeplerin pek çoğu genel itibari ile evrak eksikliğinden ya da hatalı evrak grubundan oluşmaktadır. Bu sebeple eksik evrakların toparlanarak tekrar başvuru yapılması gerekir. Bu madde için itiraz hakkı genel itibari ile önerilmez.

Almanya Vize Reddi 3. Madde

‘’ Sie haben nicht den Nachweis erbracht, dass Sie über ausreichende Mittel zur Bestreitung des Lebensunterhalts für die Dauer des beabsichtigten Aufenthalts oder für die Rückkehr in Ihren Herkunfts- oder Wohnsitzstaat oder für die Durchreise in einen Drittstaat verfügen, in dem Ihre Zulassung gewährleistet ist, oder Sie sind nicht in der Lage, diese Mittel rechtmäßig zu erlangen.’’

Almanya vize reddi 3. madde Türkçe çevirisi: Seyahat için başvurduğunuz süre için; Geçiminizi sağlayacak, ülkenize ve ya sizi kabul edebilecek başka bir ülkeye gitmek için yeterli maddi olanaklara sahip olduğunuza dair kanıtlayıcı belgeler sağlanamamıştır. Bu maddi imkanlara yasal yoldan ulaşımınız mümkün görünmemektedir. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

İkamet Yasasının 68. maddesi uyarınca sunulmuş taahütname/davetiyeden, davet eden kişinin kredibilitesinin olmaması,

İkamet Yasasının 68. maddesi uyarınca sunulmuş taahütname/davetiyenin ibraz edilmemiş olması,

Seyahati karşılayacak gerekli maddi olanakların belgelendirilememesi,

Son 3 aya ait banka hareketlerinin yerine, bankadan alınan bir teyit mektubunun iletilmesi,

Son dönemde hesaba yatırılan bir tutarın, 3 aylık banka hareketleri olmadan verilmesi.

Yukarıda belirtilen maddeler (ilk şık hariç) evrak eksikliğinden veya hatalı evrakların iletilmesinden kaynaklandığından, doğru evraklarla tekrar başvuru yapılmasını tavsiye ederiz. Evrakların düzeltilmesi ve hangi ek evrakların eklenmesi gerektiği konusunda danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Almanya Vize Reddi 4. Madde

‘’ Sie haben sich im gegenwärtigen Zeitraum von 180 Tagen bereits 90 Tage Gebiet der Mitgliedstaaten auf der Grundlage eines einheitlichen Visums oder eines Visums mit räumlich beschränkter Gültigkeit aufgehalten.’’

Almanya vize reddi 4. madde Türkçe çevirisi: 180 günlük zaman diliminde, Schengen bölgesi veya sınırlı bir bölgede, geçerli bir vizeyle 90 gün kalmış bulunmaktasınız.

180 günlük bir zaman diliminde, Schengen bölgesinde bulunan herhangi bir (veya birden fazla) ülkede maksimum 90 gün kalabilirsiniz. Bu durumda alınan vize reddine itiraz etmek ya da yeniden başvurmak mümkün değildir.180 günlük periyottan sonra tekrar başvuru yapmak mümkün olacaktır.

Almanya Vize Reddi 5. Madde

‘’Sie wurden im Schengener Informationssystem (SIS) zur Einreiseverweigerung ausgeschrieben von ___.’’

Almanya vize reddi 5. madde Türkçe çevirisi: Schengen Bilgi Sistemine (SIS) _______________________ (üye devlet adı belirtiniz) tarafından sizinle ilgili giriş yasağı kaydı girilmiştir.

Schengen Bilgi Sisteminde adınıza giriş kaydı yasağı konduğunu belirtir. Bu kayıt kaldığı sürece vize alma şansı yoktur. Bu kaydın kaldırılması için giriş yasağı koyan ülkenin resmi mercilerine başvuru yapmak gerekir.

Schengen Bilgi Sisteminde adınıza giriş kaydı yasağı konduğunu belirtir. Bu kayıt kaldığı sürece vize alma şansı yoktur. Bu kaydın kaldırılması için giriş yasağı koyan ülkenin resmi mercilerine başvuru yapmak gerekir.

Almanya Vize Reddi 6. Madde

‘’Ein oder mehrere Mitgliedstaaten sind der Auffassung, dass Sie eine Gefahr für die öffentliche Ordnung, die innere Sicherheit, die öffentliche Gesundheit gemäß Artikel 2 Nr 21 der Verordnung (EG) Nr 2016/399 (Schengener Grenzkodex) oder die internationalen Beziehungen eines oder mehrerer Mitgliedstaaten darstellen.’’

Almanya vize reddi 6. madde Türkçe çevirisi: Bir veya birden çok üye devlet, 399/2016 sayılı Yönetmeliğin, 2. Maddesinin 21. Fıkrasında belirtildiği şekilde kamu düzeni, ulusal güvenlik, kamu sağlığı veya bir veya birden çok üye devletin uluslararası ilişkileri bakımından tehlike oluşturduğunuz kanaatindedir. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

Yabancılar İstihdam Yönetmeliği (BeschV) uyarınca talep etmiş olduğunuz faaliyete Almanya’da izin verilmemesi,

Yanlış veya sahte evraklar sunulması ya da çelişkili ve yanlış beyanda bulunulması,

Büyükelçiliği veya başkonsolosluğu yanıltmaya çalışıldığının anlaşılması,

Yabancılar merkez sicilinde (AZR) kaydınızın olması.

Almanya Vize Reddi 7. Madde

‘’Der Nachweis, dass Sie über eine angemessene und gültige Reisekrankenversicherung verfügen, wurde nicht erbracht.’’

Almanya vize reddi 7. madde Türkçe çevirisi: Geçerli ve uygun bir seyahat sağlık sigortasına sahip olduğunuza dair kanıtlayıcı belgelerin sunulmaması.

Vize reddi sebepleri içerisinde düzeltilmesi en kolay olan maddedir. Sorun seyahat sağlık poliçesinin sunulmamış yada hatalı sunulmuş olmasından kaynaklanır. Eksik veya hatalı evraktan kaynaklandığından itiraz yerine düzgün bir poliçe eklenerek eski evraklar aynen korunarak başvuru yapabilirsiniz. Seyahat sağlık sigortasını danışmanlarımız sizin adınıza düzenleyerek olası sorunu tekrar yaşamanızı önleyecektir.

Almanya Vize Reddi 8. Madde

‘’ Die vorgelegten Informationen über den Zweck und die Bedingungen des beabsichtigten Aufenthalts waren nicht glaubhaft.’’

Almanya vize reddi 8. madde Türkçe çevirisi: Öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını gösteren kanıtlayıcı belgeler inandırıcı değildir. Bu maddeden alınan vize reddi olası sebepleri:

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Seyahatin amacının, sunulan evraklar tarafından anlaşılamaması,

Seyahatin amacı ile ilgili çelişkili bilgiler verilmiş olması,

Seyahat amacı ile verilen belge/sözlü ifadelerin uyuşmaması,

Akrabalık bağının kanıtlanamaması,

İş durumunun teyit edilememesi ya da belgelendirilememesi,

Başvurulan tarihlerin izin tarihinize uygun olmaması,

Daha önceki vizenizin Almanya ziyareti için kullanılmaması,

Otel ve uçak bileti rezervasyonlarının süreç içinde iptal olması.

Vize başvurusu yaparken, belirtilen seyahat tarihinin değerlendirme işlemi esnasında geçiş olması, vize başvurusunun geç yapılması.

Almanya vize reddi maddeleri içerisinde en sık rastlanan ret sebeplerinin başında 8. madde gelmektedir. Evraklarla ilgili problemler ya da vize başvurusunun geç yapılmış olması temel sebeplerdir. Tüm evrakların gözden geçirilerek ve yeni bir seyahat tarihi ile tekrar başvurulması mümkündür.

Almanya Vize Reddi 9. Madde

‘’ Ihre Absicht, vor Ablauf des Visums aus dem Hoheitsgebiet der Mitgliedstaaten auszureisen, konnte nicht festgestellt werden.’’

Evrakların tamamının sunulmamış olması,

Türkiye’de geçimin nasıl sağlandığı ile ilgili kanıtlayıcı belgeler sunulamaması,

Türkiye’de geçiminizin istikrarlı bir yapıda olduğunun kanıtlanamaması,

Türkiye’de ailevi ve ekonomik bağlarınızın ispat edilememesi,

Çok sık rastlanan vize reddi nedenlerinden biri de 9. maddedir. Bu maddeden dolayı alınan vize reddinin oldukça iyi incelenmesi ve eksiklerin doğru tespit edilmesi gerekir. Eğer hiçbir eksik olduğunu düşünmüyor iseniz itiraz yoluna gitmek mümkündür.

Almanya Vize Reddi 10. Madde

Almanya Vize Reddi 10. Madde;

Almanya vize ret mektuplarında en sık işaretlenen maddelerden biri olan 10. Madde ‘planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir’ der.

Almanya 10. Madde vize ret gerekçesiyle konsolosluk başvuru sahibinin ülkeye gidiş için beyan ettiği gidiş amacına inanmamaktadır. Örneğin Almanya turistik vize başvurusunda bulunan ve bu başvuru konsolosluk tarafından reddedilen başvuru sahibinin ülkeye turistik amaçla gittiğine inanılmamakta ve planladığı kalışın şartlarına güvenmemektedir.

Almanya Vize Reddi 11. Madde

Almanya Vize Reddi 11. Madde;

……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.

Almanya Vize Reddi 12. Madde

Almanya Vize Reddi 12. Madde;

sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır

Almanya Vize Reddi 13. Madde

Almanya Vize Reddi 13. Madde;

box type=”note” align=”” class=”” width=””]‘’ vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır .’’[/box]

Almanya vize reddi mektuplarında başvuru sahibi açısından en ağır maddelerden biridir. Çünkü “vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır” denilen 13. Almanya vize ret maddesi başvuru sahibinin Almanya’dan ve Schengen devletler topraklarından ayrılmayacağına ve geri dönmeyeceğine kanaat getirir. Almanya vize reddi maddeleri arasında en ağır olanlardan biri budur.

Almanya Vize Reddi 14. Madde;

Almanya Vize Reddi 14. Madde;

daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.

Almanya Vize Reddi 15. Madde;

Almanya Vize Reddi 15. Madde;

planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır

Almanya Vize Reddi 16. Madde

Almanya Vize Reddi 16. Madde;

geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Vize reddi itiraz dilekçesini nereden temin edebilirim?

Vize reddi itiraz dilekçesini buradan indirebilirsiniz. https://www.kocakvize.com/wp-content/uploads/2021/10/vize-reddi-ve-inceleme-talep-dilekçesi.pd

Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Kaç günde Sonuçlanır?

Vize reddi itiraz dilekçesinin sonuçlanma süresi Konsoloslukların yoğunluk dönemlerine bağlı olarak değişebilir. Ortalama sonuçlanması süresi, 1-1,5 aylık zaman diliminde olmaktadır. Vize ret kararı çıkmasından itibaren en geç 1 ay içerisinde başvuru sahibinin itiraz etmesi gerekir. Sürenin aşılması halinde vize reddine itiraz yapılamamaktadır.

Konsolosluklar, vize reddi itiraz dilekçelerine cevap vermek için 3 ay süreye sahiptir. En geç 3 ay içerisinde itiraz dilekçeleri sonuca bağlanmaktadır. Dilekçeyle itiraz başvurusu yapmak birkaç aylık bir zaman dilimine mal olacağından genellikle yeniden başvuru gerçekleştirilir. Seyahat planlamasını yapmış ve erteleyemeyecek kişiler için beklemek sorun oluşturacağından aynı işlem adımlarıyla yeni başvuru yapılmaktadır. Vize reddi alarak yeniden başvuru yapacakların harç ücretlerini tekrar ödemeleri zorunludur.

Vize reddi itiraz dilekçesini nereden temin edebilirim?

Vize reddi itiraz dilekçesini buradan indirebilirsiniz.

https://www.kocakvize.com/wp-content/uploads/2021/10/vize-reddi-ve-inceleme-talep-dilekçesi.pdf

Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Kaç günde Sonuçlanır? 

Vize reddi itiraz dilekçesinin sonuçlanma süresi Konsoloslukların yoğunluk dönemlerine bağlı olarak değişebilir. Ortalama sonuçlanması süresi, 1-1,5 aylık zaman diliminde olmaktadır. Vize ret kararı çıkmasından itibaren en geç 1 ay içerisinde başvuru sahibinin itiraz etmesi gerekir. Sürenin aşılması halinde vize reddine itiraz yapılamamaktadır. Konsolosluklar, vize reddi itiraz dilekçelerine cevap vermek için 3 ay süreye sahiptir.

En geç 3 ay içerisinde itiraz dilekçeleri sonuca bağlanmaktadır. Dilekçeyle itiraz başvurusu yapmak birkaç aylık bir zaman dilimine mal olacağından genellikle yeniden başvuru gerçekleştirilir. Seyahat planlamasını yapmış ve erteleyemeyecek kişiler için beklemek sorun oluşturacağından aynı işlem adımlarıyla yeni başvuru yapılmaktadır. Vize reddi alarak yeniden başvuru yapacakların harç ücretlerini tekrar ödemeleri zorunludur.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz

Fransa Vize Reddi ve İtiraz – Fransa Vize Reddi ve İtiraz 2024

Vize reddi teminatı nedir? Nasıl alınır? – Vize Reddi Teminatı Nedir, Nasıl Alınır?

Almanya Vize Reddi İtirazı sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir