Hangi Mevsimde Nereye Gidilir - Hangi Ayda Nereye Gidilir? - Koçak Vize

Hangi Mevsimde Nereye Gidilir – Hangi Ayda Nereye Gidilir?

Hangi Mevsimde Nereye Gidilir? ya da Hangi Ayda Gidilir ? Fotografik manzaralarıyla, doğasıyla, şehir hayatıyla, plajlarıyla, aksiyon dolu aktiviteleriyle ünlü birçok ülkeyi keyif alacağınız mevsimlere, aylara göre tavsiye etmek istedik! Peki Hangi Mevsimde Nereye Gidilir – Hangi Ayda Nereye Gidilir?

Dünya’nın ve Türkiye’nin gezilecek ve gezilmesi gereken çok yeri var. Kültür, coğrafya, tarih, doğa, yemek, gibi farklı özellikleri görmek, mevsimi yakalamak veya mevsimden kaçmak için gezeriz. Bir yere gidecekseniz ve gittiğinizde gezecekseniz, ideal dönemi tercih etmeniz iyi olur. Yani Güneydoğu Anadolu’yu temmuz ayında gezmek, 50 derece sıcakta çok zor oluyor. Akdeniz’deki şelaleleri kışın gezmeye gitmek sizi mutlu etmeyebilir. Ama bu yerlerde de yaz – kış hayat devam ediyor, bazı etkinlikler festivaller oluyor.

Gitmek istediğiniz ülke vize istiyor mu? daha detaylı inceleyebilmeniz için linki tıklayınız.

Hangi Mevsimde Nereye Gidilir?

Hayatta her şeyin bir zamanı var, fakat artık seyahat etmenin özel bir tarih aralığı kalmadı. Öyle ki, günümüzde seyahat kültürü yılın dört mevsimine, 12 ayına yayılıyor. Yılın hemen her dönemi ılıman olan bölgeleri ve egzotik ülkeleri görebileceğiniz gibi, yeni kültürlerle tanışıp farklı coğrafyalar keşfedebiliyorsunuz.

Ancak mevsim seçimi, planladığınız ülkenin konumu söz konusu olduğunda devreye giriyor. Örneğin Türkiye’nin yer aldığı Kuzey Yarım Küre’de kış mevsimi hüküm sürerken, Güney Yarım Küre’deki ülkelerde yazı doyasıya yaşayıp dönebiliyorsunuz. Bir yandan da kültürel ve sanatsal etkinliklere ilgi duyanlardansanız, seyahatinizi festival tarihlerine göre ayarlamanız gerekiyor.

Hangi Ayda Nereye Gidilir?

Biz mümkün olduğu kadarıyla tüm ülkelere en güzel mevsiminde veya özel festivallerin olduğu zamanlarda gitmeye dikkat ediyoruz. Bunun için de sürekli hangi ülkede hangi ayda ne var, hava durumları nasıl diye hep araştırıp hangi ayda nereye gitmeli listesi çıkarıyorum. Birkaç örnek vermem gerekirse, Havana’ya 1 Mayıs işçi bayramı zamanı, St. Petersburg’a beyaz geceler zamanı, Provans’a lavanta zamanı, Belgrad’a bira festivali zamanı, Batum’a Jazz festivali zamanı seyahatlerimiz oldu. Tatile gidilecek yerleri planlayanlara belki yardımı olur diye bu araştırmalarımdan aldığım notların bazılarını yine burada paylaşıyorum. İşte hangi ayda yurt dışında hangi ülkeye gidilir tavsiyelerimiz

hangi ayda nereye gidilir

1. Ocak ayında nereye gidilir

Ocak ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

YENİ YIL AVUSTRALYA & YENİ ZELANDA, ZANZİBAR, DOĞU EKSPRESİ İLE KARS

Favori: Avusturalya, Yeni Zellanda.
Kayak için: Aspen (Amerika)
Deniz – Kum – Güneş için: Phuket

Kuzey Yarımküre kış aylarına girerken Güney Yarımküre’de yaz mevsimi başlıyor. Arjantin, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Tazmanya, Şili gibi ülkelere seyahatlerin zamanlaması açısından tercih sebebidir. Türk insanı soğukta ne yediğinden, ne içtiğinden, ne de gördüğünden bir zevk almaz. Bunun dışında her zaman ılıman bölgeler olan Tayland,  Karayipler, Hindistan, Kenya, Malezya, Hong Kong, Filipinler, Meksika, Fas, Egzotik adalar ve bölgeler; PhiPhi, Krabi, Goa, Lankawi, Koh Samui, Maldivler, Zanzibar, Sri Lanka, Bali, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Hawaii, Tanzanya, Venezüella, Belize.

Eğlence arayanlara Miami-Orlando, Key West ve kışın kalbi Kanada.

Kayak için başta ABD-Aspen, Avrupa’da kayak için Fransa, İtalya, İsviçre Alpleri

Türkiye’de kayak için Bursa-Uludağ, Isparta-Davraz, Kars-Sarıkamış, Trabzon-Zigana ve Kayseri-Erciyes kayak merkezleri.
Kültür turu ile klasik yer arayanlara; Dubai, Abu Dhabi, Dohuk, Sharm El Sheikh (Şarm El Şeyh), Fas, Tunus turları için iyi bir zaman.

Kuzey Yarım Küre ocak ayını yaşarken Güney Yarım Küre’de yaz mevsimi başlıyor. Bu da Arjantin, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Tanzanya, Şili gibi ülkelere seyahat etmek için ideal bir zaman. Aynı zamanda ılıman iklimin hüküm sürdüğü Hawaii, meltemlerin etkisindeki Bahamalar ve Senegal kış aylarında güneşin tadını çıkarmak isteyenler için muazzam yerler.

Yağışların henüz başlamadığı Kenya ya da kısa süre sonra toz fırtınaları ve şiddetli kasırgaların baş göstereceği Pakistan’ı da düşünebilirsiniz. Kayak yapmak isterseniz, Amerika’da yer alan Aspen’i, deniz, güneş ve kumdan vazgeçemiyorsanız da Puket’i tercih edebilirsiniz.

2. Şubat ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

vizesiz guney amerika

MEKSİKA, GÜNEY AMERİKA – BREZİLYA RİO KARNAVALI

Favori: Miami, Orlando
Kayak için: Fransa, Bulgaristan Bansko
Deniz – Kum – Güneş için: Dubai – Koh Samui

Çocuklar için sömestre tatiline rastlayan bu dönem eğlence parklarının yoğun olduğu Doğu ve Batı Amerika.
Kayak için Fransa, İsviçre ve İtalya favori ülkelerdir.

1-5 Şubat arasında Dubai Shopping festivali yapılır.

Kültürel turlara ilgi duyanlar için bu mevsimde; Arjantin, Avustralya, Belize, Brezilya, Kanada, Şili, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Venezüella, Hindistan, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Afrika’yı gezebilirler.
İçini ısıtmak isteyenler Malezya, Maldivler, Sri Lanka, Tayland, Karayipler, Hawaii, Hong Kong.

Safariciler ve fotoğraf tutkunları için Kenya ve Tanzanya (Masai Mara ve Serengeti) turlarını öneririz.

Kuzey kutbunu keşfetmek, Kuzey Işıkları’nı izlemek, geyiklerle, hasky’lerle kızak yapmak, kar motorsikletleri ile safari yapmak, iglo’larda konaklamak isteyenler için ise Lapland’ın (Finlandiya) ideal zamanı

Tur ile gitmek isteyenler için Tunus, Küba ve Şangay (Çin) turları mevsim olarak güzel tercihler olabilir.
Festival, fotoğraf ve eğlence arayanlara; Venedik maske festivali

3. Mart ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

İZLANDA, KIBRIS, KAPADOKYA, ÜSKÜP MATKA KANYONU, HİNDİSTAN HOLİ

Favori: Fransız Rivierası – Cote d’azur (Nice – Cannes-St. Tropez)
Kayak için: Avusturya Alpleri.
Deniz – Kum – Güneş için: Goa

Havaların ısınması ile birlikte Güney Avrupa canlanmaya başlar. Nice, Cannes, Barcelona, Roma renklenir, neşelenir. Henüz sırt çantalı turisler bastırmadan Cote d’azur’u bu mevsimde gezin.

Bunun dışında kış mevsimi bastırmadan Güney Yarımküre’ye veya Orta Amerika’ya son bir atak yapılabilir; Arjantin, Avustralya, Güney Afrika, Meksika, Brezilya, Belize, Venezüella, Karayipler, Şili, Costa Rica, Ecuador, Sosyete Adaları, Guatemala ve tabii ki Hawaii, Hong Kong, Hindistan, Malezya, Maldivler, Filipinler, Sri Lanka, Tanzanya, Tayland.

Kuzey Afrika’nın ve Ortadoğunun mevsimi başlar; Mısır, Fas, Tunus, Beyrut, Ürdün ve savaş olmasa Suriye (umarım sorunları kısa zamanda biter, çok yazık oldu)
Kültür turu şeklinde rehber eşliğinde gezmek isteyenlere İtalya, İspanya ve havalar ısınmadan son şans Fas, Tunus turlarına katılın.

Festival, fotoğraf ve eğlence arayanlara; Hindistan Holi Festivali
County – Yöresel – Kasaba tadı arayanlar: Toscana bölgesi (İtalya) mantar zamanı; porchini, pinaroli, chanterelle ve kralları truffe toplama zamanı başlıyor

4. Nisan ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

FİLİPİNLER, BAE DUBAİ, ÜRDÜN, İSRAİL, MISIR, JAPONYA

Favori: Güney ve Orta Amerika
Deniz – Kum – Güneş için: Sharm El Sheikh

Nisan ayı gezginler açısından Mart ayından pek büyük farklılık göstermez; Arjantin, Brezilya, Kanada, Karayipler, Şili, Costa Rica, Ecuador, Seyşel Adaları, Guatemala, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Maldivler, Mauritius, Meksika, Güney Afrika, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe. Yakınlarda; Mısır, İtalya, Fas, İspanya, Beyrut, Ürdün (Wadi el Rumm) bu mevsimde görülebilecek yerler arasındadır.
Deniz sezonunu yakındaki bir yerde açmak isteyenlere Girit turu tavsiye edilir.

Yaz kapıda, “Bella Italy turu” veya “Elİtalya (Elit Italy) turu” diye adlandırdığımız 7-8 gecelik Roma – Floransa – Venedik turları için iyi bir zaman. Ayrıca İspanya’da “Endülüs Turu” diye adlandırdığımız Malaga – Granada – Cordoba ve Sevilla’yı içeren turlar için ideal mevsim.

5. Mayıs ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

SLOVENYA, HOLLANDA, BELÇİKA, DANİMARKA, ROMANYA TRANSİLVANYA

Favori: Bella Italy; Roma – Floransa – Venedik
Deniz – Kum – Güneş için: Bali

Henüz tur fiyatları tırmanmadan, ortalık kalabalık olmadan kültür turları ile Avrupa seyahati yapmanın tam zamanı.  7-8 gecelik “Orta Avrupa turu” Budapeşte – Viyana – Prag – Münih rotası. “Romantik Yol turları” dediğimiz İsviçre – Avusturya – Almanya – Macaristan – Polonya rotası için güzel zaman.

Belize, Brezilya, Kanada, Karayipler, Comores, Fiji, Fransa, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Maldivler, Mauritius, Fas, Şeyseller, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe.

Yakın, farklı ama bizden bir yer olsun diyenlere 3 gece veya 4 gecelik Rodos turu, hem deniz hem kültür…
Fotoğraf ve şenlik arayanlara: Küba 1 Mayıs kutlamaları, Cannes (Fransa) Festivali

6. Haziran ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

AVUSTURYA, MACARİSTAN, İSVEÇ, KARADENİZ

Favori: Rusya Beyaz Geceler
Deniz – Kum – Güneş için: Singapur ve Lankawi
Kayak macera keşif karışımı: Güney Amerika

Alışveriş tutkunları için 29 Mayıs – 29 Haziran arası Singapur alışveriş festivalini kaçırmayın derim.
Brezilya, İngiltere, Kanada, Karayipler, Comores, Fiji, Sosyete Adaları, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Bölgede muson yağmurları’nın başlamasına rağmen; Malezya, Maldivler, Mauritius, Lankawi Şeyseller. Bu bölgelere Muson yağmurları döneminde de gitmekten çekinmeyin. Muson yağmurları bu bölgelerde çok yoğun ama çok da kısa süreli yağmurlardır. Günde bir veya iki defa yarım saat süreyle yağan yağmur havanın nemini de almaktadır.

Özel bir yer arayanlar için Tanzanya, İrlanda, Doğu Amerika, Batı Amerika, Venezüella, Zimbabwe rotaları için iyi bir zamanlama.

Denizi yakında arayanlara Adriyatik sahillerinde 1 hafta iyi gelir. Slovenya, Hırvatistan veya Yunanistan olabilir.
Klasik tur arayanlara İspanya ve Endülüs, Bella İtalya, Benelüks Paris turları adıyla 7-8 gecelik “Benelüks – Paris” diye adlandırdığımız Belçika – Hollanda – Lüksemburg – Fransa ve Almanyayı içeren programlar var. En önemlisi Rusya’da Moskova ve St. Petersburg’u içeren “Beyaz Geceler” adı ile anılan turlar. Bu dönemde güneş sadece birkaç saat kaybolur. 15 haziran ile 1 eylül arası aynı güzellikte devam eder.

7. Temmuz ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

BOZCAADA, KAŞ, YUNAN ADALARI, KENYA, TANZANYA

Favori: Kenya – Tanzanya
Deniz – Kum – Güneş için: Zanzibar
Temmuz sonu Ağustos başında binlerce antilop göç eder, Büyük Göç, Massai nehrini aşabilmek için kuzey Serengeti’nin yamaçlarından geçerler; O halde favori turumuz Kenya ve Tanzanya.

Yakınlarda eğlence ve deniz arayanlar için Rodos, Kos, Symi gibi Yunan adaları turları.

Deniz – Kum – Güneş peşinde olanlar için yakınlarda Mısır – Sharm El Sheikh, Tunus – Hammamet, Fas – Tanca olabilir.

Uçak yolculuğunda sabırlı olanlara, 9 saatlik uçuş ile Zanzibar, aktarmalı 14 saatlik uçuş ile Tayland’daki egzotik adalara PhiPhi, Krabi, KohSamui, Phuket’e ulaşabilirsiniz.

Kanada, Comores, Fiji, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Şeyseller Avrupa’da İspanya, İrlanda, Fransa, İtalya, Karadeniz’in kuzeyi, Azerbaycan, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri.

Avrupa’da kültür turu arayanlara Polonya, Danimarka, Norveç, Finlandiya ve İsveç (yani Baltıklar turu) zamanı. İster uçakla gider karadan gezersiniz, ister uçakla gider cruise gemileriyle denizden gezersiniz.

Yeni bir gezegen ve macera: Moğolistan İpek Yolu rotası bozkırda deve yolculuğu

BU MEVSİMDE GİDİLMEYECEK YER: Bu mevsimde Amerika’nın güneyi özellikle Florida da (Miami-Orlando) tatil yapmak isteyenlere uyarı. Fırtına mevsimi. Gidilmez!.

8. Ağustos ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

MALDİVLER, ENDONEZYA BALİ, İTALYA VE FRANSA SAHİL ŞERİDİ

Favori: İskandinavya – Fiyordlar
Deniz – Kum – Güneş için: Koh Samui

Fiyordlar, Brezilya, İngiltere, Kanada, Comores, Fiji, Fransa, Sosyete Adaları, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Kenya, Malezya, Şeyseller, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe, Avrupa’da İrlanda şatolar, İtalya, İspanya, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Azak Denizi, Yalta ve Soçi. Karadeniz yaylaları veya Doğu Anadolu yaylaları da iyi bir seçenek.

Baltık Fiyordları turu için en ideal dönem, hem denizde hem karada çok yer gezmek ve güzel havada gezmek için iyi zaman.

Biraz macera biraz fotoğraf arayanlara özel Trans-Sibirya turu… Trenle 21 gün süren, Rusya’yı batıdan doğuya trenle geçmek bozkır ve ormanlar, dağlar ve insanlar arasında müthiş bir tur.

9. Eylül ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

BALKANLAR, AMERİKA (NEW YORK, LOS ANGELES, SAN FRANCİSCO, GRAND KANYON, ANTİLOP KANYONU, LAS VEGAS)

Favori: Londra
Deniz – Kum – Güneş için: PhiPhi veya Krabi

Daha az yağmur, daha çok güneş ve sıcak, daha çok alışveriş için Londra.
Avustralya, Brezilya, Kanada, Comores, Fiji, Hawaii, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Maldivler, Mauritius, Şeyseller, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe.

Kültür turu meraklıları ilkbaharda gidemediyseniz şimdi İrlanda, İtalya, Yunanistan, Fransa, İspanya ve Endülüs turlarının tam zamanı.

Fotoğraf ve eğlence arayanlara; Almanya ve Hollanda turları

Farklı kültürler veya Uzakdoğu için Tibet – Nepal zamanı…

Festival arayanlara; Venedik Film Festivali, Almanya Münih Oktober Fest zamanı Eylül sonuna doğru başlar, Ekim ortasına kadar devam eder

10. Ekim ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

İTALYA, SIRBİSTAN, DENİZLİ, HİNDİSTAN

Favori: Hindistan – Nepal
Deniz – Kum – Güneş için: Maldivler
Hindistan’ın en güzel zamanı. Sıcak ve nem azalmıştır.

Temmuz ayında Kenya ve Tanzanya turunu kaçıranlar için, eylül sonu ve ekim ayında Masai Mara bölgesinde antilop sürüleri Serengeti’ye geri dönmeye başlar.

Avustralya, Brezilya, Kanada, Comores, Fiji, Hawaii, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Malezya, Maldivler, Mauritius, Şeyseller, Güney Afrika, Tayland, Amerika, Venezüella, Zimbabwe bu mevsimde ziyaret edilebilecek ülkelerdir.

Deniz sezonunu kapatıyoruz diyenlere Kuzey Kıbrıs Gazi Mağusa veya Malta

Avrupa’ya ise kış gelmeden klasik rota İspanya, İtalya, Fransa ve Orta Avrupa turları tavsiye edilir.

County – Yöresel – Kasaba tadı arayanlar: Toscana bölgesi (İtalya) ve Sicilya üzüm, şarap ve zeytin zamanı

11. Kasım ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

JAPONYA, UKRAYNA, ÇEK CUMHURİYETİ PRAG

Favori: Sikkim – Bhutan – Burma
Deniz – Kum – Güneş için: Phuket

Uzakdoğuyu, Mistizmi, Budizmi, evreni ve kendinizi tanımanız, anlamanız için Sikkim – Bhutan – Burma turu ideal.

Avustralya, Brezilya, Kanada, Karayipler, Mısır, Sosyete Adaları, Guatemala, Hawaii, Hong Kong, Hindistan, Kenya, Malezya, Mauritius, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Şeyseller, Güney Afrika, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella.

Güneşin son sıcaklığında Rodos, Girit, Malta veya KKTC olabilir.

12. Aralık ayında yurtdışında nereye gidilebilir ?

Favori: Patagonya (Arjantin-Şili)
Deniz – Kum – Güneş için: Bali

Şimdi Güney Amerika’da yaz zamanı. “Dünyanın dibi” olarak adlandırılan Patagonya’yı görmek, çok farklı ve eski bir kültürle tanışmak isterseniz Peru ve Ekvator’a kadar uzanan 16 günlük bu turu tavsiye ederim.

Bunun dışında bu ayın favorileri Avustralya, Brezilya, Kanada, Karayipler, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Hawaii, Bali, Hong Kong, Hindistan, Kenya, Malezya, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Afrika, Tanzanya, Tayland, Amerika, Venezüella.

Yılbaşı yurtdışında en iyi nerede kutlanır?

Aslında bu sorunun cevabı sizin beklentinize bağlı. Yılbaşını sokakta, bağırıp, zıplayıp, tanımadığınız insanlarla eğlenerek geçirebileceğiniz ilginç ülkelerin başında Avusturalya gelir. Hem mevsimin yaz olması hem de yılbaşını ilk kutlayan ülke olması bu mevsimde Avusturalya’nın cazibesini arttırır.

Yine dünyaca ünlü sokak kutlamaları ve havai fişek gösterisi yapılan Sicilya – Catania. Ayrıca New York Times Meydanı, Londra Trafalgar Meydanı, Paris Zafer Takı meydanı sokakta yılbaşı kutlamaları için ideal mekanlar. Moskova, Prag, Roma, Tokyo, Shangai ve Sidney gibi kentler diğer iyi seçenekler arasında.

Hangi Mevsimde Hangi Ülkeye Gidilir?

hangi mevsimde nereye gidilir

Seyahate çıkmak için her fırsatı kollayan gezginlerdenseniz, sizin için mevsim fark etmez. Sadece biraz coğrafya bilgisi yeterli. Dünya’da bir kısım kışı yaşadığında, bir kısım yazın keyfini çıkartıyor. Dünyanın yuvarlak olmasından gelen bu avantajdan yararlananlar, bir anda istediği mevsimde oluyor. Mevsimlere göre ekonomik uçak bileti fırsatlarını da yakalamanız mümkün. Malum, ülkenin yaşanması daha keyifli olan mevsimi var. O halde mesele doğru zamanda, doğru ülkeye gidebilmekte. “Haydi, ne duruyorsun gez, dolaş” diyen dünyanın bu sözlerine kulak verin. 4 mevsim, 12 ay boyunca seyahatin tadını çıkartın.

Hangi Ülkeye Hangi Mevsimde Gidilir?

Seyahate çıkmak için her fırsatı kollayan gezginlerdenseniz, sizin için mevsim fark etmez. Sadece biraz coğrafya bilgisi yeterli. Dünya’da bir kısım kışı yaşadığında, bir kısım yazın keyfini çıkartıyor. Dünyanın yuvarlak olmasından gelen bu avantajdan yararlananlar, bir anda istediği mevsimde oluyor. Mevsimlere göre ekonomik uçak bileti fırsatlarını da yakalamanız mümkün. Malum, ülkenin yaşanması daha keyifli olan mevsimi var. O halde mesele doğru zamanda, doğru ülkeye gidebilmekte. “Haydi, ne duruyorsun gez, dolaş” diyen dünyanın bu sözlerine kulak verin. 4 mevsim, 12 ay boyunca seyahatin tadını çıkartın.

Kış’ın Nereye Gidilir?

Kış Geldi Beyaz Tatil Başlasın!
Ve kış gelir. Kayaklar dışarı çıksın, artık kar görmenin de zamanı geldi diyorsanız, İtalya, Avusturya, Fransa’da bulunan kayak merkezleri için hazırlanın. Eğer yurt içinde kayak keyfini gerçekleştirecekseniz; Palandöken, Sarıkamış, Saklıkent, Erciyes size hayalinizdeki kış tatilini yaşatacaktır. Ve kışın herkes üşürken, güneşi selamlamak isteyen sıcak iklim insanları, Mısır’ın tatil cenneti Hurghada için son günler. Ayrıca Dubai ve Doha da hala sıcak sayılır. İçinizi ısıtacak tatil imkânlarını değerlendirmek için acele edin!

Kışın tatil denilince akla ilk gelen yerler kayak merkezleri oluyor. Kış mevsiminde kayak için Avrupa’yı tercih edeceklerin ilk durağı ise Alpler.  Kayak merkezleri de kendi aralarında ayrılıyor özellikle sosyete için Fransa’da bulunan Couchevel ve Espace Killy pahalı olmalarına rağmen en çok tercih edilen bölgeler. İtalya, Avusturya ve İsviçre’de dünyanın en güzel kayak merkezlerine sahip olan ülkelerden bazıları ama biraz daha ucuz bir kar tatili yapmak istiyorsanız; Çek Cumhuriyeti’nde Spindleruv Mlyn, Sırbistan’da Kopaonik, Makedonya’da Popova Sapka güzel alternatifler.

Aslında çoğumuz soğuk tatili sevmiyoruz bu yüzden tam da kış için bize tek yön kalıyor; güney. Brezilya, Arjantin, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Şili ve Kosta Rika gibi sıcak ülkeler kıştan kaçmamıza yardımcı olmak için bekliyorlar.

İlkbahar’da Nereye Gidilir?

ilkbahar nereye gidilir

Tatil için eğer sahil ve kumsal hayallerim yoksa tarihi yerler görmek, ülkelerin kültürünü tanımak istiyorsam, genelde bunu ilkbaharda yaparım. Hem genel anlamda turizm sezonu başlamadığından kalabalık olmaz hem de mevsim şartlarından dolayı çoğu şehrin sokaklarında rahatlıkla gezebilirim.

İspanya, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Fas ve Almanya gibi ülkelere bu mevsimde gitmek mevsimin avantajlarından faydalanmamızı sağlıyor.  Özellikle İtalya’da Floransa ve Venedik turunu öneririm. Nisan gibi gidilecek en güzel yerlerse Japonya ve Mısır. Mısır’da yüzmek gibi bir planınız varsa suların biraz ısınmasını bekledikten sonra Haziran başında Şarm El-Şeyh’e de gidebilirsiniz. Phuket ve Phiphi Adaları da bu mevsimde çok güzel olur.

Eğer planlarınızda güneşlenmek veya denize girmek bulunmuyorsa, seyahat amacınız o kenti en ayrıntısına kadar keşfetmek, kültür turlarında bulunmaksa, ilkbahar tam sizin aradığınız mevsim. Çünkü İlkbahar, seyahate oldukça uyumlu bir mevsim. İlkbahar ara mevsim olduğu için, turizm sezonu açılmayacak ve gideceğiniz şehir muhtemelen kalabalık olmayacaktır. Yazın sıcağı gibi kavurucu, kışın soğu gibi dondurucu bir iklim özelliği sergilemeyen bu anlayışlı mevsim, uzun yürüyüşler ve keşifler yapmanıza olanak verecektir.

İspanya, İtalya, Almanya, Hollanda, İsviçre gibi Avrupa ülkelerine gidebilir, henüz kalabalık olmayan turistik mekânları özgürce gezebilirsiniz. Sokaklar, tarihi alanlar, müzeler, kafeler sizin!

Yazın Nereye Gidilir?

yazın nereye gidilir

Kuzey yarım küre için deniz ve güneşin mevsimi! İngiltere, yılın en güzel aylarını yaşıyor; yağmur artık veda etmiş, bunaltmayan sıcaklar günlük yaşama renk katıyor. Yalnız bu güzel havalar fazla sürmeyecektir. Bunun için, yağmursuz İngiltere’nin tadını yazın çıkarabilirsiniz. Ayrıca Norveç gibi kuzey ülkelerinde coğrafi konumundan dolayı gündüzler çok uzun sürdüğü için, günün tadına doya doya varabilirsiniz. Eğer en büyük dileğiniz deniz, kum ve güneş ise; Türkiye’nin güney kıyılarında bulunan tatil beldeleri, Yunanistan veya Akdeniz ülkelerinin sıcak sahilleri bu isteğinizi kolaylıkla karşılayacaktır.

Kuzey yarım küre için denize, sahillere koşma vakti. Çok fazla uzağa gitmeden hemen Türkiye’den örneklerle başlayayım. Zaten uluslararası bir boyut kazanmış olan Muğla’nın; Fethiye, Marmaris ve Bodrum’u çok güzel alternatifler. Komşumuz Mikanos Adası da bu mevsimde müthiş hareketli oluyor. Yağmurlardan kurtulmuş bir İngiltere görmek istiyorsanız, tam seyahat zamanı. İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları da bu mevsimin tadını tam anlamıyla alabileceğiniz bir alternatif. Balkanlar’da özellikle denize sahili olan ülkelere gitmek için de doğru zamanlar. Daha az sıcak istiyorsanız St Petersburg ve Norveç, İsveç gibi yukarılarda yer alan bölgelere gidebilirsiniz, konumlarından dolayı neredeyse hiç akşam olmadığından eğlence 7/24 devam ediyor. Safari planlarınız varsa Afrika için yaz doğru mevsim.

Sonbahar Nereye Gidilir?

sonbahar nereye gidilir

Eylül ve Ekim ayında da yine sıcak ülkelere giderek denize girebileceğiniz bu son zamanları değerlendirebilirsiniz. Benim sonbahar için ilk tercihim Paris, kentin aşk ile eş anlamlı oluşu ve bu mevsimde yağmurları ile ünlü oluşu başarılı bir kompozisyon oluşturuyor. Soğuklarıyla ünlü Moskova’ya gitmek için de güzel bir zaman, zira bir iki ay sonra gezemeyebilirsiniz. Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde de sıcaklığın azaldığı nem oranının düştüğü en uygun zamanlar. Yağmur ve rüzgarı seviyorum diyorsanız adres açık; İngiltere, Londra.

Artık kış geliyor… Yazın denize girmek için zamanınız olmadıysa, Akdeniz ülkeleri için son fırsat. Ama kesinlikle boğucu yaz sıcaklarının yavaş yavaş yerini ılıman bir iklime bıraktığı Mısır’ı ziyaret etmenin tam zamanı. Mısır’ın eşsiz tarihinde ve eserlerinde, sıcaktan bunalmadan kaybolabilirsiniz. Ortadoğu’nun Paris’i olarak bilinen Lübnan/Beyrut da sıcak bir seyahat alternatifi. Eğer Romantik ve mistik anlar yaşamayı tercih ediyorsanız, Fransa/Paris, İngiltere/Londra, Çek Cumhuriyeti/Prag ve İstanbul size sonbaharın en güzel halini yaşatmaya hazır olan şehirler.

Dünyanın Neresine Hangi Mevsimde Gitmek İyi Olur?

Sorular ve Cevaplar

Yılbaşı yurtdışında en iyi nerede kutlanır?

Aslında bu sorunun cevabı sizin beklentinize bağlı. Yılbaşını sokakta, bağırıp, zıplayıp, tanımadığınız insanlarla eğlenerek geçirebileceğiniz ilginç ülkelerin başında Avusturalya gelir. Hem mevsimin yaz olması hem de yılbaşını ilk kutlayan ülke olması bu mevsimde Avusturalya’nın cazibesini arttırır.

Yine dünyaca ünlü sokak kutlamaları ve havai fişek gösterisi yapılan Sicilya – Catania. Ayrıca New York Times Meydanı, Londra Trafalgar Meydanı, Paris Zafer Takı meydanı sokakta yılbaşı kutlamaları için ideal mekanlar. Moskova, Prag, Roma, Tokyo, Shangai ve Sidney gibi kentler diğer iyi seçenekler arasında.

En iyi yılbaşı nerede kutlanır?

Yılbaşını geçirebileceğiniz ilginç ülkelerin başında Avusturalya geliyor. Yaz mevsiminin hüküm sürmesinin yanı sıra, yeni yıla ilk giren ülke olan Avusturalya, bu konuda lider. Yine dünyaca ünlü sokak kutlamaları ve havai fişek gösterisi yapılan Sicilya-Catania ile New York Times Square, Londra Trafalgar Meydanı, Paris Zafer Takı sokakta yılbaşı kutlamak için ideal yerler.

Kasım’da nerede tatil yapılır?

Mısır
Mısır

Batı Afrika ve Hindistan’da yağış mevsiminin sona erdiği kasım ayında, boğucu yaz sıcaklıklarının azalmaya başladığı Mısır, Senegal, Hint Okyanusu, Uzak-Doğu, Orta Amerika, Bhutan-Burma, Avustralya, Brezilya, Kanada, Karayipler, Guatemala, Hawaii, Hong Kong, Malezya, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Filipinler, Şeyseller, Güney Afrika, Tanzanya, Tayland, Venezüella ve Puket, kasımın ideal adresleri.

Hangi mevsimde nereye gidilir? Hangi ayda nereye gidilir yazımız okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir