Finlandiya Vize - Koçak Vize

Finlandiya Vize

Merhabalar! Finlandiya ülkesine seyahat yapmayı planlayan Türk vatandaşları Finlandiya vize almaları gerekmektedir.  Ülkeler arasında yapılan seyahatlerde bilindiği üzere istisna durumlar hariç pasaport ve vize zorunluluğu vardır. Eğer adımınızı atmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey ise vizenizi almaktır.

Finlandiya vizesi almak için başvuru süreci de gözünüzü korkutmasın. Finlandiya vizesi nasıl alınır? Finlandiya vizesi hakkındaki tüm bilgileri sizin için yazdık.

İçindekiler

Finlandiya Vize

Finlandiya gitmek için Umuma mahsus pasaport sahipleri (bordo pasaport) vize almaları gerekirken. Yeşil ve hususu pasaport sahipleri vizeden muaftırlar yani vizesiz gidebilirler.

Diplomatik (Siyah) pasaport: Vizeden muaf. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır

Hizmet (Gri) pasaport: Vizeden muaf. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır

Hususi (Yeşil) pasaport: Vizeden muaf. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport: Vizeye tabidirler. Vize almaları gerekmektedir.

Kaliteli güvenli ve garantili vize hizmeti almak ve vize işlemlerini yapmak için bizim ile iletişime geçiniz.

TELEFON: 0545 571 7 571     Email: info@kocakvize.com

Finlandiya Vizesi Hakkında

Finlandiya vizesi koçak vize

Finlandiya ülkesine seyahat edecek Türk ve diğer vatandaşların Finlandiya’ya gitmek için aldıkları vizedir. Vize pasaportun içine işlenmekte olup bir nevi izin belgesidir.

Başlıca Hizmetlerimiz;

Finlandiya Vizesi için Başlıca Hizmetlerimiz aşağıda yer almaktadır.

 • Randevu almak
 • Gerekli evrakları size bildirmek ve dosyanızı gerekli formatta hazırlamak
 • Sizin adınıza elçiliğe başvuru yapmak
 • Online Başvuru formunuzu doldurmak
 • Durumunuzu açıklayıcı elçiliğe hitaben yazılmış niyet mektubunuzu İngilizce olarak hazırlamak
 • Uçak rezervasyonunuzu yapmak
 • Davet mektubunuz mevcut değil ise otel rezervasyonu yapmak
 • Gerekli Türkçe evraklarınızı İngilizce tercüme etmek
 • Vize görüşmesi ile ilgili gerekli bilgileri size sunmak
 • Son olarak da, dosyanızı elçiliğin istediği formatta hazırlamak
 • Elçilikten geri pasaportu teslim almak
 • Vize ile beraber Pasaportu sizlere teslim etmek

Finlandiya Vize İstiyor mu? Finlandiya’ya Vize Var mı?

Finlandiya vize istiyor mu? Finlandiya’ya vize var mı? Finlandiya vize gerekiyor mu? Finlandiya vize ister mi? Finlandiya yeşil pasaporta vize istiyor mu? Finlandiya vize gerekiyor mu?

Diplomatik (Siyah) pasaport: Vizeden muaf. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır

Hizmet (Gri) pasaport: Vizeden muaf. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır

Hususi (Yeşil) pasaport: Vizeden muaf. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır

 Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport: Vizeye tabidirler. Vize almaları gerekmektedir.

Diplomatik (Siyah) pasaport, Hizmet (Gri) pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.

Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Finlandiya Schengen vizesi (90 güne kadar – C tipi vize) başvurusu direkt olarak konsolosluklara yapılamaz. Finlandiya Schengen vize başvurusu VFS Global Finlandiya vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir ve buradan gerçekleştirilen vize başvurusu konsolosluğa gönderilir.

Finlandiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa süreli olarak yapacağınız seyahatler için almanız gereken vize türlerine dair başvurular doğrudan konsolosluğa yapılmamaktadır. Öncelikle yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile iletişim kurmanız gerekecektir. Yalnızca uzun süreli vize alınacak olması durumunda Finlandiya diplomatik temsilcileri aracılığıyla başvurular kabul edilecektir. Finlandiya vize başvurularınızı gerçekleştirirken, bulunduğunuz bölgeye en yakın konumda olan konsolosluk ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Alınması gereken randevular ve sunulacak evraklar hakkında bilgi alabilmek adına profesyonel ofisleri tercih edebilirsiniz.

Böylelikle eksiksiz ve hatasız bir şekilde tamamlanmasını isteyeceğiniz Finlandiya vize başvuru evrakları sayesinde daha olumlu süreçleri yaşayabilirsiniz. Biyometrik verilerin son 5 yıl içerisinde alınmış olması halinde yeniden başvuru yapmanıza gerek duyulmayacaktır. Ancak böyle bir işlemi, bu süre içerisinde gerçekleştirmediğinizde biyometrik veri için şahsen başvurmanız gerekecektir. Başvurular esnasında istenecek olan biyometrik veriler için bazı fiziki engellerin bulunması halinde ve başvuru sahibinin 12 yaşından küçük olması halinde muafiyet tanınmaktadır. Bu tür durumların olmaması halinde randevu gününde konsoloslukta bulunarak parmak izi taraması yapılmasını sağlamanız istenecektir.

Tüm bu işlemlerin sorunsuz olarak gerçekleştirilmesi halinde yapılacak başvuruların sonuçlanma süresi 7-15 iş günü olacaktır. Başvuru türünüze göre bu sürelerin uzayabileceğini unutmamalısınız. Çalışma veya oturma izni almak için Finlandiya vizesine başvuracak olan kişilerin yaklaşık 4 hafta öncesinden tüm işlemlerini tamamlamaları önerilmektedir. Böylelikle seyahatlerinizi iptal etmek veya ertelemek zorunda kalmamanız için gerekli tedbirler alınacaktır.

Finlandiya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Finlandiya Konsolosluğuna yapacağınız başvurular neticesinde seyahat amaçlarınıza göre Finlandiya vize işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Schengen ülkeleri arasında yer alan Finlandiya’ya seyahat etmek istediğinizde, ziyaretlerinizi gerçekleştirebilmek için vize almanız gerekmektedir. Ancak kısa süreli olarak yapacağınız seyahatler için almanız gereken vize türlerine dair başvurular doğrudan konsolosluğa yapılmamaktadır. Öncelikle yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile iletişim kurmanız gerekecektir.

Yalnızca uzun süreli vize alınacak olması durumunda Finlandiya diplomatik temsilcileri aracılığıyla başvurular kabul edilecektir. Finlandiya vize başvurularınızı gerçekleştirirken, bulunduğunuz bölgeye en yakın konumda olan konsolosluk ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Alınması gereken randevular ve sunulacak evraklar hakkında bilgi alabilmek adına profesyonel ofisleri tercih edebilirsiniz.

Finlandiya vizesine başvurmak istediğinizde 90 günden daha kısa süreli seyahatleriniz için kısa süreli Finlandiya vizesi, 90 günün üzerindeki seyahatleriniz için ise uzun süreli Finlandiya vizesi başvurularını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başvurularınızla hangi konsolosluğun ilgilendiğini kontrol ettikten sonra vize işlemleri için yetkilendirilmiş vize ofisleri ile iletişime geçebilirsiniz. İstanbul ve çevresinde yaşayan kişilerin İstanbul Başkonsolosluğu’na, Ankara ve çevresinde yaşayan kişilerin ise Finlandiya vize başvuruları için Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne başvurmaları gerekmektedir.

Başvurularınızın onaylanması için normal süreçlerin aşmaması adına tatil günlerine dikkat etmeniz önerilmektedir. Türkiye’nin ve Finlandiya’nın resmi tatillerini göz önünde bulundurmanız, daha kısa sürede sonuç almanız açısından faydalı olacaktır. Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması halinde ise yasal velileri tarafından imzalanması gereken evraklar sunulacaktır. Muvafakatname belgesinin hazırlanması bu aşamada talep edilecek belgelerin arasında yer alacaktır.

Finlandiya Vizesi Nereden Alınır?

Finlandiya vizesi yetkili vize ofisleri üzerinden başvuru yapılarak alınabilir. Vize ofisleri sizin adınıza vize başvurusu yapma yetkisine sahiptirler.

Ayrıca VFS GLOBAL Finlandiya vize başvurusu merkezi üzerinden de yapabiliriler.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya’ya seyahat gerçekleştirmek için ilk önce yetkili vize ofisleri üzerinden Vfs Global ve Finlandiya Büyükelçiliğinden Finlandiya vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Finlandiya vizesi için gerekli evrakları ve Finlandiya vizesi için istenilen belgeleri hazırladıktan sonra ve Finlandiya vize ücretini yatırdıktan sonra Finlandiya için 1 aylık Finlandiya vizesi, 3 aylık Finlandiya vizesi, 6 aylık  Finlandiya vizesi, 1 yıllık Finlandiya vizesi alabilirsiniz.

 • Pasaport ( Finlandiya vizesi alabilmeniz için en az 6 aylık süreli pasaporta sahip olmalısınız)
 • Pasaportunuzda iki boş sayfa olmalıdır.
 • Pasaport orijinali ve son 5 yıla ait vizeli sayfaların fotokopisi
 • Finlandiya Schengen vize başvuru formu (Buradan İndirebilirsiniz)
 • 2 adet 35×45 mm boyutunda biyometrik fotoğraf (Detayları burada açıklanmıştır)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Otel rezervasyonu ya da varsa davetiye mektubu
 • Gidiş-dönüş uçak (ulaşım) rezervasyonu
 • Finansal durumu gösterir evraklar
 • Çalışma durumunu gösterir mesleki evraklar
 • Nüfus kayıt örneği
 • Seyahat amacını kanıtlar nitelikte ek davetiye ve belgeler
 • Varsa tapu, ruhsat, kira kontrat vb. fotokopisi

Finlandiya Vize Türleri

Finlandiya vize türleri, Finlandiya vize başvurularınızın olumlu sonuçlanabilmesi için vize çeşitlerini iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Vize türlerinin süreleri, fiyatları ve evrakları ile ilgili güncel bilgileri alabilmek için mutlaka vize ofisleri ile iletişime geçmelisiniz. Ücretsiz danışmanlık hizmetlerini sunan bu adresler sayesinde hangi vize çeşidinin Finlandiya seyahatleriniz için uygun olacağını netleştirebilirsiniz. Detaylı bir şekilde inceleyebileceğiniz Finlandiya vize çeşitlerinden bazıları şu şekildedir:

Finlandiya Schengen vize (C Tipi )

90 gün altı vizedir. Finlandiya’da 90 günden daha az bir sürede kalınacak ise  C-tipi vizeden birilerini seçip almaları gerekmektedir.

 • Turistik vize (Turizm vizesi)
 • Ticari Vize (iş ve fuar vizesi)
 • Çalışma vizesi
 • Aile ve Arkadaş ziyaret vizesi
 • Eğitim Vizesi
 • Tır Şoförü vizesi

Finlandiya Ulusal Schengen vize (D Tipi – Uzun Dönem )

90 gün üzeri vize tipidir. Finlandiya’da 90 günden fazla kalınacak ise D-tipi vizeleri almaları gerekmektedir.   Çalışma, Mesleki Eğitim, Araştırma, Üniversite Eğitimi, Staj, Dil Kursu için alınan vize tipidir

 • Çalışma vizesi
 • Mesleki Eğitim, Araştırma, Üniversite Eğitimi vizesi
 • Staj vizesi
 • Dil Kursu

Yukarıda belirttiğimiz vize çeşitleri arasından yapacağınız seçimlerin ardından belgelerin sunulması için randevular vize merkezleri tarafından oluşturulacaktır. Bu konuda bilgilendirmelerin en kısa süreçte yapılmasına özen gösterilmektedir. Yapılacak olan başvurularda herhangi bir bilginin hatalı, eksik veya doğruyu yansıtmaması halinde ise başvurular ret yanıtı ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanabilmesi için ancak bu işte uzman olan vize merkezlerini aramanız gerekecektir.

Finlandiya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Schengen vizesi başvuruları için elçilik ya da konsolosluktan randevu almak gerekmektedir. Randevunun, seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınması tavsiye edilmektedir.
 • Elçilik ya da konsolosluktan alınan randevu sonrasında istenen belgelerin tamamı elden teslim edilmektedir.
 • Pasaportun ve önceki vizelerin tüm kopyalarının seyahat tarihinden önce en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Pasaportlarda ise en az iki boş sayfa bulunmalıdır.
 • İlk kez Schengen vizesine başvuruda bulunacakların randevu alarak parmak izi vermeleri gerekmektedir. Parmak izi, 5 yıl süre için geçerlidir. Bununla birlikte, 02.02.2015 tarihinden önce Finlandiya vizesi için alınan parmak izleri Finlandiya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.
 • 10 yıldan daha eski olan pasaportlarla Finlandiya’ya seyahat etmek mümkün değildir.

Finlandiya Turistik Vizesi

Tatil, gezi ya da balayı için turistik vizeler kısa sürede sonuç vermektedir. Birçok vize türüne göre istenen evraklarda daha hızlı şekilde temin edilmektedir. Finlandiya turistik vize için de bu durum geçerliliğini korumaktadır. Sorunsuz şekilde işlemlerinizin tamamlanabilmesi için sizden istenen evrakları hazır hale getirmeniz gerekir. Fakat Finlandiya konsolosluğu hiçbir şekilde doğrudan yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir.

Finlandiya vize başvurusu için konsolosluğun bizzat yetkilendirdiği merkezlerle iş yürütebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus merkezlerin yetkili olup olmadığıdır. Turistik seyahatler 90 günlük süreyi kapsadığından dolayı başvurularınızı kısa süreli vizeler olarak yapmanız gerekmektedir. Finlandiya Schengen ülke dahilinde olduğundan dolayı başvurularınızda bu duruma dikkat etmeniz gerekir. Finlandiya Schengen vizesi ile birçok ülkeyi ziyaret etmeniz mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus ise ilk seyahatin Finlandiya’ya yapılmasıdır. Bu sayede Finlandiya’dan diğer ülkelere rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz.

Seyahat planlarınızı yaparken evrak teminlerine özen göstermeniz çok önemlidir. Değerlendirmeler esnasında dosyanızda uçak ve otel rezervasyonları olması gerekmektedir. Fakat otel ve uçak ile ilgili ön ödeme yapmamaya çalışın. Vizeniz onaylanmadan yaptığınız ödemeler sonucun olumsuz çıkmasında tarafınıza iade edilmeyebilir. Bu tür ayrıntılara dikkat etmeli ve riskli hallerden uzak durulmalıdır.

Finlandiya turistik vize konusunda vize merkezimizden ayrıntılı bilgi edinmeniz ve nasıl bir yol haritası çıkarmanız gerektiği tarafınıza aktarılacaktır. Böylece gerçekleştirmek istediğiniz seyahat sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilecektir. Vize alabilmenize mani olabilecek bir durum olmadığı taktirde vize onayınızın olumlu sonuçlanması yüksek ihtimallidir.

Başvurularda güncel bilgi aktarımı yapılması önemlidir. Vize başvurularında doldurulması gereken formun değişmiş olması gibi durumları göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca sizden istenen belgeler konusunda da mutlaka evrak tarihlerine dikkat etmeniz gerekecektir. Pasaportunuzun da geçerliliği ve uygunluğu da mutlaka denetlenmelidir. Yıpranmış bir pasaport ile başvuruda bulunmanız ret olmasına sebep olabilir. Ayrıca pasaportunuzun içerisinde bulunması gereken 2 boş sayfanın da kontrolü yapılmalıdır. Bu tür kontroller ayrıca vize başvuru merkezi tarafından da yapılacaktır.

Finlandiya turistik vize konusunda zaman sorunu yaşamamak için önceden tedbir almak daha doğru olacaktır. Seyahat tarihine yakın başvuru yapmak zorunda kalındığında sıkıntılı evrakın düzeltilmesi zaman alabilir.

Finlandiya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Finlandiya’ya ailenizi ya da arkadaşınızı ziyaret etmek için gitmek istemeniz halinde vize almanız gerekmektedir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan vize türleri seyahat amacına göre değiştiği için öncelikle amaç belirlenmelidir. Finlandiya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için ispat etmeniz gereken bazı belgeler söz konusudur. Bu belgelerden bir tanesi ziyaret etmek istediğiniz kişinin sizi davet ettiğini gösterir belgedir. Sizi Finlandiya’ya davet edecek kişinin hazırlaması gereken davetiye usullere uygun şekilde olmalıdır.

Öncelikle Finlandiya’da ki ikame adresi ve iletişimi davetiyede bulundurmalıdır. Ne iş yaptığına dair belgeleri de ekleyerek yaşamış olduğu bölgenin ilgili kurumundan davetiyeyi onaylatmalıdır. Başvuru dosyasında sunmanız gereken davetiyenin orijinal olmasına dikkat etmelisiniz. Davetiyenin fotokopisi kabul görmediği için orijinal davetiyeyi almadan Finlandiya vize başvurusu yapmamanız önemlidir.

Ziyaretler ile alakalı yapılan başvurularda vize talebinde bulunan kişinin geri döneceğini de ispat etmesi istenmektedir. Kalıcı olarak gitme planları yapmaması ve ziyaret sonrasında geri dönüşünün kesin olması gerekir. Özellikle bu noktada dikkat edilen husus ise mesleki durumudur. Gelir belgeleri ve banka hareketlerini de doğru şekilde sunmak Finlandiya aile ve arkadaş ziyareti vizesi alabilmede önemlidir. Olumsuz haller ile karşılaşmama adına da doldurulması gereken formların gerçekle birebir olması gerekir. Vermiş olduğunuz bilgilerin teyitleri gerekli kurumlardan sorularak öğrenildiği için doğru bilgi ortaya çıkacaktır. Bundan dolayı verilen tüm bilgilerin doğru olmasına ve kriterlere uygun olmasına özen göstermelisiniz.

Finlandiya konsolosluğu vizeler ile ilgili doğrudan başvuruları kabul etmediği için vize merkezleri ile işlemleri yürütmeniz gerekecektir. Burada dikkat edilecek husus konsolosluğun vize merkezine yetki verip vermediğidir. Bunu araştırarak Finlandiya vize işlemleri başlatmanız daha iyi olacaktır. Schengen ülkesi olan Finlandiya başvurularda parmak izi ibrazlarına da dikkat etmektedir. Daha önce Schengen vizesi alarak seyahat yapmışsanız parmak iziniz sistemde kayıtlı demektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus ise parmak izi sistemde 5 yıl kalmaktadır. 5 yılı geçmesi durumunda ise yenileme yapmanız gerekecektir. Sürelere dikkat ederek sistemde kayıtlı olup olmadığını sorgulamanız daha iyi olur. İlk kez başvuruda bulunanlar için ise böyle bir sorgu olmadan doğrudan parmak izi işlemlerini yapması gerekir.

Finlandiya Ticari Vizesi

Ticari alanda ki büyümenin dış ticaret ile daha hızlı olduğu ve etkin çalışma alanında başarıya ulaşmanın daha kolay olduğu bilinen bir gerçektir. Hal böyle olunca da yurtdışı ticari ilişkilerin önemi artmaktadır. Dış ticaret konusunda Finlandiya oldukça etkin rol üstlenmiştir. Sizde ticari faaliyetlerinizde gerçekleştirmek ve daha iyi seviyelere ulaşmak adına Finlandiya ticari vize edinmeniz gerekecektir. Vize öncesi hangi firma ile ne tür iş yapacağınızın planlamasını yapmalı ve o firmadan davetiye almanız gerekir. Davetiyeniz olmadan ticari vizeyle Finlandiya’ya gitmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Aynı zamanda fuar gibi organizasyonlarda yer alabilmeniz için de davetiyeniz olması zorunludur. Başvuru dosyasında bulunması gereken davetiyenin mutlaka orijinal nüshasının sunulması gereklidir. Finlandiya vize başvurusu esnasında ek belge taleplerini de hızlı şekilde temin etmelisiniz. Seyahat planınıza uygun şekilde hareket ederek istediğiniz ticari işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Firmaların ticari vizeler konusunda mutlaka faaliyetlerini gösterir belgeleri sunmaları gerekir. Doğrudan şirket ya da firma sahibi vize başvurusunda bulunacaksa imza sirküleri ve firmanın başvuru sahibine ait olduğunu gösterir belgeler olmalıdır. Firma çalışanı gidecekse de çalıştığını ve firma adına gitmek istediğini ispatlaması gerekir. Ayrıca hem çalışan hem de firma sahibinin son 3 aylık dönemde ki banka hesap hareketleri sunulmalıdır. Finlandiya ticari vize eksik evrak sunulmadığı sürece kolay alınabilir özelliğe sahiptir. Pasaportunuz, davetiyeniz ve diğer belgeleriniz hazır olduğunda vize başvuru merkezi ile başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Yaklaşık olarak 15 gün içerisinde sonuçlanan başvurular nihayete ermektedir.

İş toplantılarınızı ve iş görüşmelerinizi rahat şekilde gerçekleştirmeniz adına vizenizin olması zorunludur. Finlandiya ticari vize evraklarını incelerken karşılıklı anlaşma olup olmadığına bakarak hareket etmektedir. Bu yüzden mutlaka görüşeceğiniz firma ya da şahısla sağlam temeller üzerine kurulu iş yürütün. Finlandiya vize işlemleri titiz şekilde yürütülmesi ve aksi durumların oluşmaması adına önceden tedbirler alınması gereken türdedir. Her evrakın kontrolü de birkaç defa mutlaka yapılmalıdır. Böylece hatalı bilgi ya da belge sunma ihtimali ciddi anlamda düşecektir. Her belgenin mutlaka başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Bu yüzden belgelerin hazır hale getirilmesinden sonra imzaları olup olmadığına bakılması gerekecektir.

Finlandiya Vizesi için Gerekli Evraklar; Finlandiya Vizesi İçin İstenilen Belgeler

finlandiya vizesi koçakvize

VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

□  PASAPORT 6 Aylık süreli. İki Boş sayfa olmalı Siz

□  BİOMETRİK FOTOĞRAF (Fotoğraf ölçüsü 3.5X4.5) Siz

□  NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ (Barkodlu. Nüfus aile seçili olacak) Siz

□  YERLEŞİM BELGESİ  Barkodlu. Siz

□  SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI. Biz yapabiliriz

□  SEYAHAT REZERVASYONLARI Biz yapabiliriz

□  KONAKLAMA BELGELERİ Biz yapabiliriz  veya  Siz

□  BANKA HESAP DÖKÜMÜ  Son 3 Aylık Islak imzalı kaşeli. İmzalayanın imza sirküsü Siz

□  DAVETİYE Davet edenin oturum kartı.  Maaş Bodrosu  Siz

□  KİMLİK KARTI FOTOKOPİ Siz

□  VİZE TALEP DİLEKÇESİ Biz yapabiliriz 

□  ÇALIŞMA & İZİN BELGESİ Biz yapabiliriz 

 

□  KİŞİ ÇALIŞAN İSE 

 • Güncel tarihli Şirket Evrakları (faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi fotokopileri)
  • SGK İşe giriş bildirgesi ve SGK tescil ve hizmet dökümü (barkodlu)
  • Maaş bordrosu (son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı)
 • Antetli kağıda yazılmış dilekçe kaşeli ve imzalı olmalıdır.

□  KİŞİ ŞİRKET SAHİBİ İSE 

 • Orjinal Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
  • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
  • Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi
  • Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi
  • SGK/BAĞKUR Tescil ve Hizmet dökümü
 • Antetli kağıda yazılmış dilekçe kaşeli ve imzalı olmalıdır.

□  KİŞİ EMEKLİ İSE

 • Emeklilik kartı fotokopisi (varsa)
  • Emekli olunan kurumdan alınmış yazı (ıslak imzalı) ya da e-devlet’ten alınmış emeklilik kaydı (SGK tescil ve hizmet dökümü) ve emeklilik maaş bilgisinin çıktısı
  • Emeklilik maaşı aldığı bankadan geriye dönük 3 aylık banka dökümü ve banka yetkilisinin imza sirküleri

 

□  KİŞİ MEMUR / AVUKAT / DOKTOR İSE

 • Görev ve İzin yazısı (kişinin bağlı bulunduğu kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı
  • Görev kimlik kartı fotokopisi
  • Maaş Bordrosu (son 3 aylık, imzalı ve mühürlü)

□  KİŞİ ÖĞRENCİ İSE 

 • Öğrenci belgesi (güncel tarihli, orijinal)
  • Muvafakat name (kişi 18 yaşından küçükse hem anne hem de baba tarafından imzalanmış noter onaylı belgenin orijinali)
  • Öğrenciye sponsor olacak kişi tarafından hazırlanacak evraklar

□ KİŞİ ÇİFTCİ / TÜCCAR İSE 

 • Oda Sicil kaydı (Son 3 ay içerisinde alınmış)
  • Güncel Şirket Evrakları (sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi)
  • Meslek kimlik kartı fotokopisi
  • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK tescil ve hizmet dökümü
  • Maaş Bordrosu (son aylık kaşe ve ıslak imzalı)

□ KİŞİ EV HANIMI İSE

 • Sponsor dilekçesi
 • Sponsorun Kimlik kartı fotokopisi
 • Sponsorun evrakları

TELEFON DESTEK HATTI: 0545 571 75 71 – 0539 666 66 62

WHATS APP: 0 545 571 75 71

E-MAİL: info@kocakvize.com

ADRES:

Gezgel Turizm (Koçak Vize)

İşçiblokları mah. Muhsin Yazıcıoğlu cad. No:57/51, Regnum Sky Tower, Çankaya/ANKARA

Finlandiya Vize Başvurusu için Gerekli Temel Evraklar

1.Pasaport

Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.

18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

 1. Başvuru Formu
Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu)   –  Gerekli Tüm Formlar
 1. Biometrik Fotoğraf

Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Örnek Fotoğraf Tablosu

Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için VFS Global ofislerinden destek alabilirsiniz

 1. Seyahat Sağlık Sigortası
En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.
Not 1 : AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Finlandiya vatandaşları hariç)
Not 2 : Transit vize (Finlandiya havaalanını schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

Seyahat sağlık sigortası bilgi notu için tıklayınız.

 1. Vize Harcı
Başvurunuz esnasında VFS Global ofislerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. (Ücret Tablosu)

6.Araç Bilgileri

6.1 Seyahat Rezervasyonları

Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.

7.Meslek ve Gidiş Amacına Göre Evraklar

7.1 Konaklama Belgeleri

Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Otel vb. rezervasyonlar sunulmalıdır. Rezervasyon bilgileri başvuru sahibinin adı ve soyadını içermeli ve tüm seyahat tarihini kapsayacak şekilde olmalıdır.
 1. Banka Hesap Dökümü
Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır.
Not: Banka hesap dökümünün, başvuru tarihinden önceki son onbeş ( 15 ) gün içinde düzenlenmiş olması gerekmekte.
 1. Çalışma & İzin Belgesi
Şirketinizden temin edeceğiniz çalışma ve izin belgesi yaptığınız işe dair açıklama içermeli, seyahat tarih aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir. 
 1. Sgk Hizmet Dökümü
SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrak detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi belirtmelidir.  Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK destek primi ödemelerini de ek olarak ibraz etmelidir. Sunulan tüm SGK evraklarında okunaklı QR Barkodu olması gerekmektedir. QR Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir. 
 1. Sgk İşe Giriş Bildirgesi
Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi sunulmalıdır. SGK Bildirgesinde okunaklı ve Barkodu olması gerekmektedir. Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

12.Maaş Bordroları

Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordroları ibraz edilmelidir.
 1. İş Sözleşmesi
Sgk’lı çalışan değil iseniz çalıştığınız firma ile aranızdaki iş aktini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmenizi sunmalısınız.
 1. Ek Gelir Belgeleri
Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

Gerekli evrakların pdf formatında indirmek için tıklayınız.

Finlandiya Vize ücreti

inlandiya-schengen-vize

Schengen Vize Ücreti

Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında dış temsilcilikler (Konsolosluk/Elçilik) adına tahsil edilmektedir.

Vize ücreti, sadece Euro kabul edilmektedir. Vize ücretinin tam ve hazır getirilmesi rica olunur.

YAŞVİZE HARÇ BEDELİBAŞVURU MERKEZİ ÜCRETİKOÇAK VİZE HİZMET BEDELİTOPLAM
0 – 5 Yaş0 €40 €50 €100 € Sigorta dahil
6 – 11 Yaş40 €40 €50 €100 € Sigorta dahil
12 Yaş ve Üzeri80 €40 €60 €200 €  Sigorta dahil
 • Zorunlu seyahat sağlık sigorta ücretleri aşağıda paylaşılmıştır.
 • Finlandiya vize başvurusunun ret ile sonuçlanma durumunda vize başvurusu için gerçekleştirmiş olduğunuz ücretler iade edilmez.
 • Finlandiya vizesi için yapılması gereken konsolosluk ödemesi Euro ve Nakit olarak yapılmalıdır. Başvuru merkezi ve zorunlu kargo ödemesi TL olarak nakit veya kart ile ödenebilir.
 • Finlandiya vize başvurusunda bulunacak Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşlarının aile bireyleri ile birlikte seyahat etmeleri ya da seyahat sırasında buluşacaklarsa, konsolosluk vize harcından muaftır.
 • Öğrenci gezileri için öğrencilere refakat eden öğretmenler konsolosluk vize harcından muaftır.
 • Finlandiya’ya seyahat edecek engelliler ve refakatçısı başvuru merkezi ödemesinden muaf olup, vize harcını ödemesi gereklidir

Schengen Vizesi İçin Seyahat Sigortası Nedir?

seyahat-saglik-sigortasi-nedir-780x470

Acil tıbbi durumlar için en az 30.000 EURO’dan fazla teminat içeren Seyahat Sağlık Sigortanızın Schengen Bölgesi’ndeki tüm konaklamanız boyunca geçerli olması gerekir.

Daha fazlasını öğrenin: Schengen Vize Sigortası nasıl alınır!

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Aşağıdaki sigorta ücretleri konsolosluk vize başvuru isteklerine uygun olarak ve Covid-19 teminatı içeren sigorta poliçeleri içindir. 80 yaş üzeri sigorta primleri için bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

GÜN SAYISI     ÜCRETLENDİRME (0-80 YAŞ)

1 – 16 Gün12,00 €
1 Ay15,00 €
3 Ay20,00 €
6 Ay25,00 €
1 Yıl35,00 €

Finlandiya Vizesi Kaç Günde Çıkar? Finlandiya Vizesi İşlem Süresi

Finlandiya vizesi başvurusu yaptığınız günden sonra genellikle 4-5 iş gününde sonuçlanır. Bununla birlikte konsolosluğun belirtmiş olduğu süre 15 günüdür ve Bazı yoğun dönemlerde bu süre 15 iş gününü bulmaktadır. Bu sebepten 4-5 günü baz alarak işlem yapılmamasını öneriyoruz.

Uygun bulunan başvuru, yapıldığı tarihten itibaren 15 takvim günü içinde karara bağlanır.

Özellikle başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.

İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir.

Finlandiya Vizesi Randevu Alma

Finlandiya vizesi randevu alma işlemleri aşağıdaki linke tıklayarak alabilirsiniz.

https://online.vfsglobal.com/Global-Appointment/

Finlandiya Vize Başvuru Takip

Finlandiya vize başvurularını buradan takip etmek için tıklayınız

https://www.vfsglobal.com/netherlands/turkey/index.html

Finlandiya Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Almanya, Finlandiya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Finlandiya, Finlandiya, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Finlandiya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Finlandiya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli Finlandiya vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

Uyarılar

Turistik seyahat amacıyla yapacağınız vize başvurusu için yukarıda sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir.  Gerek duyulması halinde, Vize Bölümünce başka belgelerin de istenebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Yukarıda belirtilen belgelerin ibraz edilmiş olması, vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir.

Vize Bölümü, eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları hakkında, başvuru evrakı ilgili Konsolosluk/Elçilik vize bölümüne teslim edildikten sonra esasen 15 gün içersinde karar vermek zorundadır. Bu nedenle seyahatinizden en geç 15 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak, seyahatinizden önce üç aydan daha da erken bir tarihte başvuruda bulunmamalısınız. Başvuru evrakının VFS Global´dan Vize Bölümüne teslim edilmesi ve oradan tekrar geri gönderilmesi de ilaveten bir kaç gün sürebilir. Özellikle Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı  veya Finlandiya´nın dini Bayramları olan Paskalya ve Noel Bayramı öncesinde işlem süreleri uzayabilir.

25 Eylül 2014´ten beri Schengen vize başvurusunda 12 yaşını doldurmuş başvuru sahiplerinden parmak izi alınması gerekmektedir. Bu nedenle VFS Global vize başvurularını sadece randevuyla almaktadır. Parmak izi alımı için her başvuru sahibinin şahsen VFS Global şubesine gitmesi gerekmektedir.

Seyahat etmek istediğiniz ülke Finlandiya ise, başvurunuzu tüm VFS Global ofislerinden gerçekleştirebilirsiniz. Evraklarınız otomatik olarak ikamet ettiğiniz yere göre sizin bağlı olduğunuz Konsolosluk Vize Bölümüne iletilir. Schengen Bölgesinde farklı ülkelere de seyahatiniz olacak ise en uzun konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğinden başvurmanız gerekmektedir.

Pasaportlarda yer alan uzatma ibareleri vize başvuruları için geçerli değildir. Uzatma ibaresi yer alan pasaportların tekrar ilgili birim tarafından yenilenmesi gerekmektedir. Bu ibare ile başvuru yapılmak istenmesi durumunda başvuru kabul kararı tamamen dış temsilciliklere aittir.

Tüm VFS Global ofisleri, Türkiye’de ikamet ettiğiniz il veya ilçeden bağımsız olarak, vize başvurunuzu kabul etmektedir. Fakat dış temsilciliklerin belirlenmiş yetki alanları bulunmaktadır. Buna bağlı olarak her VFS Global ofisinin de bağlı bulunduğu bir dış temsilcilik mevcuttur. Başvurunuz VFS Global ofisleri tarafından ikamet ettiğiniz ilden sorumlu Finlandiya dış temsilciliğinin Vize Bölümü’ne iletilecektir.

İkamet ettiğiniz şehir ile başvuru yapmayı istediğiniz VFS Global ofisinin bulunduğu şehrin aynı diplomatik temsilciliğin (Elçilik veya Konsolosluk) yetki alanında olması gerekir. Eğer başvuru yapacağınız VFS Global ofisi başvurunuzu inceleyecek diplomatik temsilciliğin yetki alanı dışında ise bu işlem için ayrıca dış şube hizmet ücreti talep edilecektir. Ücret detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Lütfen detaylı bilgi için ofisler ve yetki alanları ile ilgili sayfamızı https://visa.vfsglobal.com/tur/tr

Finlandiya’nın Vize İstediği/İstemediği Ülkeler

Finlandiya Schengen ülkeleri bölgesinde bulunduğu için Schengen bölgesinde bulunan Finlandiya dışındaki 25 ülkede yasal ikameti olan kişiler, Finlandiya’ya vizesiz girebilmekte veya transit geçiş yapabilmektedir. Bu ülkeler şu şekildedir:

 • Almanya •Finlandiya• Finlandiya• Çek Cumhuriyeti• Danimarka• Estonya• Finlandiya• Finlandiya• Yunanistan• Macar Bulgaristan • Finlandiya• Portekiz• Slovakya• Slovenya• İspanya• İsveç• İsviçre• Liechtenstein • İzlanda •Fransa • Letonya• Litvanya• Lüksemburg• Malta• Finlandiya• Norveç

Bazı ülkeler ise Finlandiya’yı 6 ay içerisinde 90 gün vizesiz ziyaret edebilmektedir. Türkiye için ise Umumi pasaport(bordo) sahiplerinin vize alması gerekirken, Hizmet(gri), Hususi(yeşil) ve Diplomatik(siyah) pasaport sahipleri Finlandiya’ya 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz girebilmektedir.

Finlandiya Aşı İstiyor mu? Finlandiya PCR Testi İstiyor mu?

Finlandiya Aşı İstiyor mu? Finlandiya PCR Testi İstiyor mu?

FİNLANDİYA’YA GİDECEK YOLCULAR İÇİN SEYAHAT KISITLAMALARI

 

Hangi aşıları kabul ediyor?
 • Pfizer/BioNTech (Cominarty)
 • Moderna
 • AstraZeneca (Vaxzevria)
 • AZD1222 (SK Bioscience Co Ltd.),
 • Covieshield
 • Janssen (Johnson & Johnson için tek doz),
 • Sinopharm
 • Sinovac
 • Covaxin
Kaç doz aşı istiyor?2 doz (Johnson & Johnson için tek doz)
Süre şartı var mı?2. doz aşıdan sonra 2 hafta geçme şartı var.
PCR Testi istiyor mu?PCR test istenmemektedir.

FİNLANDİYA’YA GİDECEK YOLCULAR İÇİN SEYAHAT KISITLAMALARI

– Aşılanmamış yolcular için giriş kısıtlaması vardır
– Karantina zorunlu değildir
– Kalkış öncesi alınmış negatif covid-19 test sonucunun sunulması gerekmez

Finlandiya Covid 19 Uygulaması

Aşılı yolcular için Finlandiya’ya uluslararası seyahate izin verilir. Avrupa Ekonomik Alanı’nın aşılanmamış vatandaşları ve ‘temel nedenlerle’ seyahat edenler için istisnalar vardır. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

İstisnai seyahat

Sınırların kapatılmasına yönelik muafiyetler, eğitim amaçlı seyahatler, insani nedenler ve uzaktan gerçekleştirilemeyen işler de dahil olmak üzere temel nedenlerle uygulanmaktadır. Tamamen aşılanmadıkça turizm amaçlı seyahate izin verilmez.

Aşılama gerekiyor

Seyahat edenlerin, onaylanmış bir aşı kullanarak COVID-19’a karşı tam aşı için geçerli bir uluslararası sertifika sunmaları gerekmektedir. Nihai doz, ayrılmadan en az 14 gün önce veya tek doz Janssen aşısı ile aşılanmışsa 28 gün ve varıştan en fazla 9 ay (270 gün) önce uygulanmış olmalıdır. Bundan sonra, aşı sertifikası, bir aşı takviyesinin uygulandığını yansıtmalıdır. Alternatif olarak, yakın zamanda COVID-19’dan iyileşenler, bunun yerine bir AB Dijital Sertifikası aracılığıyla pozitif bir COVID-19 testinin kanıtını sağlayabilir. Avrupa Ekonomik Alanı’nın aşılanmamış vatandaşları ve temel nedenlerle seyahat edenler aşı gerekliliklerinden muaftır. İzin verilen aşılar, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylananları içerir.

Ek belgeler gerekiyor

Aşılı yolcuların varışta bir ‘aşı beyanı COVID-19’ formu ibraz etmeleri gerekmektedir. İyileşen yolcular, varışta bir ‘COVID-19 kurtarma beyanı’ formu doldurmalı ve sunmalıdır.

Daha fazla bilgi için Finlandiya Hükümeti

FİNLANDİYA VİZESİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Finlandiya Vizesi Soru ve Cevaplar

Finlandiya Vize Başvurusu İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Finlandiya vize başvurusu için bankada ne kadar para olmalı ya da Finlandiya vizesi almak için bankada ne kadar para göstermeliyim? Bu sorular bize en çok sorulan ve genellikle cevabı çok yanlış bilinen sorulardır. Bu durumu size mantığı ile açıklayacağım.

Öncelikle bankada para göstermek biraz yanlış olur. Konsolosluklar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunması bekler. Ani para girişleri yapmak da her zaman konsoloslukları düşündüren ve şüpheye düşüren bir durumdur.

Finlandiya vizesi almak için bankada bulunması gereken miktar şu kadar olmalı diye net rakam söylenemez. Bazı internet sitelerinde bunu görüyorum ve o şekilde yaparsanız durumunuzu riske atarsınız.

Size ilk olarak bankada görünmesi gereken minimum miktar hesabından bahsetmek istiyorum.

 1. Bir uçak firması sitesine girin ve seyahat edeceğiniz tarihlerdeki uçak bileti fiyatlarına bakın.
 2. Seyahat tarihlerdeki konaklayacağınız otel fiyatlarını internetten hesaplayın (Davetiyeli gidiyorsanız ve size konaklama sağlanıyorsa bu konuyu es geçebilirsiniz)
 3. Finlandiya’da kalacağınız her bir gün için eğer masraflarınızı karşılayan bir davetiye varsa en az 40 €, eğer davetiyeniz yoksa 100 € olarak hesap yapın.

Yukarıdaki üç durumu hesaplayarak bankada göstermeniz gereken minimum miktarı bulabilirsiniz. Tabi burada hesap yaparken çok kötü bir uçak ve otel baz alınmamalı, çıkan hesabın üstüne de Türkiye’ye döndükten sonra en az 1 ay yaşayacak kadar nakit de eklemelisiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, bankada bulunması gerekli olan miktar kanıtlanabilir geliriniz ile uyumlu bir miktar olmalıdır. Her ay belirli miktarda para biriktirip o birikim ile seyahat edebileceğinizi gösterebiliyor olmalıdır.

Emekli olup Finlandiya’ya davetiye ile gidecekler için Finlandiya’da 3 ay kalsalar dahi 700 € civarı nakit göstermeleri yeterlidir. Bizim tavsiyemiz yapılabiliyorsa 1000 € gösterilmesi yönündedir.

Bankada bulunması gereken para Euro ya da TL olabilir. Kredi kartı bakiyeleri nakit olarak kabul edilmez.

Finlandiya Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Bildiğiniz üzere Finlandiya Schengen üye ülkelerinden biridir ve Finlandiya üzerinden alacağınız vize Schengen vizesidir. Bu sayede Finlandiya Schengen vizesi ile aşağıda listelemiş olduğumuz tüm ülkeleri ziyareti edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu Schengen bölgesine ilk girdiğiniz ülke Finlandiya olmalıdır. Finlandiya vizesi ile başka bir ülkeden Schengen alanına giriş yapmak isterseniz sınır kapısında sizi ülkelerine almayabilirler.

Finlandiya, Finlandiya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Finlandiya, Finlandiya, İspanya, İsveç, İsviçre, Finlandiya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Finlandiya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Çok girişli Finlandiya vizeniz varsa yukarıdaki ülkelere ek olarak aşağıdaki ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz. Bulgaristan, Hırvatistan, Monaco, Romanya, San Marino, Vatikan.

Finlandiya Schengen Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

Finlandiya Schengen vize ve 90 gün üzeri eğitim vizesi başvurusu için VFS Global isimli Finlandiya vize başvuru merkezi resmi internet sitesi (https://VFS Global.com.tr/de/tr) üzerinden >vize işlemleri> randevu işlemleri sekmesinden online olarak randevu Finlandiyaız gerekmektedir. Özellikle linki sizinle paylaştım çünkü size randevu almak adına dolandırıcılık yapan ve sitesini VFS Global’ya benzeten çok firma var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

Finlandiya Vizesi için Biyometri işlemi (VIS) Ne Demek?

VIS kelimesinin açılımı Visa Information System yani Bilgi Kaydı Sistemi’dir. Burada VIS ile adlandırılan konunun tam anlaşılabilir ismi ise parmak izi verme işlemidir.

Finlandiya ve tüm Schengen üye ülkeler 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometrik Bilgi Kaydı Sistemine (VIS) geçmiş bulunmaktadır.

Çok daha net olmak gerekirse Finlandiya vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izi kaydınız sistemde 5 sene boyunca kayıt altında tutulur.

Finlandiya Vize Başvurusunu Şahsen Mi Yapmak Gerekir?

Finlandiya vize başvurusu için parmak izi vermeniz gerekiyorsa vize başvurusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Parmak izi vermediyseniz, vize başvurusunu sizler adına biz gerçekleştirebiliyoruz.

Finlandiya Vize Başvurusu için Parmak İzi Vermem Gerekiyor Mu?

Son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen üye ülkesi için parmak izi verdiyseniz tekrar parmak izi vermenize gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken 2 konu vardır;

 • Son 59 içerisinde gerçekleştirdiğiniz vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ve vize almış olmanız.
 • Son 59 ayı hesaplarken vize başlangıç tarihiniz değil, parmak izini vermiş olduğunuz tarihten hesap yapılmalıdır.

Finlandiya Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü

 • 35×45 mm boyutunda ve biyometrik olmalı
 • Herhangi bir rötuş yapılmamalı
 • Arka fonu beyaz olmalı
 • 6 aydan eski olmamalı
 • Yüz açık bir şekilde görünüyor olmalı, alın ve kulak görünmeli
 • Yüzde gözlük, küpe vb. takılar çıkarılmalı
 • Eğer başörtüsü kullanıyorsanız, alın ve kulaklar muhakkak görünmeli
 • Fotoğraf net olmalı, kesinlikle bulanık olmamalı

Finlandiya Vize Reddi ve Redde İtiraz Nasıl Yapılır?

Finlandiya vize reddi sonucunda size bir ret mektubu verilir ve bu ret mektubunda ret gerekçesi beyan edilir. Finlandiya vize reddi sonunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Eğer ret kararının yerinde olmadığını düşünüyorsanız redde itiraz edebilirsiniz. Finlandiya vize reddine itiraz, vize sonucunuzu aldığınız günden itibaren 1 ay içinde yapılmalıdır.

Finlandiya vize reddine itiraz için özel bir form yoktur. Finlandiya vize reddine itiraz vize red mektubunuzda yazan sebepleri açıklar nitelikte Finlandiya yazılmış bir dilekçe hazırlamalısınız. Bu dilekçe içerisinde tarih, kişisel bilgileriniz (İsminiz, Pasaport ve TC numarası, doğum tarihi gibi) ve iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Bununla birlikte vize ret mektubunuzda yer alan numarayı da eklemelisiniz. Dilekçenizi muhakkak imzalamalısınız.

Bu dilekçeye ek olarak vize ret mektubunuz, ret kararının yanlış olduğunu düşündüğünüz evrakları Finlandiya’ya çevirerek eklemelisiniz (Vize başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz evrakları tekrar sunmanıza gerek yoktur).

Finlandiya vize ret dilekçenizi ve ret mektubunuzu ilgili Finlandiya konsolosluğuna posta, fax ya da e-posta yolu ile iletebilirsiniz. Finlandiya konsolosluk ve büyükelçilik iletişim bilgileri bu sayfanın devamında paylaşılmıştır.

Finlandiya vize reddine itiraz ücretsizdir ve bu süreç 3 ay kadar sürebilmektedir. İtiraz işlemi süresince başka bir Schengen ülkesi ya da Finlandiya için vize başvurusunda bulunamazsınız.

Ret cevabına karşı mahkemede dava açılabilmektedir. Bu konuda bilgiyi
www.berlin.de/sen/justiz/gerichte/vg/ internet sayfasında bulabilirsiniz.

Finlandiya Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Yapabilir Miyim?

Finlandiya vize reddi aldıktan sonra itirazda bulunmadıysanız yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. (Yukarıda belirttiğim gibi itiraz süresince vize başvurusunda bulunamazsınız. İtiraz sonuçlandıktan sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.) Bu yapacağınız vize başvurusu yine Finlandiya üzerinden olmalıdır. Finlandiya vize reddi sonrasında başka ülke üzerinden Schengen vizesi almak için başvuru yaparsanız sonuç yüksek ihtimalle ret olur. Bunun sebebi ise, Schengen ülkelerinin bir kuralı olan vize reddi durumunun ret kararı veren ülke üzerinden kaldırılması gerektiğindendir. (Ret kararı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçtiyse başka ülke üzerinden başvuru yapılması büyük sakınca doğurmaz).

Yeni yapacağınız başvuruda almış olduğunuz ret mektubundaki eksiklikleri tamamlamalı ve dilekçenizde açıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Yeni yapılan Finlandiya vize başvurusu için de tüm evrakları tekrar hazırlamalı ve aynı işlemleri tekrar yapmalısınız. Bununla birlikte aynı vize ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir.

Finlandiya Büyükelçiliği ve Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği

Ankara Finlandiya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü görev alanındaki iller;

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin,Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat.

Adres: Hilal Mh., Turan Güneş Blv, Finlandiya Cd. 5, 06550, Ankara

Telefon: +90 312 409 18 00

Faks+90 312 409 18 98

E-posta: ank@minbuza.nl

Mesai saatleri: Pazartesi – Cuma, 09.00 – 17.00

Acil Durumlar

Mesai Saatleri Dışında: +31 247247247

İnternet Sitesi: https://www.Finlandiyavesen.nl/

İnternet Sitesi: https://www.Finlandiyavesen.nl/ulkeniz-ve-Finlandiya/turkiye/hakkimizda/Finlandiya-buyukel-iligi

Finlandiya İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul Finlandiya) Başkonsolosluğu görev alanındaki iller;

İstanbul, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve  Zonguldak.

Adres: İstiklal Caddesi 197, 34433, Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 212 393 21 21

Faks: +90 212 292 50 31

E-posta: ist@minbuza.nl

Mesai Saatleri: Pazartesi – Cuma, 09:00- 17:00

Acil Durumlar;

Mesai Saatleri Dışında: +31 247247247

İnternet Sitesi: https://www.Finlandiyavesen.nl/

İnternet Sitesi: https://www.Finlandiyavesen.nl/ulkeniz-ve-Finlandiya/turkiye/hakkimizda/Finlandiya-ba-konsoloslu-u

1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Finlandiya vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

 1. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Finlandiya vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

 1. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden Finlandiya vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

İyi Yolculuklar! Vize Sahipleri İçin Notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz.

Finlandiya vize sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir