Amerika Vize Yenileme (ABD Vize Uzatma) - Koçak Vize

Amerika Vize Yenileme

Merhabalar! Daha önce bir Amerika vizeniz vardı ama süresi bitti uzatmak yada yenilemek mi istiyorsunuz? Sizlere Amerika vize yenileme veya Amerika vize uzatma nasıl yapılır? yazımızda okuyabilirsiniz.

Daha önce Amerika vizesi almış kişiler vize süresi bitiminden sonra 48 ay bitmeden Amerika vize yenileme yapabilme haklarına sahiptirler.

Amerika Vize Yenileme

Daha önce Amerika vizesi almış kişiler vize süresi bitiminden sonra 48 ay bitmeden Amerika vize yenileme yapabilme haklarına sahiptirler. Amerika vizesi yenilemek, bazı ön şartları yerine getirmeyi gerektirir. Eğer Amerika vizenizi yenilemek istiyorsanız, daha önceden B1/ B2 veya C1/ D vizenizin olması gerekir.

Ancak önceki vizenizin süresi son 48 ay içerisinde dolduysa, biyografik bilgileriniz ile kategorinizde bir değişiklik olmadıysa; bunlara ek olarak bir önceki vize başvurunuzu 14 yaşından büyükken yaptıysanız, önceki vizeniz çalınmamış ya da kaybolmamışsa ve vizenizin üzerinde herhangi bir açıklama bulunmuyorsa, posta yoluyla başvurunuz kabul edilebilir. Bu durum için vize yenileme işlemlerinin en avantajlı durumu diyebiliriz. Bir sonraki aşamada ise mesleki statünüze göre evraklarınızı hazırlamalısınız.

Amerika Vize Yenileme Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak durumunuza ve mevcut vizenizin kategorisine uygun olan gerekli evrakları hazırlamalısınız.
 • Daha sonra Amerika konsolosluğu resmi sitesi üzerinden DS 160 online formu doldurmalısınız.
 • Formu doldurduktan sonra gerekli harç ödemesini yapmanız gerekmektedir.
 • Ödemeyi gerçekleştirdikten sonra mülakat muafiyeti hakkında sistem yönlendirmektedir.
 • Konsolosluktan tarafınıza kargoya verilmesi gerektiği hakkında bilgi gelecek.
 • Başvuru sonrası verdiğiniz eposta adresine işlem tamamlandı bilgisini içeren eposta gelecek, işlem tamamlandığında başvuru esnasında seçilen pasaport teslim yolu ile pasaportunuzu teslim alabilirsiniz

Amerika Vize Yenilemesi Başvurusu

Amerika vize yenileme başvurusu, Amerika konsolosluğunun resmi internet sitesi üzerinden vize başvurusu gerçekleştirilmektedir. Amerika konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu aracı bir kurum yoktur. Aynı zamanda mülakata gitmeden gerçekleştirilebilen bir vize başvuru türü olduğu için Ankara veya İstanbul Amerika Konsolosluğu’na gitmenize de gerek kalmamaktadır. Kargo yolu ile tamamlanan bu vize başvuru sürecinde ise Amerika konsolosluğunun tercih ettiği kargo şirketi ise yalnızca PTT’dir.

Amerika Vize Yenileme Şartları

Amerika Mülakatsız Vize Yenileme İşlemleri İçin Şartlar

 • Başvuru sahibi bir önceki vizesi basıldığında 14 yaş veya üzerinde olmalıdır.
 • Başvuru sahibi, fiilen TÜRKİYE sınırları içinde olmalıdır.
 • Başvuru sahibi yenilemek istediği vizenin bulunduğu pasaportu kaybetmemiş veya çaldırmamış olmalıdır.
 • Başvuru sahibi daha önce almış olduğu B1/B2 türü için tekrar başvuru yapıyor olmalıdır.
 • Başvuru sahibi önceki vizesi ve mevcut pasaportu aynı ad, doğum tarihi, doğum yeri ve milliyetini içeriyor olmalıdır, değişiklik olması durumunda mülakatsız başvuru kabul edilmez.
 • Başvuru sahibi tarafından yenilenen vizenin üzerinde ‘Clearance Received’ veya ‘212(a) waiver of ineligibility’ şerhi bulunmamalıdır.

Amerika Vize Uzatma

Amerika vize uzatma şartları, bazı ön şartları yerine getirmeyi gerektirir. Eğer Amerika vizenizi uzatmak istiyorsanız, daha önceden B1/ B2 veya C1/ D vizenizin olması gerekir. Ancak önceki vizenizin süresi son 48 ay içerisinde dolduysa, biyografik bilgileriniz ile kategorinizde bir değişiklik olmadıysa.

Bunlara ek olarak bir önceki vize başvurunuzu 14 yaşından büyükken yaptıysanız, önceki vizeniz çalınmamış ya da kaybolmamışsa ve vizenizin üzerinde herhangi bir açıklama bulunmuyorsa, posta yoluyla başvurunuz kabul edilebilir. Bu durum için vize yenileme işlemlerinin en avantajlı durumu diyebiliriz. Bir sonraki aşamada ise mesleki statünüze göre evraklarınızı hazırlamalısınız.

B1/ B2 veya C1/ D dışında kalan bazı vize türlerinde de posta yoluyla başvurunuzun yenilenmesi kabul edilebilir. A, G vize kategorisindeki gerekli evraklara ek olarak Diplomatik Nota belgesinin bulundurulması zorunludur. Ayrıca F, H, J, L, P ve R vize kategorilerindeki yenileme başvurusu için bir önceki vizenin SEVIS numarasının da ibraz edilmesi zorunludur. Bununla birlikte İngilizce dil okuluna gitmek amacıyla başvuruda bulunanlar ile Work &Travel programıyla birlikte Amerika’ya seyahat edecek olanlar ise vize yenileme başvurularını posta yoluyla yapamaz.

Amerika Vize Yenileme Evrakları / ABD Vize Uzatma Evrakları Nelerdir?

ABD seyahati öncesinde posta yoluyla vize yenileme/ vize uzatma  işlemi yapacak kişilerin aşağıdaki evrakların tamamını eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir.  Hazırlanması gereken tüm  evrakların güncel tarihli (maksimum son 15 gün içerisinde alınmış) olmalıdır.

 • En az 6 ay geçerli pasaport (Eğer daha önceden alınan ABD vizesi eski pasaportta ise eski pasaportun da başvuru evrakları arasında olması gerekir)
 • DS-160 başvuru formunun barkodlu onay sayfa çıktısı
 • DS 160 formunun Talimatlar sayfası çıktısı
 • PTT kurye sayfasının çıktısı
 • 5×5 Amerika Vize kurallarına uygun çekilmiş biyometrik fotoğraf ( 6 aydan eski olmamalı)
 • Başvurulan vize türüne uygun destekleyici evraklar ( Destekleyici evraklar konusunda detaylı bilgiyi sayfamızdan bulabilirsiniz)

Amerika Vize Yenileme İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport DS-160 onay sayfası
 • ABD vizesi olan önceki orijinal pasaport
 • Vize ücretlerinin ödendiğine ilişkin belge
 • Son altı ay içinde beyaz zemin üzerine çekilmiş, 5cm x 5cm boyutlarında bir adet renkli fotoğraf. Vize fotoğrafları gözlüksüz olmalıdır.
 • Öğrenci vizeleri (F/M/J) için geçerli I-20 veya DS-2019 formları (Başvuru Sahibi, daha önce verilen vizeden alınan aynı SEVIS numarasını kullanmalıdır.).
 • Geçici işçi vizeleri için I 129 formu.

Amerika vize yenileme talebiniz posta yolu ile müracaat şartlarını taşımıyorsa yenileme talebinizi randevu alarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika Vize Yenileme İşlemi Kaç Günde Sonuçlanır?

Konsolosluklarda vize uzatma işlemleri ortalama 10 gün sürmektedir. Ancak covid-19 pandemi döneminde sınırlı hizmet verilmesi nedeniyle vize uzatma işlemleri yoğunluk dönemlerine göre başvuru sonrası 4-6 hafta sürebilmektedir.  Vize başvurularının Konsoloslukta değerlendirilme süresi genel anlamda 3 iş günüdür. Başvuru için istenen evrakların ve pasaportun  PTT kargo yoluyla konsolosluğa gönderilmesi gerekmektedir.

Vizenin basılacağı pasaport aynı şekilde PTT kargo yoluyla kişiye teslim edilecektir. Kargo süresi de göz önünde  için gidiş ve dönüş kargo süresiyle beraber ortalama 10 gün içinde vize yenileme/ vize uzatma işlemi sonuçlanmaktadır. Kapalı olduğu unutulmamalıdır. Tatil günlerinde konsolosluk hizmetleri verilmemektedir. Vize yenileme için öngörülen 10 günlük süre tatil günlerine göre uzayabilmektedir.

Amerika Vize Yenileme Ücreti, ABD Vize Uzatma Ücreti Nedir?

Vize yenileme yapacak  kişilerin 160 Amerikan doları tutarındaki vize ücretini ödemesi gerekmektedir. Vize ücreti kredi kartıyla sistem üzerinden ödenebilmektedir. Ödenecek ABD vize ücreti çocuklar ve yetişkinler için aynıdır, yaş grubuna göre değişmemektedir.  Amerika vize yenilemesi yapacak kişiler vize ücretinden muaf değildir.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Amerika Vize Yenileme, ABD Vize Uzatma başvurusu Hangi Şehirlerden Yapılır?

Amerika vizesi son 4 yıl (48 ay) içinde biten kişiler vize yenileme işlemlerini;

 1. ABD İstanbul Başkonsluğu

Adres: ABD Başkonsolosluğu Konsolosluk Bölümü -Göçmen Olmayan Vize Departmanı
Üçşehitler Sokak No: 2İstinye 34460, İstanbul

2. ABD Ankara Büyükelçiliği

Adres:ABD Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü- Göçmen Olmayan Vize Departmanı

1480 Sokak No 1 Çukurambar Mahallesi Çankaya 06530, Ankara

Amerika Adana Konsolosluğunun yeni bir karar alınıncaya kadar Covid-19 döneminde Amerika vize yenileme işlemi konusunda hizmet vermeyeceği duyurulmuştur.

Vize randevusu alma, başvuru süreciyle ilgili sorular ve pasaport teslimi dahil olmak üzere vize
hizmetleriyle ilgili yardım için https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv/information/contact_us adresini ziyaret edin ya da aşağıdaki iletişim bilgilerine ulaşın.

 • Telefon (Türkiye içinden): +90 (850) 390-2884
 • Telefon (A.B.D.’den): +1 (703) 520-2490

ABD Vize Yenileme / Uzatma Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Konsolosluğa gönderilecek evraklar arasında konsolosluğa yazılacak ve seyahatin amacını, konusunu, tarihlerini bildiren bir dilekçe yazılmalıdır. Bu bilgilerin yer alması gereken dilekçede;

 • Dilekçe başvuru yapılacak konsolosluğun veya büyükelçiliğin tam adı belirtilmek suretiyle konsolosluk veya büyükelçiliğe hitaben yazılmalıdır.
 • Seyahatin konusu, seyahat amacı belirtilmelidir.
 • Gidiş-dönüş seyahat tarihi belirtilmelidir.
 • Varsa Seyahatin sponsoru belirtilmelidir. Ayrıca başvuru sahibinin sponsor ile başvuru arasındaki akrabalık bağ belirtilmelidir.
 • Vize yenileme başvurusu yapacak kişi şirket çalışanı ise çalışılan şirketten alınması gereken dilekçede kişinin işe giriş tarihi, görevi ve izinli olunan tarihlere yer verilmelidir.

Şirket sahipleri, ortakları ve çalışanlar için vize dilekçesi şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Dilekçeler şirket imza yetkilisi tarafından kaşelenmiş, imzalanmış olmalıdır.

Kişi devlet memuru ise çalıştığı kurumdan çalışma ve izin yazısı almış olmalıdır. Bu izin yazısına ek olarak konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi de yazmalıdır.

Amerika Vize Yenileme Talebini Türkiye’de Bulunuyorken Nasıl Yapabilirsiniz?

Aşağıdaki kriterleri karşılayan ve önceki ABD vizelerini yenilemek isteyen adaylar, vize yenileme işlemini posta yolu ile yapabilirler:

 • Başvuru sahipleri Türk vatandaşı veya Türkiye’de ikamet etmelidir.
 • Bir önceki vize size 14 yaşında veya daha büyükken verilmiş olmalı ve 10 parmak dijital parmak izi vermiş olmalıdır.
 • Önceki vize şu anda geçerli olmalı veya son 48 ay içinde geçerliliğini yitirmiş olmalıdır.
 • Biyometrik veriler değişmemiş olmalıdır (Pasaporta yazılı isim, doğum yeri ve doğum tarihi değişmemiş olmalı)
 • Bir önceki Amerika vizesinin üzerinde ‘Clearance Received’ veya ‘212(a) waiver of ineligibility’ şerhi bulunmamalı
 • Amerika vize yenileme talebi aynı vize kategorisi için yapılmalıdır.

ABD Vize Uzatma/Yenileme İşlemi İçin Konsolosluğa Gitmek Gerekir Mi?

Daha önce ABD vizesi almış olan ve vize süresi  son 4 yıl (48 ay) içerisinde sona eren kişiler ilgili kriterleri karşılamaları durumunda vize görüşmesinden muaf olarak vize uzatma ve yenileme işlemi yapabilirler.

Özet Olarak;

Amerika vize yenileme talebinizi ABD’de bulunuyorken yapıyorsanız vizenizdeki kalış süreniz sona ermeden en az 45 gün önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Kurumuna (USCIS) I-539, Göçmen Olmayan Statüsünü Uzatma/Değiştirme başvurusunda bulunmalısınız. Vize yenileme talebi ancak belirli durumlarda mümkündür. Göçmen olmayan bir vize ile Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiyseniz ve göçmen olmayan vizenizin süresi henüz dolmadıysa vize yenileme talebinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca vize almanızı engelleyecek herhangi bir suç işlememiş olmanız ve ABD’ye geliş şartlarını ihlal etmemiş olmalısınız. Ek olarak pasaportunuzun geçerliliği uzatma süresi için yeterli ise Amerika vize yenileme talebinde bulunabilirsiniz. Türkiye’de bulunan ve daha önce ABD vizesi almış olanlarda vize yenileme talebinde bulunabilirler. Bu vize yenileme işlemi online olarak ya da mülakat yapılarak gerçekleştirilebilir.

Daha önce Amerika vizesi almış kişiler vize süresi bitiminden sonra 48 ay bitmeden Amerika vize yenileme yapabilme haklarına sahiptirler. Randevusuz vize yenilemenin belirli şartları vardır. Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşları, son 48 ay içinde geçerliliğini yitirmiş bir vizeleri var ve aynı vize kategorisi için vize yenileme talebinde bulunuyorsa randevusuz vize uzatma yaptırabilirler. Bunun için pasaportta yazılı ad, soyad, doğum tarihi ve doğum yerinin değişmemiş olması gerekir.

Koçak Vize ile Amerika Vize Yenilemesinden Yararlanın

Vize yenilemesinin her adımında sizlere destek oluyoruz. Pasaportunuzu tekrar teslim alana kadar takibini yapıyor, konsolosluğun ek evrak talep etmesi halinde evrak temininin olabildiğince hızlı olmasını sağlayarak işlemin kısa sürede ve olumlu sonuçlanması için sizlere destek veriyoruz.

 1. Durumunuza, mevcut vize kategorinize en uygun ve en güncel Amerika vizesi için tarafınızca talep edildiğinde gerekli evrakları tarafınıza gönderiyoruz.
 2. Evraklarınız bize ulaştıktan sonra kontrolleri yapıyoruz. Hatalı ya da eksik evrak var ise düzeltilmesini sağlıyoruz.
 3. E-devletten alınacak evrakları alıyoruz, formları ve başvuru dosyanızı biz hazırlıyoruz.
 4. Çeviri gerektiren evrakların belirlenmesi ve gerekli çevirilerin yapılması konusunda yardımcı oluyoruz.
 5. Online başvurunuzu biz tamamlıyoruz.
 6. Kargo planlamanızı ve takibini biz yapıyor ve sizi en doğru şekilde yönlendiriyoruz.

Amerika vizesi nasıl alınır? Amerika vize başvurusu nasıl yapılır? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Amerika vize yenileme sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bizim ile iletişime geçebilir bilgi alabilirsiniz.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir