Norveç Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu - Koçak Vize

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

Norveç, muhteşem doğal güzellikleri, zengin kültürü ve sıcakkanlı insanlarıyla ünlü bir ülkedir. Eğer Norveç’te yaşayan aile veya arkadaşlarınızı ziyaret etmek istiyorsanız, Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. İşte adım adım Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu rehberi:

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

Aile ve arkadaş ziyareti  başvuru için aşağıda sıralanmış işlemleri yapmanız gerekmektedir. Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu sürecini bu adımları takip ederek sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması dileğiyle keyifli bir seyahat geçirmenizi dileriz.

(If you like apply for Visiting family and friends. You have to do the steps below)

WhatsApp Hattı HEMEN BAŞVUR BİZE ULAŞIN

1. Norveç Vizesi Başvuru Formu

Norveç Vizesi Başvuru Formunu Doldurmak

Vizeye başvurmak isteyen başvuru sahiplerinin Norveç Başvuru Portali üzerinden  başvuru formlarını doldurmaları gerekmektedir. Portal üzerinden kişisel bir hesap oluşturup, vize ya da oturum izni için başvuru formunuzu doldurabilir ve ilgili başvuru ücretini ödeyebilirsiniz. Ücret online olarak kredi/debit kart ile ödenmelidir. (Master Card or Visa) Ayrıca Norveç’teki sponsorunuz veya başka biri sizi başvuru sahibi adına kayıt yapabilir ve başvuru ücretini ödeyebilir.

https://selfservice.udi.no/

Applicants who wish to apply for a visa are requested to fill in the application form online using the Application Portal Norway . There you create a personal account, fill in the application form for the visa or residence permit required and pay the relevant fee. The fee has to be paid online by credit/debit card (Master Card or Visa). It is also possible for the sponsor in Norway or another person to register the application on behalf of the applicant and to pay the application fee.

https://selfservice.udi.no/

norveç
norveç vizesi

2. Başvuru Formunu Çıktı Alın

Norveç Başvuru Portalında doldurmuş olduğunuz başvuru formuna ait Kapak Mektubu’nun çıktısını alın. Kapak Mektubu başvuru sahibinin portala kaydolduğu mail adresine de yollanır. Kapak Mektubu başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. 18 yaş altı başvuru sahiplerine ait Kapak Mektubu, ebeveynlerden biri ya da yasal velisi tarafından imzalanmalıdır.

Not: Kapak Mektubu olmadan başvuru yapılamaz.

Print out the Cover Letter assigned to your application from the Application Portal Norway. The Cover Letter is also sent to the e-mail address registered on the applicant. The Cover Letter must be signed by the applicant. Cover Letter for minor children must be signed by one of their parents or a legal guardian.

Note: An application without a Cover Letter cannot be submitted

Norvec-Avrupa-vize
Norvec-Avrupa-vize

3. Evrak Hazırlama

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusu için gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamak ilk adımdır. Bu belgeler genellikle şunları içerir:

 • Pasaport: Geçerlilik süresi başvuru tarihinden itibaren en az 3 ay devam etmelidir.
 • Başvuru Formu: Norveç Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’nun resmi web sitesinden indirilebilecek başvuru formunu doldurun.
 • Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğraf ölçüsü 38x45mm
 • Davet Mektubu: Norveç’teki aile veya arkadaşlarınızdan alınmış resmi bir davet mektubu.
 • Finansal Durum: Banka hesap dökümü
 • Konaklama: konaklama yerinizin rezervasyon bilgilerini ve varsa ödeme onaylarını sunun.
 • Ulaşım Bilgileri: Varış ve ayrılış tarihlerinizi gösteren uçak bileti rezervasyonlarınızı sunun.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Norveç’te bulunurken olası sağlık sorunlarına karşı korunmak adına seyahat sağlık sigortası yaptırmak gereklidir. Bu sigorta poliçesini başvurunuzla birlikte sunmalısınız.
 • Çalışma Durumu: Eğer çalışıyorsanız, işyerinizden alınmış olan çalışma belgesini sunun
 • Vize Ücreti: Başvurunuzun işlenmesi için gerekli olan vize ücretini ödemeniz gerekmektedir.
 • Lütfen evrak kontrol listelerindeki bilgileri dikkatle okuyunuz ve Vize Başvuru Merkezi’ne gitmeden önce başvuruda sunacağınız tüm belgeleri hazırladığınıza emin olunuz.

Başvurucularin soru formlarını İngilizce olarak doldurmaları zorunludur. Aşağıdaki linkten soru formlarini ve evrak listelerine ulaşabilirsiniz:

Please read the information on the checklists carefully and make sure you have all the documents you are going to submit before coming to the Visa Application Centre. The questionnaire must be filled out by the applicant in English. Please follow the link below for the checklist and questionaire.

Evrak Kontrol Listesi

Visit friend, boyfriend/girlfriend, fiancée, spouse:
Arkadaş, erkek arkadaş/kız arkadaş, nişanlı, eş ziyareti:

https://www.norway.no/contentassets/aa2ef9f22e8846c681cd15c9d6c60e09/questionnaire-checklist—visit-friend-girlfriend-boyfriend-spouse.docx

 

Visit family other than spouse
Eş dışındaki diger aile bireylerini ziyaret:

https://www.norway.no/contentassets/aa2ef9f22e8846c681cd15c9d6c60e09/questionnairechecklist–visit-family-other-than-spouse.docx

norvec-vize
Norveç vize

4. Randevu AL

Norveç Vize Başvuru Merkezinden randevu al. Randevu Vfs Global Vize Başvuru Merkezinden alabilirisiniz.

Norveç vize başvurusu için VFS Global Norveç vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden online olarak randevu alabilirsiniz. (https://www.vfsglobal.com/norway/turkey/index.html) Özellikle linki sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve internet sitesini VFS Global’e benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz

Book an appointment at the Norway Visa Application Centre.

+902123735816.

 

5. Başvurunu Yap

Başvurunuzu randevu gününüzde gerekli evraklarla, şahsen Vize Başvuru Merkezi’nde yapmalısınız.

Meet personally at the Visa Application Centre in order to submit your application with the supporting documents on your appointment date.

VFS Global Adres Bilgileri

VFS’nin adres bilgileri için lütfen linke tıklayınız:

http://www.vfsglobal.com/norway/turkey/contact_us.html

Please click to link for VFS contact informations:

http://www.vfsglobal.com/norway/turkey/English/contact_us.html

 

6. Başvrunu Takip Et

Vize Başvuru Merkezi’nde düzenlenen fişinizin üzerindeki referans numarasıyla başvurunuzu buradan takip edebilirsiniz.

Track the status of your application here using the reference number indicated on the receipt issued at the Visa Application Centre.

 • Eğer başvurucu pasaportunun kendine kargo ile gönderilmesi icin ödeme yapti ise. Pasaportu VFS aracılığı  ile basvurucuya kargo ile gönderilecektir.
 • If the applicants choose to pay for cargo, VFS will send the  passport by cargo to the applicants.
 • Eğer başvurucu kargo kullanmak istemedi ise başvurucu  pasaportunun nerde olduğunu linke tıklayarak takip edebilir: http://www.vfsglobal.com/norway/turkey/track_application.html

Bu durumda basvurucu pasaportunu kendisi takip ederek VFS’den teslim alabilir.

norvec
norveç

 

Sorular ve Cevaplar

 1. Ziyaret için vize almış olanlar Norveç’e yanlarında ne götürmeli?
 • Pasaport
 • Norveç’i ziyaret süresince kalış masraflarının karşılanabileceğini ispatlayan maddi kaynak belgeleri veya Norveç’ten gelen ‘Garanti Formu’nun fotokopisi
 • Davet mektubu (vize müracaatı için kullanılmışsa)
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi
 • Geçerli dönüş bileti (Özellikle gidiş amacının turizm veya şahıs ziyareti olduğunda gereklidir. Ama yine de, tüm yolculara bilet çıktılarını yanlarında bulundurmalarını tavsiye ediyoruz)

Aile veya arkadaşları ziyaret amacı dışında bir amaçla yapılacak seyahatler için ülkeye giriş koşullarına nasıl tam olarak uyulacağını gösteren ek belgelerle ilgili bilgi almak için lütfen burayı tıklayınız.

 Not:Lütfen basvurunuzu yapmadan önce yukaridaki belgelerin fotokopilerini kendiniz icin almayi unutmayiniz.

  What to bring when travelling to Norway on a visitor’s visa

 • Passport
 • Guarantee declaration or proof of sufficient funds to cover the stay in Norway
 • The invitation letter (when required for the application)
 • Travel medical insurance
 • Valid return ticket (especially when the purpose is tourism or private visits. However, we recommend all travellers to bring a print out of the ticket.)

For journeys undertaken for other purposes than visiting family or friends, please click here for information on additional supporting documents to verify the fulfilment of entry conditions.

Not: Please don’t forget the make copies of documents above for yourself before applying.

2. Başvuru Merkezinin Bilgileri Nedir?

VFS Global Adres Bilgileri

VFS’nin adres bilgileri için lütfen linke tıklayınız:

http://www.vfsglobal.com/norway/turkey/contact_us.html

Please click to link for VFS contact informations:

http://www.vfsglobal.com/norway/turkey/English/contact_us.html

3. Norveç Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Norveç vize başvurularında bazı zamanlar parmak iziniz sistemde olsa dahi güncelleme isteyebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Son 5 yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Son 5 yıl hesaplarken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuz tarihten hesap yapılmalıdır.

4. Norveç Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü ve Standartları

Norveç vizesi için fotoğraf ölçüsü ve standartları aşağıdaki gibidir. Fotoğraf çektirirken aşağıdaki gerekliliklere dikkat etmelisiniz, aksi takdirde son anda fotoğraf yüzünden sorun yaşayabilirsiniz. Norveç vize başvurusu işlemleri için kullanılan fotoğraf daha önce pasaport ve vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Norveç vize başvuru işlemleri öncesinde aşağıdaki gerekliliklere göre fotoğrafınızı çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

5. Norveç Schengen Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Norveç vize başvurusu için VFS Global Norveç vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden online olarak randevu alabilirsiniz. (https://www.vfsglobal.com/norway/turkey/index.html) Özellikle linki sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve internet sitesini VFS Global’e benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

Norveç vizesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için – https://www.kocakvize.com/norvec-vizesi/ yazımızı okuyabilirsiniz.

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu sürecini bu adımları takip ederek sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması dileğiyle keyifli bir seyahat geçirmenizi dileriz.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir