Schengen Vizesi Davet Mektubu - Koçak Vize

Schengen Vizesi Davet Mektubu

Nasıl Davet Mektubu Yazılacağını Öğrenin ve Ücretsiz Örnekleri İndirin

Schengen Vizesi Davet Mektubu – Nasıl Davet Mektubu Yazılacağını Öğrenin ve Ücretsiz Örnekleri İndirin

Başka bir yabancı ülkeye seyahat etmeyi planlarken birçok şeyi göz önünde bulundurmalısınız. Ülkeye girişinize izin verilip verilmeyeceğinden başlayarak, kalacağınız yere ve ne kadar süreliğine. Yabancı ülkelerde çok fazla serbest dolaşımı olmayan bir ülkeden geliyorsanız, büyük olasılıkla vizeye ihtiyacınız olacaktır.

Bu, AB veya Schengen bölgesi ülkelerine girmek isteyen AB üyesi olmayan birçok ülke vatandaşı için geçerlidir . Bu kişilerin, katılımcı ülkelerden herhangi birine girmek için Schengen vizesine ihtiyaçları olacaktır. Ancak vize almak uzun bir süreçtir ve başvuru sahibi olarak vize almak için birçok belgeye ve adıma ihtiyacınız olacaktır. Yine de kanıtlamanız gereken en önemli şeylerden biri, Schengen bölgesi ülkelerinin hiçbirinde yasadışı olarak kalmayacağınızdır. Bu nedenle Schengen vizesi için davet mektubunuzun olması son derece faydalıdır ve başvurunuza çok yardımcı olacaktır.

Bu makale davet mektubu ayrıntılarını, türlerini inceleyecek ve vize davetiyesi örnekleri sağlayacaktır.

Vize Davet Mektubu Nedir?
Vize Davet Mektubu
Vize Davet Mektubu

Vize davet mektubu, ziyaret ettiğiniz Schengen ülkesinde yaşayan ve gitmek istediğiniz kişiden gelen yazılı bir mektuptur. Ziyaret ettiğiniz kişi sizi onlarla kalmaya davet ediyor ve varsayılan olarak ülkede yasadışı olarak kalmayacağınızı garanti ediyor.

Örneğin, Almanya’da bir arkadaşınızı ziyaret ediyorsanız, size belirli tarihlerde onunla kalmanız için bir davet mektubu göndereceklerdir. Sizinle olan ilişkilerini anlatacaklar ve ülkede bulunduğunuz süre boyunca yapamıyorsanız, size maddi olarak destek olacaklarını belirteceklerdir.

Elçiliğe vereceğiniz başvurunuzdaki diğer belgelere davet mektubunu eklemeniz gerekmektedir. Davet mektubu, başvurunuzun güçlü bir destekçisidir çünkü Büyükelçilik, ülkeye sadece amaçsız gitmediğinizi bilecektir. Mektup onlara neden gittiğinizi ve kiminle görüştüğünüzü söyleyecektir.

Bu nedenle, belirtilen süre içinde ülkenize dönmemeniz durumunda, yetkililer yasa dışı olarak kaldığınızı bilecek, ancak birlikte kaldığınız kişinin iletişim bilgilerine de sahip olacaklardır. Böylece Schengen Vizenizin süresini uzatırsanız sizi bulabilir ve gerekli önlemleri alabilirler.

Schengen bölgesi ülkelerine belirli bir amaç için seyahat etmeyi planlıyorsanız, bir davet mektubunuz olduğundan emin olmalısınız. Mektup, Büyükelçiliğin size Schengen Vizesi vermesini çok daha kolaylaştıracaktır.

Büyükelçiliğe Davet Mektubu Çeşitleri Nelerdir?

Bir Schengen bölgesi ülkesine seyahat etmek için birçok nedeniniz olduğundan, birçok davet mektubu türü de vardır. Her tür davet mektubu, mektupta yazılanların doğru olduğunu kanıtlamak için ek destekleyici belgeler gerektirir. Büyükelçilikler bu konuda çok titizdir ve iddialarını destekleyen belgeler olmadan davet mektubunu dikkate almazlar. Aşağıda, ne olduklarının açıklamaları ve gerekli belgelerle birlikte farklı türdeki davet mektuplarının bir listesini derledik.

Aile veya Arkadaşlardan Turizm Amaçlı Davet Mektubu

İnsanların Schengen bölgesine seyahat etmesinin çok yaygın bir nedeni, akrabalarını veya arkadaşlarını ziyaret etmektir. Bu aynı zamanda belirli bir ülkedeki turizm vizesi olarak da görülmektedir. Bu nedenle turist vizesi davet mektubunu sizin için aile veya arkadaşlarınız yazmalıdır. Mektup, kişinin akrabası veya arkadaşı olduğunuzu ve belirli bir süre ziyaret edeceğinizi belirtmelidir.

Bu davet mektubuna destekleyici bir belge olarak, kişiyle olan ilişkinin kanıtını eklemeli ve sahip olduğunuz süreyi, amacınızı ve mali durumunuzu açıkça belirtmelisiniz.

Bu mektup, AB veya Schengen bölgesi vatandaşı olan eşinizden, ebeveynlerinizden veya çocuklarınızdan olabilir. Her biri için, ilişkinizi kanıtlamak için geçerli bir evlilik cüzdanı veya doğum belgesi eklemelisiniz.

Schengen Vizesi İş Davet Mektubu

Birçok kişinin iş amacıyla bir Schengen ülkesine gitmesi gerekiyor . Potansiyel bir yatırımcı veya yabancı ortaklarınızla bir toplantınız olabilir. Bu nedenle, bir iş davet mektubuna ihtiyacınız olacak.

Mektup, ziyaret ettiğiniz kişiyle olan iş ilişkinizi ve ülkede bulunduğunuz süre boyunca ne yapacağınızı belirtmelidir. Davet mektubuna iş faaliyetlerinin bir güzergahını eklemeniz iyi bir fikirdir, böylece orada geçirdiğiniz süre boyunca üzerinde çalışmayı planladığınız şeyi gösterebilirsiniz.

Ayrıca, işvereninizden belirli bir şirkette çalışan olduğunuzu ve yaptığınız işin ayrıntılarını doğrulayan bir mektup eklemelisiniz. Bu, iş pozisyonunuzu, çalışma tarihlerinizi, maaşınızı ve ülkeyi ticari amaçlarla terk etmenizin neden gerekli olduğunu içerir.

Schengen Vizesi Sponsor Mektubu

Bir Schengen ülkesine iş için gitmenin yanı sıra, bir sunum yapmak, konuşma yapmak veya bir ticaret fuarına katılmak için bir konferansa davet edilebilirsiniz. Davet mektubu, bu aktiviteye gitmek için size sponsor olan kişi veya şirketten olmalıdır. Konferans veya ticaret fuarının organizatörleri davet mektubunu yazmalı ve adınızı orada açıkça belirtmelidir.

Mektup, bu etkinlik için neden doğru kişi olduğunuzu ve seyahat programı, konferans tarihleri ​​ve nerede kalacağınız gibi diğer ayrıntıları söylemelidir. Sponsor, katılım için size ödeme yapıp yapmayacağını veya masraflarınızı karşılayıp karşılamayacağını da yazmalıdır.

Son olarak, mektup, bu etkinlik için size sponsor olan şirketin veya kişinin iletişim bilgilerini ve tescil belgesini açıkça göstermelidir.

>> Vize Başvurusu İçin Sponsorluk Mektubu Nasıl Yazılacağını Öğrenin

Üniversite veya Kolej Davet Mektubu

Bir üniversitede veya kolejde okumak için Schengen bölgesine gidiyorsanız, bunu kanıtlamalısınız. Bunun için gideceğiniz kurumun size katılmaya davet eden bir kabul mektubu göndermesi gerekir. Mektup, anadalınız, eğitiminizin süresi, eğitimin nasıl finanse edileceği, nerede kalacağınız vb. dahil olmak üzere orada kaldığınız sürenin tüm ayrıntılarını içermelidir.

Hastane Davet Mektubu

Sağlık sorunlarınız olduğu ve yabancı bir ülkede tedaviye ihtiyacınız olduğu için Schengen vizesine ihtiyacınız olabilir. AB üyesi olmayan ülkelerden insanların Schengen ülkelerindeki yüksek gelişme düzeyi nedeniyle tıbbi yardım araması alışılmadık bir durum değil.

Tıbbi tedavi alacaksanız, doktorunuzdan bir davet mektubu almalısınız. Doktor, Schengen ülkesindeki bir hastaneyi temsil etmelidir. Mektup, tıbbi durumunuzu ve neden o hastaneye gitmeniz gerektiğini ve tedavinizin tarihlerini belirtmelidir. Davet mektubu, tedavinizin süresiz olacağını söyleyemez, çünkü o zaman Büyükelçilik, ülkenize ne zaman veya ne zaman döneceğinizi bilemez.

Mektup ayrıca tedavinizin maliyetinin nasıl ödeneceğini ve kimin sorumlu olacağını da belirtmelidir. Bu nedenle, vize alma şansınızı artırmak için ilgili tüm tıbbi belgelerinizi ve hastane davet mektubunu eklediğinizden emin olun.

Davetiye yazmak çok karmaşık bir iş değildir. Mektup gerekli tüm bilgileri içerdiği sürece, siz veya sizi davet eden kişi onu yazarken sorun yaşamayacaksınız. Bazı insanlar bunu yazması için vize uzmanı veya avukat gibi birine ödeme yapmayı seçebilir, ancak bu gerekli olmamalıdır. İyi bir davet mektubu yazabilmek için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Gerekli tüm bilgileri yazın

Ziyaret amacınıza bağlı olarak gerekli bilgiler şunları içerebilir:

 • Mektubun yazıldığı tarih
 • Büyükelçilik adı
 • Büyükelçilik iletişim bilgileri (telefon numarası ve adres)
 • Açılış selamlama ve açıklamaları
 • Davet eden kişinin adı
 • Davet eden kişinin Schengen ülkesindeki statüsü (vatandaş veya daimi ikametgah)
 • Davet eden kişinin iletişim bilgileri (telefon numarası, adres ve e-posta)
 • Başvuranın adı
 • Başvuranın pasaport numarası
 • Seyahat amacı
 • Davet edilen kişiyle ilişki
 • seyahat tarihleri
 • Seyahat programı
 • kapanış selamları
 • Davet eden kişinin imzası
 • Gerekli belge ekleri veya ekleri

Resmi dil kullanın

Davet mektubunda gerekli bilgi ve belgelerin yanı sıra resmi dili de kullanmanız gerekmektedir. Elçiliğin önemini anladığınızı ve yetkilerine saygı duyduğunuzu göstermelisiniz.

Davet mektubunda konuşma dili veya herhangi bir yerel ifade veya metafor kullanılamaz. Ülkeyi ziyaret etmek ve aynı zamanda kendi ülkenize dönmek için ciddi bir niyetinizi göstermek için mektup herhangi bir süsleme olmadan basit olmalıdır. Bunun nasıl ifade edilebileceğini göstermek için aşağıya davet mektubu örneklerini ekledik.

Davet Mektubu Örnekleri

Vizesi Dilekçe Örnekleri
Vizesi Dilekçe Örnekleri

Ziyaretçi Vizesi için Örnek Davet Mektubu

Aşağıdaki örnek davet mektubu, bir turist vizesi veya bir arkadaştan gelen ziyaretçi vizesi için tipik bir davet mektubunu göstermektedir.

 

Bugüne kadar:

Göçmenlik memuru

[Büyükelçilik Adı] [Büyükelçilik Adresi] [Büyükelçilik Telefon Numarası]

 

Ynt: Pasaport No. ____ ile [Başvuranın Adı] Davet Mektubu

Saygıdeğer Beyefendi / Hanımefendi,

Şu anda [Davet Eden Kişinin Adresi]’ nde ikamet eden [Davet Eden Kişinin Adı] ve [Ülke Adı] vatandaşı/daimi vatandaşı olan ben, arkadaşımın [Başvuranın Adı] vize başvurusunu desteklemek için bu mektubu yazıyorum.

[Başvuru Sahibinin Adı] arkadaşımın ziyaretinin amacı beni ziyaret etmek ve [Ülke Adı] turizmine katılmaktır . Uzun süredir devam eden dostluğumuz mesafelere ve zamana dayandı ve arkadaşımın ziyaretini yeniden bağlantı kurmak ve eski anıları paylaşmak için kullanmak istedik.

[Başvuru Sahibinin Adı] ve ben [yıl sayısını veya süreyi girin] arkadaşız. Bizde [birlikte katıldığınız/yaptığınız etkinliklerin veya diğer etkinliklerin bir tanımını sağlayın]. Bu, yakın bir ilişki geliştirmemize yol açtı ve o zamandan beri iletişim halinde kaldık.

[Başvuru Sahibinin Adı] aşağıdaki tarihlerde ziyaret edilecektir: [Ziyaretin başlangıç ​​tarihini GG/AA/YY biçiminde belirtin] ile [GG/AA/YY biçiminde ziyaretin bitiş tarihini belirtin].

Yukarıda belirtilen gezi tarihlerinde [Şehir/yer adlarını belirtin] ziyaretini gerçekleştireceğiz. Ayrıca, [Başvuru Sahibinin Adı] , [Davet Eden Kişinin Adresini veya Otel Adresini Belirtin] adresinde konaklayacaktır . Gezi, [Finansman araçlarını sağlayın] aracılığıyla finanse edilecektir .

Muhafazalar:

 • Davet eden kişinin Pasaportunun kopyası
 • Davet eden kişinin diğer kimliğinin kopyası
 • İlişki kanıtı (birlikte olayların resimlerini veya diğer destekleyici belgeleri ekleyebilirsiniz)
 • Konaklama kanıtı
 • Ülkeye dönüş kanıtı (iş sözleşmesi, mülk sahipliği, kira sözleşmesi vb.)
 • Diğer geçerli belgeler

[Başvuru Sahibinin Adı] vize başvurusunu değerlendirmenizi içtenlikle rica ediyoruz ve lütfen herhangi bir soru veya sorunuz için [Davet Eden Kişinin Telefon Numarası] veya [Davet Eden Kişinin E-postası] üzerinden benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Saygılarımla,

[Davet Eden Kişinin İmzası]
[Davet Eden Kişinin Adı] [Davet Eden Kişinin Adresi] [Davet Eden Kişinin Telefon Numarası] [Davet Eden Kişinin E-postası]

 

Ebeveynler için Ziyaretçi Vizesi için Örnek Davet Mektubu

Bugüne kadar:

Göçmenlik memuru

[Büyükelçilik Adı] [Büyükelçilik Adresi] [Büyükelçilik Telefon Numarası]

 

Ynt: Pasaport No. ____ ile [Başvuranın Adı] Davet Mektubu

Saygıdeğer Beyefendi / Hanımefendi,

Şu anda [Davet Eden Kişinin Adresi] adresinde ikamet eden [Davet Eden Kişinin Adı] ve [Ülke Adı] vatandaşı/daimi vatandaşı olan ben, bu mektubu ebeveynimin [anne/baba], [Başvuru Sahibinin Adı] vize başvurusunu desteklemek için yazıyorum. .

Ebeveynimin [Başvuru Sahibinin Adı] ziyaretinin amacı , beni [Ülke Adı ] olarak ziyaret etmektir . [Zaman uzunluğu sağlayın]’ da birbirimizi görmedik ve birlikte vakit geçirebilirsek çok memnun oluruz. Ebeveynime [Başvuru Sahibinin Adı], yerleşik [Ülke Adı] hayatımı çok uzun bir süredir göstermek istedim ve yeniden bağlantı kurma şansını takdir ediyorum. Çok yakın bir ilişkimiz var ve uzaktan bile sürekli iletişim halindeyiz.

[Başvuru Sahibinin Adı] aşağıdaki tarihlerde ziyaret edilecektir: [Ziyaretin başlangıç ​​tarihini GG/AA/YY biçiminde belirtin] ile [GG/AA/YY biçiminde ziyaretin bitiş tarihini belirtin] .

Yukarıda belirtilen gezi tarihlerinde [Şehir/yer adlarını belirtin] ziyaret edeceğiz . Ayrıca, [Başvuranın Adı] , [Davet Eden Kişinin Adresini veya Otel Adresini Belirtin ] adresinde konaklayacaktır . Gezi, [Finansman araçlarını sağlayın] aracılığıyla finanse edilecektir .

Muhafazalar:

 • Davet eden kişinin Pasaportunun kopyası
 • Davet eden kişinin diğer kimliğinin kopyası
 • İlişki kanıtı (doğum belgesi ve diğer belgeler)
 • Konaklama kanıtı
 • Ülkeye dönüş kanıtı (iş sözleşmesi, mülk sahipliği, kira sözleşmesi vb.)
 • Diğer geçerli belgeler

[Başvuru Sahibinin Adı] vize başvurusunu değerlendirmenizi içtenlikle rica ediyoruz ve lütfen herhangi bir soru veya sorunuz için [Davet Eden Kişinin Telefon Numarası] veya [Davet Eden Kişinin E-postası] üzerinden benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Saygılarımla,

[Davet Eden Kişinin İmzası]
[Davet Eden Kişinin Adı] [Davet Eden Kişinin Adresi] [Davet Eden Kişinin Telefon Numarası] [Davet Eden Kişinin E-postası]

 

Not: Yukarıdaki vize mektubu örnekleri, ABD ziyaretçi vizeleri ve diğer ülke vizeleri için de kullanılabilir.

Ayrıca okuyun: 

 

Schengen Vizesi Davet Mektubu – Nasıl Davet Mektubu Yazılacağını Öğrenin ve Ücretsiz Örnekleri İndirin

 

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir