Depremzedelere Vize Kolaylığı - Koçak Vize

Depremzedelere Vize Kolaylığı

Bazı Avrupa ülkelerinden, Türk vatandaşlarının depremzede yakınlarına vize başvurusu kolaylığı

Bazı Avrupa Ülkeleri Türk vatandaşlarının depremzede yakınlarına vize başvurusu kolaylığı getirdiler. Almanya, İsviçre, Hollanda, Fransa ve Belçika, ülkelerinde ikamet eden Türk vatandaşlarının Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen akrabalarını ve yakınlarını geçici olarak ağırlayabilmeleri için yaptıkları vize başvurularına kolaylık tanıma kararı aldı.

Depremzedelere Vize Kolaylığı Veren Ülkeler

Almanya

Alman Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde Almanya’dan gidip orada depreme yakalanan ya da deprem bölgesinde yakınları olan Alman vatandaşı Türkler ve oturma iznine sahip Türkler için ayrıntılı açıklamalar yer aldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 şehirde yıkıma neden olan depremlerden etkilenenlerin Almanya’daki yakınlarının yanına gidebilmesi için “kolay ve hızlı 90 günlük vize” verilecek. Almanya, kolay vize için yakını depremzede olanların bir davetiyesinin yeteceğini, “bölgedeki acil durum dikkate alınarak” işlemlerin hızlandırılacağını duyurdu.

Almanya’da yakını olan deprem mağdurlarının, Almanya’ya gelebilmesi için “kural olarak” geçerli bir vizeye sahip olması gerektiği belirtilen açıklamada, “Ancak vize sürecinin bir parçası olarak sahadaki zorlu insani durum göz önünde bulundurulacaktır” denildi.

Depremden etkilenenlerin önceki vize talep randevularının uzatılacağı, yeni randevuların Gaziantep dışındaki Alman temsilciliklerinden de verileceğini belirten bakanlık, “deprem mağdurları vizesi” için gereken şartları açıkladı.

Almanya Vizesi için geniş bilgi almak için tıklayınız.

depremzedelere vize kolaylığı
depremzedelere vize kolaylığı

Bakanlığın açıklamasına göre, hızlı vize şu şartlar altında verilecek:

1) Önümüzdeki bir kaç ay boyunca (90 güne kadar) Almanya’da akrabalarının yanında kalmak isteyen depremzedeler, ziyaretçi vizesi için başvurabilir.

2) Viz için, planlanan kalış koşullarını gösteren bir belge, örneğin Almanya’daki bir yakının davetiyesi yeterlidir. Bunun yanı sıra, seyahat için gerekli mali koşulları yerine getirmek, örneğin uçak bileti ibraz etmek gerekiyor. Ayrıca, davet eden tarafın, gelen kişinin geçimini sağlayabileceğini taahhüt etmesi ve kanıtlaması lazım. Bu yoksa, gidecek kişinin orada geçimini sağlayacak miktarda parasının olduğunu kanıtlaması.

3) Seyahat sağlık sigortası yaptırmak mutlaka gereklidir. Ayrıca kişinin, 90 günün sonunda döneceğini de taahhüt etmesi, buna inandırması gereklidir. Almanya’da yaşayanların, depremzede yakınları için “davetiye” formunu, bulundukları belediyeden alması gerekiyor. Bu işlemler de oldukça hızlı yapılabilecek.

4) Başvurular buna göre, çok hızlı şekilde vize başvuruları sonuçlandırılacak. Gaziantep’ten daha önce randevu almış olanların yeniden randevu almasına gerek olmayacak.

Öte yandan Almanya’daki gurbetçilerin yakınları veya deprem bölgesindelerse kendileri için de özel bir hat oluşturuldu.

Bunlar, hangi vatandaşlığa sahip olduklarını ya da oturum statülerini belirterek, Alman Büyükelçiliği ya da başkonsolosluğuna başvurabilecek.

Depreme yakalanıp pasaportunu kaybedenler de, bu siteye başvurarak yeni pasaport ya da oturma izni alabilecek.

Alman vatandaşı olup da, deprem bölgesinde evi yıkılanlar da, yine Dışişleri Bakanlığının ve Ankara’daki Alman Büyükelçiliğinin internet sitesine başvurabilecek.

İsviçre

İsviçre Devlet Göç Sekreterliği’nden (SEM) yapılan açıklamada, ülkeye girişlerde bazı istisnalar dışında hala geçerli vizenin gerekli olduğu kaydedilirken depremlerde evleri yıkılan kişilerin, bu hızlandırılmış süreçten faydalanmak için acil tıbbi destek başvurusu yapmaları gerektiği belirtildi.

İlgili kişilerin İstanbul’daki İsviçre Başkonsolosluğundan “hızlı geçiş” formu alabileceği kaydedilen açıklamada, vize verme süreçlerinin Şengen yasalarına uygun olarak devam edeceğine değinildi.

Açıklamada, “İstanbul’daki İsviçre Başkonsolosluğunda vize başvuru sürecine yardımcı olması için Türkiye’ye ilave personel gönderilecek. Amacımız, İsviçre’de akrabaları bulunan depremzedelerin vize başvurularının hızlı bir şekilde işleme koyulabilmesini sağlamaktır.” ifadeleri yer aldı.

İsviçre makamlarının, sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için Türkiye’deki mevkidaşlarıyla yakın temasta oldukları da belirtildi.

Türkiye ve Suriye’de deprem felaketinden kurtulan ve İsviçre’de akrabaları olanlar, İsviçre’ye gelmek için SEM’e başvuru yapmaya başladı.

SEM, şu ana kadar 603 vize başvurusu yapıldığını duyurdu.

İsviçre vizesi için geniş bilgi almak için tıklayınız

Hollanda

Hollanda’da hükümet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye’den Hollanda’daki yakınlarının yanına gelmek isteyenlere “öncelikli vize randevusu” verileceği açıklandı.

Açıklamada, Hollandalıların eşleri ve yakınlarından, Hollanda’ya geçici vize başvurusu yapacak olanların telefon numaralarını Dışişleri Bakanlığının e-posta adresine bildirerek, aracı kurumdan öncelikli vize randevusu alabileceği belirtildi.

Öte yandan bazı milletvekilleri hükümetten, Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerinden Hollanda’daki yakınlarının yanına gelmek isteyenlere vize şartlarının hafifletmesi talebinde bulundu.

Hollanda vizesi çin geniş bilgi almak için tıklayınız

Belçika

Belçika Göç ve İltica Bakanı Nicole de Moor, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Birçok Belçikalının, Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenen aileleri var ve akrabalarını evlerinde ağırlamak istiyorlar. Bölgeden yapılan vize başvurularının daha hızlı işleme koyulması talimatı verildi.” ifadelerini kullandı.

De Moor’un, ofisinden yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelerine yer verildi:

“Yıkıcı depremin görüntülerini herkes gördü. Birçok Belçikalının etkilenen bölgelerde ailesi var ve akrabalarına yardım etmek istiyor. Aile üyelerini evlerinde nasıl ağırlayabileceklerini araştırıyorlar. Bu nedenle Göçmen Bürosuna, etkilenen bölgelerden gelen insanlar için vize başvurularını daha hızlı işleme koyması talimatını verdim. Bu şekilde ailelere yardımcı oluyoruz.”

Açıklamada ayrıca, depremlerden önce, depremlerden etkilenen bölgelerden gelerek ülkeye giriş yapan kişilerin Belçika’daki kalış sürelerini uzatmak için Göçmen Bürosuna başvuruda bulunabilecekleri bildirildi.

Belçika vizesi için geniş bilgi almak için tıklayınız

Depremzedelere vize kolaylığı veren ülkeler sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir